Постанова від 01.06.2017 по справі 126/1015/17

ПОСТАНОВА

іменем України

Справа № 126/1015/17

Провадження № 2-а/126/76/2017

"01" червня 2017 р. м. Бершадь

Бершадський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді Губко В. І.

секретар Бурлака А. І.,

за участі позивачів:

ОСОБА_1

ОСОБА_2

ОСОБА_3

представників відповідача:

ОСОБА_4

ОСОБА_5

розглянувши в судовому засіданні в м. Бершадь адміністративну праву за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, до ОСОБА_6, про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

31.03.2017 року на 16 сесії Бершадської міської ради 7 скликання більшістю голосів депутатів прийнято рішення №190 "Про присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь" ОСОБА_7" .

5 квітня 2017 року секретар Бершадської міської ради ОСОБА_6, своїм розпорядженням № 27/02-13 дію вказаного рішення зупинила. Дане розпорядження розміщено та оприлюднено 05.04.2017 року на офіційному сайті Бершадської міської ради.

Позивачі вважають такі дії відповідача незаконними, протиправними та безпідставним, оскільки рішення прийнято в порушення вимог Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування".

Враховуючи вищенаведене, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися в суд з позовом до ОСОБА_6, в якому просять визнати протиправними дії секретаря Бершадської міської ради ОСОБА_6, щодо зупинення дії рішення 16 сесії міської ради 7 скликання №190 від 31.03.2017 року "Про присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь" і винесення його на повторний розгляд ради, та скасувати розпорядження №27/02-13 від 05.04.2017 року секретаря Бершадської міської ради ОСОБА_6 про зупинення дії рішення 16 сесії міської ради 7 скликання №190 від 31.03.2017 року "Про присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь".

В судовому засіданні позивачі ОСОБА_1,ОСОБА_2, ОСОБА_3 заявлені позовні вимоги підтримали.

Позивач ОСОБА_1 суду пояснив, що відповідно до ст.59 ЗУ "Про місцеве самоврядування" - рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти в формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідно до ч. 4 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради з обґрунтуванням зауважень. Вважає,що положення даної норми встановлюють виключне право голови міської ради який наділений таким правом на зупинення дії рішення, які не є повноваженнями та обов'язками передбаченими ч.4ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування" та ст. 47 Регламенту Бершадської міської ради затвердженого рішенням 3 сесії 7 скликання Бершадської міської ради від 05.02.2016 року. Оскільки використання "права вето" є надзвичайною подією та означає, що головна посадова особа територіальної громади заперечує волевиявлення усієї ради, щонайменше більшої половини депутатів ради, а тому надане законом право міському голові на призупинення дії прийнятого Радою рішення не може бути передане секретарю міської ради.

Однак, в порушення Закону України "Про місцеве самоврядування" без права прийняття такого виду розпоряджень, шляхом перевищення своїх посадових обов'язків секретарем Бершадської міської ради ОСОБА_6 незаконно зупинено дію даного рішення.

Крім того вважає, що моментом початку перебігу п'ятиденного строку є день прийняття Радою рішення, а саме 31.03.2017 року, тож останнім днем п'ятиденного строку на зупинення рішення є 04.04.2017 року, тобто пропущено п'ятиденний строк на право зупинення його дії.

При зупиненні дії рішення посилаючись на ч. 4 ст. 59 Закону відповідачем не наведено обґрунтованих зауважень, які б давали підстави призупинити зазначене рішення ради. Так, ОСОБА_6 в розпорядженні зазначила, що кандидатура ОСОБА_7 на звання почесний громадянин міста не обговорювалася, займана посада претендента, його нагороди, виділення ним матеріальної допомоги не може свідчити про визначні досягнення, а також те, що депутати та жителі міста були позбавлені знати про досягнення даного кандидата та можливості подати пропозиції та заперечення щодо даної кандидатури.

Вказане твердження є безпідставне, оскільки в газеті «Бершадський край» було опубліковано оголошення Бершадської міської ради щодо кандидатур на присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь" де усі бажаючі мали право надати свої пропозиції та заперечення щодо кожної кандидатури. На підтримку кандидатури ОСОБА_7 було подано від жителів та колективів міста Бершадь більшість голосів.

24 лютого 2017 року міським головою Кольченком М.І. було опубліковано проекти рішення на 16 сесію 7 скликання про присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь" відносно громадян ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_10, та ОСОБА_11

Відповідно до Положення про присвоєння «Почесний громадянин міста Бершадь» прийнятого рішенням 12 сесії 4 скликання Бершадської міської ради 24.06.2004 року ст. 2.1. Присвоєння "Почесний громадянин міста Бершадь" здійснюється за поданням органів самоорганізації населення, трудових колективів підприємств, організацій незалежно від форм власності, громадських об'єднань, партійних осередків, профспілкових організацій, постійних депутатських комісій міської ради, міських відділень творчих спілок, а також загальними зборами.

Відповідно до ст. 2.2 Положення про присвоєння "Почесний громадянин міста Бершадь" попередній розгляд матеріалів про присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь" проводить постійна планово-бюджетна комісія з питань економічних перетворень, регламенту, депутатської етики міської ради.

17 лютого 2017 року постійною комісією з питань планування,бюджету, соціально-економічного розвитку та з питань регламенту, депутатської етики, правового захисту та законності проведено засідання де на порядку денному розглядалося питання, про надання рекомендацій щодо присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь". На підставі звернень громадян, а також за розглядом заслуг, вирішили рекомендувати кандидатуру ОСОБА_7 на присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь", за що проголосувала більшість членів комісії.

Також позивач просив стягнути з відповідача понесені судові витрати.

Представник відповідача, ОСОБА_4, в судовому засіданні позовних вимог не визнав, та просив відмовити в їх задоволенні виходячи з наступного:

На думку представника відповідача, позивачі не є особами, права яких порушено чи могли б бути порушенні, оскільки жоден з них не був претендентом на звання "Почесного громадянина міста".

Призупинення дії рішення міської ради є правом головуючого (посадової особи) яке забезпечено законодавцем в ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Зокрема, ч. 4 регламентує що рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності. Тобто право зупинити тимчасово дію рішення ради належить головуючому.

Твердження позивачів про пропущений строк також на думку представника відповідача не відповідає дійсності, оскільки ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не встановлює чіткого перебігу строку. Разом з тим, якщо брати до уваги посилання позивачів в законодавстві на момент прийняття рішення то відповідач і в даному випадку не порушив строки. Адже момент прийняття рішення визначає час його прийняття, тобто перебіг строку визначається в годинах, отже якщо рішення міською радою було прийнято 31.03.2017 року об 11 год. дня то п'ятий день минає об 11 год. 05.04.2017р.Тому прийняте розпорядження,що оскаржується позивачами в будь-якому випадку було видано вчасно.

Право "вето" надано відповідачу не тільки розпорядженням голови міської ради на час його відсутності, а і ч. 2 ст. 42. Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"

Твердження позивачів про недостатнє обґрунтування відповідачем причин зупинення дії рішення про присвоєння почесного громадянина міста Бершадь представник відповідача вважає хибним та відзначає, що відповідачем було чітко зазначено, що обговорення кандидатури на пленарному засіданні ради не було, що суперечить ч. 2 ст. 59 Закону України"Про місцеве самоврядування в Україні" в якій зазначено, рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Однак обговорення не було, спроби деяких депутатів міської ради заперечити чи висловитися позивачами не сприймалися.

Більш того, були офіційні звернення проти кандидатури ОСОБА_7 на почесного громадянина, зокрема: звернення Громадської організації "Бершадське районне козацьке товариство" від 09.03.2017 року за вх. № 281/0211 та звернення від 03.02.2017 року за вх. № 223/021 1, громадянки ОСОБА_12

Основною підставою для призупинення дії рішення міської ради №190 для відповідача був висновок юридичного відділу Бершадської міської ради, щодо необхідності чіткого дотримання законодавства України та рекомендовано використати вимоги ч.4 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відносно розгляду питань 1-4 порядку денного 16 сесії Бершадської міської ради 7 скликання, яка відбулася 31.03.2017 року.

Вважає, що відповідачем не скасовано рішення сесії, а подано на повторний розгляд у зв'язку з порушенням процедури обговорення та скарг жителів міста, щодо особи кандидата на почесного громадянина і зроблено це було саме для зняття соціальної напруги. Отже, у відповідності до ч,4 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" було застосовано право призупинити рішення сесії та призначено у встановлені строки наступну сесію,а від-так ніяких правових наслідків для позивачів дане розпорядження не несло. Враховуючи вищенаведене представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача, ОСОБА_5, в судовому засіданні позовних вимог не визнала, зазначила, що ОСОБА_6 діяла виключно в межах делегованих їй та визначених законом повноважень, в зв'язку з чим просила відмовити в задоволенні позову.

Свідок ОСОБА_12 в судовому засіданні зазначила, що 03.02.2017 року до Бершадської міської ради нею було подано заяву проти присвоєння звання «Почесний громадянин міста Бершадь» ОСОБА_7 Також, вона була присутня на 16 сесії Бершадської міської ради 7 скликання, де вирішувалося дане питання. Пленарне засідання проходило бурхливо і напружено. Між депутатами відбувалися суперечки. Особисто вона не вважає ОСОБА_7 достойним кандидатом на звання «Почесний громадянин міста Бершадь» та перебуває з даною особою в конфліктних відносинах.

Свідок ОСОБА_13 в судовому засідання пояснив, що є депутатом Бершадської міської ради і був присутній на 16 сесії Бершадської міської ради 7 скликання, де вирішувалося питання присвоєння звання «Почесний громадянин міста Бершадь» ОСОБА_7 , висловлював свою думку та незадоволення даною кандидатурою, голосував проти, оскільки вважає у ОСОБА_7 відсутні якості, необхідні для присвоєння звання «Почесний громадянин міста Бершадь». Зазначив, що будь-якого тиску або впливу на ОСОБА_6 під час 6 сесії Бершадської міської ради 7 скликання з боку депутатів чи інших осіб він не бачив.

Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності та заслухавши учасників процесу, суд виходить з наступного:

Обгунтовуючи свої зауваження, представник відповідача зазначив, що кандидатура ОСОБА_7 на звання почесний громадянин міста не обговорювалася, разом з цим, даний факт спростовується показами свідків ОСОБА_12, ОСОБА_13 та копією протоколу №20 чергової 16 сесії 7 скликання Бершадської міської ради від 31.03.2017 року, де зафіксовано процес ведення пленарного засідання та обговорення даного питання зокрема. Також, вищевказане підтверджується наданими суду письмовими поясненнями голови постійної планово-бюджетної комісії з питань економічних перетворень, регламенту, депутатської етики міської ради, ОСОБА_14, де зазначено, що на засідання постійної планово-бюджетної комісії з питань економічних перетворень, регламенту, депутатської етики Бершадської міської ради, секретарем Бершадської міської ради ОСОБА_6 було подано пакет документів щодо кандидатур на почесного громадянина міста Бершадь, (по кожному кандидату окремий пакет документів) належним чином підготовлений до розгляду комісією. Серед заяв по кандидатах на почесного громадянина міста знаходилася заява ОСОБА_12 від 03.02.2017 року за № 223/02-11. ОСОБА_14 особисто з нею ознайомився як і інші члени комісії. Після ознайомлення членами комісії із заявами в тому числі ОСОБА_12, більшість членів комісії побажали перейти до голосування, що також підтверджується протоколом засідання постійної комісії з питань планування, бюджету, соціально-економічного розвитку та з питань регламенту, депутатської етики, правового захисту та законності від 17 лютого 2017 року.

Стосовно обрахування строку для подачі розпорядження про зупинення дії рішення 16 сесії 7 скликання Бершадської міської ради №190 від 31.03.2017 року "Про присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь" суд виходить з наступного: ч.4ст.59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що рішення міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Дана стаття не містить чіткого перебігу даного строку. Разом з цим, у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України процесуальними строками є встановлені законом або судом строки вчинення процесуальних дій. Загальні правила обчислення процесуальних строків визначені статтею 103 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст. 103 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Таким чином, оскільки Рішення 16 сесії 7 скликання Бершадської міської ради №190 "Про присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь" було прийнято 31.03.2017 року, тому, останнім днем для подачі розпорядження про його зупинення на підставі ч.2 ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" слід вважати 05.04.2017 року.

Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є депутатами Бершадської міської ради 7 скликання. Займаючи виборні посади вони здійснюють представництво інтересів громади. 31.03.2017 року на 16 сесії Бершадської міської ради 7 скликання більшістю голосів депутатів, в тому числі позивачів, прийнято рішення №190 "Про присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь" ОСОБА_7". Своїм розпорядженням від 5 квітня 2017 року про зупинення вищевказаного рішення секретар Бершадської міської ради ОСОБА_6 порушила їх право на волевиявлення. Тому, суд критично ставиться до твердження представника відповідача про неналежність позивачів по даній адміністративній справі.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ч.2ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій, чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування" повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

ч. 2. ст.42 ЗУ «Про місцеве самоврядування» у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих зборах.

ч.3 ст. 42 ЗУ "Про місцеве самоврядування" повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п'ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови.

ч.4 ст.42 ЗУ "Про місцеве самоврядування" визначено коло повноважень міського голови, які у разі неможливості їх здійснення міським головою здійснюються секретарем міської ради.

ч.4ст.59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності

Таким чином, передбачене ч.4 ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" право міського голови зупиняти дію рішень міської ради є виключним, відокремленим від передбачених ч.4 ст. 42 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" повноважень міського голови та не може бути делеговане іншим особам. Вищевказане також підтверджується розпорядженням міського голови ОСОБА_8 №10/02-12 від 22.03.2017 року про покладення на секретаря Бершадської міської ради ОСОБА_6 з 22.03.2017 року обов'язків міського голови з правом першого підпису банківських документів та угод, без зазначення передбаченого ч.4 ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" права зупиняти дію рішень міської ради.

Оцінюючи викладені обставини, суд доходить висновку про те, що під час винесення розпорядження №27/02-13 від 05.04.2017 року про зупинення дії рішення 16 сесії Бершадської міської ради 7 скликання №190 від 31.03.017 року "Про присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь", ОСОБА_6 діяла поза межами визначених ч.2,4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноважень, а тому, заявлені позивачами вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Питання судових витрат суд вирішує у відповідності до ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, ст.ст. 19, 144 Конституції України, ст.ст. 42, 46, 47, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись ст.ст. 1, 2, 6, 70, 71, 94, 158-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_6, про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та скасування рішення, - задовольнити.

Визнати протиправними дії секретаря Бершадської міської ради ОСОБА_6, щодо зупинення дії рішення 16 сесії міської ради7 скликання №190 від 31.03.2017 року "Про присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь", та винесення його на повторний розгляд ради.

Скасувати розпорядження №27/02-13 від 05.04.2017 року секретаря Бершадської міської ради ОСОБА_6 про зупинення дії рішення 16 сесії міської ради 7 скликання №190 від 31.03.2017 року "Про присвоєння звання "Почесний громадянин міста Бершадь".

Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_11280 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя В. І. Губко