Постанова від 31.05.2017 по справі 488/3120/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2017 р.м.ОдесаСправа № 488/3120/16-а

Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Лазарева Г.М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області на постанову Корабельного районного суду м.Миколаєва від 28 листопада 2016 року; додаткову постанову Корабельного районного суду м.Миколаєва від 16 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м.Миколаєва (нині - Інгульське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09.08.2016р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області про визнання протиправним рішення від 25.03.2016р. №14/2 про відмову їй у перерахунку пенсії; зобов'язання з 01.02.2016р. провести перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати виходячи із довідки № 7/1-190/16 від 17.02.2016р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Постановою Корабельного районного суду м. Миколаєва від 28.11.2016р. позов задоволений; визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва № 14/2 від 25 березня 2016 року, щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати від 17.02.2016р. №7/1-190/16, виданої Управлінням державної судової адміністрації в Миколаївській області; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі міста Миколаєва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2016 року, виходячи із розміру заробітної плати 6505,70грн., визначеної згідно довідки про складові заробітної плати від 17.02.2016р. №7/1-190/16, виданої Управлінням державної судової адміністрації в Миколаївській області.

Додатковою постановою Корабельного районного суду м.Миколаєва від 16.01.2017р. доповнено резолютивну частину постанови Корабельного районного суду м. Миколаєва від 28.11.2016р.: зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі міста Миколаєва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2016 року, виходячи із розміру заробітної плати 6505,70грн., визначеної згідно довідки про складові заробітної плати від 17.02.2016р. №7/1-190/16, виданої Управлінням державної судової адміністрації в Миколаївській області. При перерахунку пенсії врахувати виплати, які включались в розрахунок розміру пенсії за віком з моменту призначення пенсії ОСОБА_1, із збереженням 90% посадового окладу, які були застосовані при призначенні пенсії.

Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом першої інстанції, при вирішенні справи, вимог закону, внаслідок чого просить постанову та додаткову постанову суду скасувати та прийняти нову про відмову у задоволенні позову.

Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови та додаткової постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що з 2010 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва та отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу».

17.03.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати. До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку №7/1-190/16 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», видану Управлінням державної судової адміністрації України 17.02.2016р.

25.03.2016 року рішенням управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі міста Миколаєва №14/2 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, оскільки раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII. /а.с.14-15/

Не погоджуючись з відмовою у перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016р. №988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва реорганізовано в Інгульське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва.

Суд першої інстанції задовольняючи позов виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, починаючи з 01 квітня 2016 року, оскільки при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про державну службу», яким визначаються загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно з ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності 01 січня 2015 року, положення ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям був визначений у п. п. 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Вказані норми права передбачали, що перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» норми і положення, які встановлювали порядок і умови перерахунку пенсії були виключені.

З 01 травня 2016 року набув чинності новий Закон України «Про державну службу» №889-VIII (далі - Закон №889), відповідно до ст.90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

У свою чергу, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Отже, на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.

Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що пенсійний орган, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги про визнання протиправним і скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії не підлягають задоволенню.

За таких обставин, оскільки при вирішенні справи суд першої інстанції порушив норми матеріального права, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення, про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області задовольнити, постанову Корабельного районного суду м. Миколаєва від 28 листопада 2016 року та додаткову постанову Корабельного районного суду м. Миколаєва від 16 січня 2017 року скасувати.

Прийняти у справі нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: Н.В. Вербицька

Суддя: О.В. Джабурія