20 грудня 2016 р. Справа № 804/5686/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.,
за участю секретаря судового засідання: Черніженко К.Е.,
представника позивача: Шинкаренка С.О.,
представника відповідача: Головка С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпро адміністративну справу
за позовом Комунального виробничого підприємства Кам'янської міської ради «Міськводоканал»
до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Комунальне виробниче підприємство Кам'янської міської ради «Міськводоканал» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача форми «Р» від 28.12.2015р. №0003252205.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що спірним податковим повідомленням-рішенням від 28.12.2015р. №0003252205 контролюючий орган протиправно донарахував штрафні санкції до податкового повідомлення-рішення від 07.07.2015р. №0001842205, яке станом на час винесення спірного податкового повідомлення-рішення вже було скасовано рішенням суду, що набрало законної сили. Крім того, спірне податкове повідомлення-рішення відповідача прийнято з порушенням строків, встановлених п.86.8 ст.86 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
У судовому засіданні представник позивача підтримав пред'явлений адміністративний позов у повному обсязі та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просив повністю його задовольнити.
Відповідач подав письмові пояснення до позовної заяви, в яких вказував, що при проведенні інвентаризації винесених податкових повідомлень-рішень було встановлено, що при винесенні податкового повідомлення-рішення від 07.07.2015р. №0001842205 було невірно застосовано штрафну санкцію, а саме: застосовано у розмірі 25% суми нарахованого податкового зобов'язання, в той час, як має бути застосована штрафна санкція у розмірі 50% від такої суми, оскільки при аналізі виявлено акт перевірки позивача від 29.09.2014р. №3876/175/04-03-22-03-09/33855098, за результатами якого винесено податкове повідомлення-рішення про донарахування грошових зобов'язань з податку на додану вартість, яким також застосовано суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями (податкове повідомлення-рішення від 03.10.2014р. №0003762203 на суму за основним платежем 10099грн. та суму за штрафними санкціями 5050грн.). Отже, згідно з вимогами п.123.1 ст.123 ПК України винесено податкове повідомлення-рішення від 28.12.2015р.№0003252205 на суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями 167203,25грн.
Представник відповідача у судовому засіданні також заперечував проти задоволення адміністративного позову у повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені у письмових поясненнях до позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що Комунальне виробниче підприємство Кам'янської міської ради «Міськводоканал» (код ЄДРПОУ 338550904031) перебуває на обліку в Дніпродзержинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Дніпродзержинською державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал» (надалі - КВП ДМР «Міськводоканал») (після зміни назви - Комунальне виробниче підприємство Кам'янської міської ради «Міськводоканал») з питання дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість щодо придбання товарів (робіт, послуг) при фінансово-господарських взаємовідносинах з ПКВП «ПРОМКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 31633592) за листопад 2014 року, ТОВ «ДНІПРОМЕТАЛУРГРЕМОНТ-99» (код ЄДРПОУ 30536355) та ПП «ДНІПРОЕЛЕКТРОБУД» (код ЄДРПОУ 34974380) за грудень 2014 року та подальшої їх реалізації.
За результатами перевірки складено акт №1423/59/04-03-22-05/33855098 від 03.06.2015р., у висновках якого встановлено, що позивачем допущено порушення вимог п.п.180.1 ст.180, п.185.1 ст.185, п.186.1 ст.186, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.198.1, п.198.2, п.198.3, 198.6 ст.198 Податкового кодексу України, у зв'язку із чим завищено податковий кредит з податку на додану вартість (далі - ПДВ) за листопад та грудень 2014 року на загальну суму 668812,80грн.
Висновки означеного акта перевірки обґрунтовані тим, що позивач не мав право на формування податкового кредиту на загальну суму ПДВ - 668812,8 грн. по взаємовідносинам з ПНВП «Промкомплект» на суму ПДВ - 27274,20грн., по взаємовідносинам з ТОВ «Дніпрометалургремонт-99» на суму ПДВ - 603388,61грн. та по взаємовідносинам з ПП «Дніпроелектробуд» на суму ПДВ - 38150,00грн.
На підставі акта перевірки №1423/59/04-03-22-05/33855098 від 03.06.2015р. контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 07.07.2015р. №0001842205 на суму збільшення грошового зобов'язання за основним платежем 668813,00грн. та на суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями 167203,25грн.
В подальшому контролюючим органом при проведенні інвентаризації винесених податкових повідомлень-рішень було встановлено, що при винесенні податкового повідомлення-рішення від 07.07.2015р. №0001842205 невірно застосовано штрафну санкцію, а саме: застосовано у розмірі 25% суми нарахованого податкового зобов'язання - 167203,25грн., в той час, як має бути застосована штрафна санкція у розмірі 50% від такої суми - 334406,50грн., оскільки при аналізі було виявлено акт перевірки КВП ДМР «Міськводоканал» (податковий номер 33855098) від 29.09.2014р. №3876/175/04-03-22-03-09/33855098, за результатами якого винесено податкове повідомлення-рішення про донарахування грошових зобов'язань з податку на додану вартість, яким також застосовано суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями (податкове повідомлення-рішення від 03.10.2014р. №0003762203 на суму за основним платежем 10099грн. та суму за штрафними санкціями 5050грн.).
У зв'язку із означеним та на підставі п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 28.12.2015р.№0003252205 на суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями 167203,25 грн., яким фактично було донараховано штрафні санкції до податкового повідомлення-рішення від 07.07.2015р. №0001842205.
Так, відповідно до п.123.1 ст.123 ПК України при повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Разом з тим, судом встановлено, що позивач оскаржив до Дніпропетровського окружного адміністративного суду податкове повідомлення-рішення від 07.07.2015р. №0001842205. Вказаній позовній заяві було присвоєно номер 804/8841/15 та автоматично розподілено її судді Степаненко В.В.
За результатами розгляду вищевказаної справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом ухвалено постанову від 27.11.2015р., якою позовні вимоги позивача задоволено у повному обсязі, а саме: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 07.07.2015р. №0001842205 форми «Р» за платежем - податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 836016,25грн., в тому числі: 668813,00грн. - за основним платежем і 167203,25грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Не погодившись з рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №804/8841/15, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2016р. апеляційну скаргу Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області залишено без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2015 року - без змін.
Таким чином, постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2015р., прийнята за результатами розгляду адміністративної справи №804/8841/15, набрала законної сили 08.12.2016р. відповідно до приписів ст.254 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Так, у вищевказаному рішенні у справі №804/8841/15 суд дійшов висновку про реальність господарських операцій позивача з ПКВП «ПРОМКОМПЛЕКТ», ТОВ «ДНІПРОМЕТАЛУРГРЕМОНТ-99», ПП «ДНІПРОЕЛЕКТРОБУД» та про правомірність формування позивачем податкового кредиту на підставі податкових накладних, виписаних цими контрагентами, а, отже, про протиправність податкового повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 07.07.2015р. №0001842205.
З огляду на вищенаведене та з урахуванням того, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 28.12.2015р. №0003252205 є похідним від податкового повідомлення-рішення від 07.07.2015р. №0001842205, яке, в свою чергу, скасовано постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2015р. у справі №804/8841/15, що набрала законної сили, суд прийшов до висновку про задоволення адміністративного позову у повному обсязі та скасування спірного податкового повідомлення-рішення.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що на підставі ч.1 ст.94 КАС України, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2508,05грн., понесені позивачем, підлягають відшкодуванню на користь останнього шляхом стягнення цієї суми коштів з Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за рахунок її бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Комунального виробничого підприємства Кам'янської міської ради «Міськводоканал» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області форми «Р» від 28.12.2015р. №0003252205.
Стягнути з Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Комунального виробничого підприємства Кам'янської міської ради «Міськводоканал» судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2508,05грн. (дві тисячі п'ятсот вісім гривень 05 копійок).
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Турова