"06" червня 2017 р. Справа153/635/17
Провадження2-а/153/20/17-а
Ямпільський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Любинецької-Онілової А.Г.
за участю секретаря сз Сирітко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ямпіль
справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_2 до інспектора СРПП№4 Ямпільського ВП Могилів-Подільського ВП ГУНП у Вінницькій області про оскарження неправомірних дій відповідача,
Позивач ОСОБА_2 заявив адміністративний позов до інспектора СРПП№4 Ямпільського ВП Могилів-Подільського ВП ГУНП у Вінницькій області про оскарження неправомірних дій відповідача, посилаючись на те, що постановою його було притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 510 гривень за те, що 21.05.2017 о 02 годині 00 хвилин по вул.. Свободи в м. Ямпіль Вінницької області він керував мопедом без посвідчення водія, якого взагалі не отримував та транспортним засобом, який не зареєстрований на території України. Також вказав, що його мопед не має 50 куб. см. Зазначив, що мопед є двоколісним засобом, який має двигун з робочим об'ємом до 50 куб. см. та електродвигун потужністю 4кВт. Зазначив, що за кермом вказаного мопеда був його знайомий. Вважаючи свої права порушеними, позивач змушений звернутись до суду і просить суд винести рішення, яким скасувати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126, ч. 6 ст. 121КУпАП і закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Позивач ОСОБА_2 06.06.2017 за вх..№3413 надав суду письмову заяву із клопотанням справу розглянути у його відсутність, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача - поліцейський Ямпільського ВП Могилів-Подільського ВП ГУНП у Вінницькій області Жуковський О.В., 06.06.2017 за вх..№3416 подав заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог заперечує.
Дослідивши усі докази, суд вважає частково доведеними ті обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх позовних вимог.
Відповідно до ст. 71 ч.2, 6 КАС України адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Оскільки відповідачем на пропозицію суду, викладену в ухвалі від 01.06.2017 про відкриття провадження у справі не надано заперечень та будь-яких доказів на підтвердження обставин, на які він посилається в оскаржувані постанові, суд вирішив справу на підставі наявних у ній доказів. Натомість на підтвердження наведених у позові обставин позивач навів свої доводи та надав доказ щодо фактичних обставин.
Судом встановлено такі обставини.
Із дослідженої судом постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БР №338302 від 31.05.2017 встановлено, що позивач притягається до відповідальності у тім, що він 31 травня 2017 року о 02 годині 00 хвилин по вул. Свободи в м. Ямпіль Вінницької області керував мопедом «Ямаха Джог» без посвідчення водія, якого взагалі не отримував, а також незареєстрований транспортний засіб на території України.
Відповідно ст.280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинні бути з'ясовані: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Із змісту постанови слідує, що позивач притягається до адміністративної відповідальності за два правопорушення, передбачені ч.2 ст. 126, ч. 6 ст. 121 КУпАП. Накладено стягнення у сумі 510 гривень.
Відповідно до ст.. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
В змісті постанови відсутні відомості про накладення адміністративного стягнення за кожне правопорушення окремо, тобто, не виконано вимог ст.. 36 КУпАП. Крім цього, відсутні відомості про дотримання поліцейським вимог п. 4 розділу IV Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом №1376 від 06.11.2015 МВС України, що є суттєвим порушенням прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
З урахуванням викладеного, суд має підстави в порядку ст. 293 ч.1 п.2 КУпАП постанову серії БР №338302 від 31.05.2017 - скасувати, а справу направити на новий розгляд для виконання відповідачем вимог КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення.
Суд не має підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про закриття справи у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, оскільки це питання підлягає з'ясуванню органом (посадовою особою), який уповноважений розглядати справи вказаної категорії під час нового розгляду у порядку, встановленому КУпАП. З урахуванням наведеного, суд має підстави відмовити у цій частині позовних вимог.
З урахуванням викладеного, оскільки позов задоволено частково, при подачі позовної заяви позивача звільнено від сплати судового збору на підставі ст.. 288 КУпАП, з урахуванням роз'яснень Пленуму Вищого адміністративного суду України у постанові від 23 січня 2015 року N 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року N 3674-VI "Про судовий збір"», тому відповідно до ст.94 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат, оскільки такі витрати відсутні.
Керуючись ст. ст. 6, 11, 71, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, на підставі ст.55 Конституції України, ст.ст.288, 289, 293 ч.1 п.2 КУпАП, суд
Позов - задовольнити частково.
Скасувати Постанову серії БР №338302 від 31 травня 2017 року, про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 126, ч. 6 ст. 121 КУпАП - та стягнення штрафу у сумі 510 гривень.
Справу направити на новий розгляд.
В задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена повністю або частково до Вінницького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу Адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий А.Г.Любинецька-Онілова