01 червня 2017 р. м.ОдесаСправа № 815/1344/17
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача Косцової І.П.
суддів Стас Л.В.
Турецької І.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 березня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_4 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила визнати протиправними дії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо відмови у видачі довідок про заробітну плату станом на 01.12.2015 року та на 01.05.2016 року та зобов'язати відповідача видати такі довідки із зазначенням всіх складових заробітної плати по відповідній посаді.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова відповідача у видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії державного службовця є протиправною, оскільки обмежує її право на пенсійне забезпечення гарантоване Конституцією України.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22 березня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В апеляційні скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування своїх доводів апелянт зазначив, що приймаючи рішення у справі, суд першої інстанції не врахував, що до спірних правовідносин застосовується той закон або інший нормативно правовий акт, під час якого вони виникли, а отже постанова Одеського окружного адміністративного суду від 22 березня 2017 року є незаконною та підлягає скасуванню.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 15.09.2003 року ОСОБА_4 звільнена з Сеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі у зв'язку із виходом на пенсію за віком, згідно п.3 ч.1 ст. 30 Закону України «Про державну службу».
20 грудня 2016 року позивач звернулась до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію станом на 01.12.2015 року та на 01.05.2016 року.
Листом від 6.02.2017 року №80/14/28-10-05-02-33 позивачу відмовлено у задоволенні її заяви, з посиланням на те, що жодним нормативно-правовим актом не зобов'язано підприємства, установи, організації надавати довідки про заробітну плату та/або будь-яку іншу інформацію для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач правомірно відмовив позивачу у задоволенні її заяви про видачу довідок про заробітну плату за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-5.
Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції правильним, з огляду на наступне.
Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16.01.03 року №432-IV, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону України "Про державну службу" існувала після визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 неконституційними змін, внесених підпунктами "а" та "б" підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.07р. №107-VI.
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.00р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.03р. №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», зареєстрованою в Мін'юсті Україні 26.09.2013року за №1661/24193 (у редакції, чинній до 02.09.2016 року) було затверджено типову форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію (абз.2 п.1).
Однак постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2, яка набрала чинності 02.09.2016 року, абзаци третій, четвертий пункту 1 постанови від 04.09.2013 року №15-1- виключено.
Отже, з вказаних правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент звернення позивача до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (20.12.2016року), видача типової форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, не передбачена.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу у задоволенні його заяви про видачу довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 04.09.2013 року №15-1, діяв законно в межах чинного законодавства.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції належним чином з'ясовані всі обставини справи, їм надано правильну юридичну оцінку, порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду, не встановлено, тому підстави для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст.195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 березня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя-доповідач: І.П. Косцова
Судді: Л.В.Стас
І.О. Турецька