04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
"30" травня 2017 р. Справа№ 911/3386/16
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Сотнікова С.В.
суддів: Пантелієнка В.О.
Остапенка О.М.
за участю секретаря судового засідання Карпюк О.С.,
Свірської О.О.
та представника Офісу великих платників податків ДФС - Борсука О.Г.,
розглянувши апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
на ухвалу Господарського суду Київської області від 27.03.2017
у справі № 911/3386/16 (суддя Наріжний С.Ю.)
за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр Енерго Холдінг" (код 38038769)
про банкрутство
Ухвалою Господарського суду Київської області від 27.03.2017 кредиторську заяву Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби з грошовими вимогами до боржника в сумі 266573,69 грн. відхилено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Київської області від 27.03.2017, прийняти нове рішення, яким визнати кредиторські вимоги на суму 269773,69 грн. та включити вимоги до реєстру вимог кредиторів.
В судовому засіданні була присутня Свірська Олена Олександрівна, яка надала довіреність від 23.07.2017 на підтвердження своїх повноважень представляти інтереси боржника. Як установлено колегією суддів довіреність від 23.07.2017 (т. 1, а.с. 261) втратила чинність 31.03.2017 у зв'язку зі спливом строку на який вона була видана.
Інших представників боржник в судове засідання не направив, про причини суд не повідомив.
Колегія суддів, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників провадження, вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Провадження у справах про банкрутство регулюється Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 р. № 2343-XII (далі - Закон про банкрутство), ГПК України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обгрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Боржник звернувся до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство відповідно до ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у зв'язку з тим, що в процесі ліквідації ліквідаційна комісія виявила недостатність активів боржника для погашення заявлених вимог кредиторів в загальній сумі 123000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 20.10.2016 прийнято заяву про порушення справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр Енерго Холдінг" до розгляду.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 08.11.2016 порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр Енерго Холдінг", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою Господарського суду Київської області від 22.11.2016 у справі № 911/3386/16 визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр Енерго Холдінг" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором банкрута Макарову Христину Сергіївну.
20.01.2017 до Господарського суду Київської області надійшов на затвердження звіт ліквідатора.
24.01.2017 ліквідатор звернувся до суду із уточненнями до звіту ліквідатора із клопотанням про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу банкрута та припинення провадження у справі.
16.03.2017 до господарського суду надійшла заява Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання кредиторських вимог до боржника на загальну суму 266573,69 грн., яка прийнята до розгляду ухвалою Господарського суду Київської області від 17.03.2017.
Оскаржуваною ухвалою від 27.03.2017 кредиторську заяву Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби з грошовими вимогами до боржника в сумі 266573,69 грн. відхилено з огляду на те, що з дня визнання боржника банкрутом у нього не виникає жодних додаткових зобов'язань у тому числі зі сплати податків і зборів, крім витрат безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Як вбачається з матеріалів справи, оголошення про визнання боржника банкрутом оприлюднене 23.11.2016 за №37639.
В обґрунтування заяви Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби послався на існування податкової заборгованості, яка виникла на підставі повідомлення-рішення від 11.11.2016 № 0003134106.
Відповідно до п. 58.3. ст. 58 Податкового кодексу України, в ред., чинній станом на 11.11.2016, податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Як вбачається з доданих до кредиторської заяви документів, органом поштового зв'язку повернуто поштове відправлення Заявника - податкове повідомлення-рішення від 11.11.2016 № 0003134106, із зазначенням причини повернення "за закінченням терміну зберігання".
Згідно відомостей з офіційного веб-сайту УДППЗ "Укрпошта" - пошук поштових відправлень, встановлено, що датою повернення за зворотною адресою за закінченням терміну зберігання визначено 23.01.2017.
Таким чином відповідно до наведених вище норм Податкового кодексу України, ТОВ "Укр Енерго Холдінг" вважається таким, що отримав податкове повідомлення-рішення від 11.11.2016 № 0003134106 - 23.01.2017.
Згідно п. 57.3. ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Таким чином боржник мав право оплатити суму, визначену в податковому повідомленні-рішенні від 11.11.2016 № 0003134106, або оскаржити таке рішення протягом 10 днів - з 23.01.2017 по 02.02.2017, у зв'язку з чим заборгованість за таким податковим повідомленням-рішенням виникла 03.02.2017.
Частиною 1 статті 38 Закону про банкрутство передбачено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Таким чином, як вірно встановив суд першої інстанції, починаючи з 22.11.2016 у ТОВ "Укр Енерго Холдінг" не виникає жодних додаткових зобов'язань, зокрема зобов'язань за податковим повідомленням-рішенням від 11.11.2016 № 0003134106 в сумі 266573,69 грн.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, 17.10.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр Енерго Холдінг" в особі голови ліквідаційної комісії Макарової Х.С. звернулось до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про його банкрутство в порядку, передбаченому ст. 95 Закону про банкрутство.
Відповідно до частини 1 статті 95 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Так, статтею 105 Цивільного кодексу України встановлено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Кожна окрема вимога кредитора, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Згідно з частиною 1 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом. (частина 3 статті 110 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 111 ЦК України з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи (ч. 3 ст. 111 ЦК України).
Частиною 7 статті 111 ЦК України передбачено, що для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Згідно ч. 8 ст. 111 ЦК України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Частиною 9 статті 111 ЦК України встановлено, що виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу. У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 95 Закону про банкрутство є: прийняття рішення учасниками юридичної особи рішення про початок ліквідації та встановлення строку для заявлення кредиторами вимог, оцінка вартості наявного майна боржника, оприлюднення оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, розгляд заявлених вимог кредиторів із повідомленням про результати такого розгляду, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу, реалізація майна юридичної особи з метою розрахунків з кредиторами, закриття рахунків, відкриті у фінансових установах Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України.
З матеріалів справи вбачається, 07.12.2015 загальні збори учасників ТОВ "Укр Енерго Холдінг" було прийнято рішення про припинення товариства шляхом його ліквідації, призначено головою ліквідаційної комісії Макарову Х.С., встановлено двомісячний строк для заявлення вимог кредиторами з дня винесення рішення щодо припинення юридичної особи.
Згідно витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 17.10.2016, боржник з 10.08.2016 перебуває в стані припинення за рішенням засновників.
10.08.2016 оприлюднено на веб-сайті Мінюсту рішення засновників (учасників) ТОВ "Укр Енерго Холдінг" щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації, із зазначенням кінцевого строку для заявлення вимог кредиторів -12.10.2016, ліквідатором зазначено Милинчука Петра Петровича.
17.10.2016 голова ліквідаційної комісії Макарова Х.С. звернулась до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство згідно ст. 95 Закону про банкрутство на підставі протоколу загальних зборів учасників товариства від 13.10.2016, яким було затверджений ліквідаційний баланс станом на 13.10.2016.
Разом з тим, як було зазначено вище головою ліквідаційної комісії боржника рішенням учасників товариства було призначено Макарову Х.С., при цьому в ЄДР внесено відомості, згідно яких головою ліквідаційної комісії є Милинчук П.П.
Тобто, до заяви про порушення справи про банкрутство боржника не додані належні докази призначення ліквідатора ТОВ "Укр Енерго Холдінг", оскільки поданий протокол зборів учасників від 07.12.2015 не відповідає відомостям з ЄДР, як зокрема внесені лише 10.08.2016, що є порушенням ч. 1, 3 ЦК України.
Крім того, у матеріалах справи відсутні докази заявлення та повідомлення про результати розгляду вимог ТОВ «Єрсіда». При цьому, договір поставки № 27/7-2015 від 27.07.2015 та видаткова накладна № 192 від 27.07.2015 не є доказами звернення кредитора із вимогами до боржника. Слід також зазначити, що строк дії вказаного договору поставки обумовлений сторонами до 11.04.2014, в той же час дата укладання вказана 27.07.2015. Визнання вимог ТОВ «Єрсіда» відбулось на засіданні ліквідаційної комісії 08.12.2015 (протокол № 08/12-2015), в той час як оприлюднення про початок ліквідації відбулось 10.08.2016.
Отже, додані до заяви докази мають ознаки підроблення з метою визнання боржником фіктивної кредиторської заборгованості, безпідставного формування проміжного ліквідаційного балансу у ліквідаційній процедурі, та як результат незаконного звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство на підставі ст. 95 Закону про банкрутство.
Окрім того, у заяві про порушення справи про банкрутство відсутні відомості про те, чи повідомлявся орган державної фіскальної служби та інші державні контролюючі органи про ліквідацію ТОВ "Укр Енерго Холдінг" у встановленому законом порядку. Не додані такі докази і до заяви про порушення справи про банкрутство, як і не додані докази на підтвердження подання контролюючим органам звітності за останній звітний період.
Не подано також і доказів закриття розрахункових рахунків боржника в банківських установах в порушення ч. 3 ст. 111 ЦК України.
Таким чином, до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство за правилами ст. 95 Закону про банкрутство не додані документи, які повинні бути подані на момент звернення із такою заявою та які не можуть бути витребувані судом після порушення справи про банкрутство, а докази які містяться в матеріалах справи суперечать один одному та мають ознаки підроблення.
Також, відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону про банкрутство заява про порушення провадження у справі про банкрутство подається боржником лише за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат. У визначенні таких витрат слід враховувати, зокрема, оплату послуг арбітражного керуючого, відшкодування витрат на публікацію оголошень у справі, судового збору, сплаченого кредиторами тощо.
При зверненні з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржник вказав про відсутність у нього будь-яких майнових активів.
Відтак, відсутність у боржника майна, достатнього для покриття судових витрат, виключає можливість здійснення судом провадження у справі про його банкрутство в силу приписів ч. 4 ст. 11 Закону про банкрутство.
Згідно ч. 2 ст. 95 Закону про банкрутство, за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Враховуючи зазначене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції без достатніх правових підстав порушено справу про банкрутство боржника за процедурою, передбаченою ст. 95 Закону про банкрутство, та, відповідно, безпідставно визнано боржника банкрутом, а як наслідок розглянуто заявлені у справі вимоги кредитора, прийнято до розгляду та затверджено звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс, ліквідовано боржника у зв'язку з банкрутством із припиненням на цій підставі провадження у даній справі.
Обставини порушення провадження у даній справі без попереднього дотримання ліквідатором норм ст.ст. 105, 111 Цивільного кодексу України та ст. 95 Закону про банкрутство виключають її провадження в судовому порядку шляхом введення ліквідаційної процедури та ліквідацію боржника як юридичної особи в зв'язку з банкрутством та мають наслідком припинення провадження у справі № 911/3386/16 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр Енерго Холдінг" на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
Враховуючи, що відповідно до ст. 101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу, то за результатами такого перегляду підлягає скасуванню ухвала місцевого господарського суду про порушення провадження у справі про банкрутство, постанова про визнання боржника банкрутом та ухвала про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу та ліквідацію банкрута, оскільки вказані судові рішення породжують для ТОВ "Укр Енерго Холдінг" низку правових наслідків.
Згідно з частиною 1 статті 122 ГПК України, якщо виконані рішення або постанова змінені чи скасовані і прийнято нове рішення про повну або часткову відмову в позові, або провадження у справі припинено, або позов залишено без розгляду, боржникові повертається все те, що з нього стягнуто на користь стягувача за зміненими чи скасованими у відповідній частині рішенням, постановою. Отже, до компетенції судів апеляційної або першої інстанції належить вжиття заходів до повороту виконання скасованого судового рішення.
Відтак, колегія суддів вважає необхідним зобов'язати державного реєстратора за адресою місцезнаходження боржника внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внести запис про скасування державної реєстрації припинення юридичної особи - ТОВ "Укр Енерго Холдінг" (код 38038769, 08132, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Ломоносова, 40), у зв'язку з прийняттям даної постанови Київського апеляційного господарського суду.
Керуючись статтями 80, 99, 101, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд
1. Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби задовольнити частково.
2. Ухвалу Господарського суду Київської області від 27.03.2017 у справі № 911/3386/16 скасувати.
3. Ухвалу Господарського суду Київської області від 08.11.2016 про порушення провадження у справі у справі № 911/3386/16 скасувати.
4. Постанову Господарського суду Київської області від 22.11.2016 у справі № 911/3386/16 скасувати.
5. Ухвалу Господарського суду Київської області від 28.03.2017 про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу, ліквідацію банкрута та припинення провадження у справі у справі № 911/3386/16 скасувати.
6. Провадження у справі № 911/3386/16 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр Енерго Холдінг" (ідентифікаційний код 38038769) припинити.
7. Державному реєстратору Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань записи про прийняття постанови Київського апеляційного господарського суду від 30.05.2017 та скасування державної реєстрації припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр Енерго Холдінг" (код 38038769, 08132, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Ломоносова, 40) як юридичної особи.
8. Копію постанови надіслати сторонам та державному реєстратору Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області.
Головуючий суддя С.В. Сотніков
Судді В.О. Пантелієнко
О.М. Остапенко