Постанова від 01.06.2017 по справі 522/22461/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2017 р.м.ОдесаСправа № 522/22461/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кравчук Т.С.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді - доповідача - Косцової І.П.

суддів - Стас Л.В.

- Турецької І.П.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 23 січня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця, скасувати рішення від 10.11.2016 року №434 та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії є протиправним, оскільки обмежує її право на пенсійне забезпечення гарантоване Конституцією України.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 23 січня 2017 року адміністративний позов задоволено.

В апеляційні скарзі Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування своїх доводів апелянт зазначив, що приймаючи рішення у справі, суд першої інстанції не врахував, що приписи чинного законодавства не передбачають перерахунок раніше призначених держаним службовцям пенсій.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п. 2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з серпня 2001 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, де одержує пенсію, призначену йому відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.

4 листопада 2016 року ОСОБА_2 звернулась до Управління із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям та надала довідку, видану Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради про заробітну плату №81-Б від 4.11.2016 року.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 10 листопада 2016 року за №434 позивачу відмовлено у задоволені її заяви із посиланням на те, що п.5 розділу III Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначалися згідно Закону України "Про державну службу" №3723-XIII від 16.12.1993 року, а новий Закон України "Про державну службу" №889-XIII від 10.12.2015 року та постанова Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року не містять порядку перерахунку призначеної державним службовцям пенсії.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення пенсійного органу звужує право позивача на пенсійне забезпечення, а тому останнє не може вважатися таким, що прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства.

Однак колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XIII від 16.12.1993 року (в редакції від 04 лютого 2003 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.00р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.03 року№432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Разом з тим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії (4.11.2016року) набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889).

Згідно п.2 "Прикінцевих та перехідних положень " Закону №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Отже, на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність ст. 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.

Крім того, ст. 90 Закону України №889-VIII, визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України №889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.

При цьому колегія суддів наголошує, що відмова відповідача у перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку позивач отримував до цього, тобто, не відбулося звуження обсягу вже набутих ним прав та/або позбавлення його права на соціальний захист.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги ОСОБА_2 задоволенню не підлягають.

Оскільки, суд першої інстанції неповно дослідив обставини справи та прийняв постанову з порушенням норм матеріального права, постановлене судове рішення на підставі п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст.ст. 207, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси - задовольнити.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 23 січня 2017 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя-доповідач: І.П. Косцова

Судді: Л.В. Стас

І.О. Турецька