25 травня 2017 р.Справа № 589/5081/16-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бондара В.О.
Суддів: Калиновського В.А. , Калитки О. М.
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 03.03.2017р. по справі № 589/5081/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 ( далі - позивач) звернулася з позовом до Шосткинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач ), в якому просила визнати протиправними дії управління ПФУ щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та відмови у виплаті індексації з моменту припинення та зобов'язати управління здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 17.11.2016 року в розмірі 88 % середньомісячного заробітку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 з урахуванням раніше проведених виплат, а також поновити їй виплату індексації пенсії з моменту припинення її виплати
Постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 03.03.2017 року позов - задовольнити частково.
Зобов'язано Шосткинське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Сумської області поновити виплату індексації пенсії ОСОБА_1 з 15 червня 2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Стягнено за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір пропорційно до задоволених вимог у сумі 275 грн 60 к.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, відповідачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 03 січня 2017 року у частині задоволення позовних вимог скасувати та прийняти в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції приписів абзац 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 19 Конституції України, що призвело до неправильного вирішення справи в цій частині, з підстав та обставин викладених у апеляційній скарзі.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Колегія суддів зауважує, що оскільки судове рішення щодо відмови в задоволенні частини позовних вимог жодною із сторін не оскаржуюється, то згідно із положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України воно не підлягає апеляційному перегляду.
Судом першої інстанції встановлено, що17 листопада 2016 року позивач звернулася до управління ПФУ з заявою про здійснення їй перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та поновити їй виплату індексації пенсії з моменту припинення її виплати. (а.с. 8)
Листом від 29.11.2016 року № 11001/02-12 відповідач повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку та поновлення виплати індексації пенсії. (а. с. 9).
Не погодившись позивач звернулась до суду з позовом.
Приймаючи рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії є обґрунтованим, підстави для задоволення позову в цій частині відсутні.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29.01.2015 року було відновлено порушене право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, суд першої інстанції дійшов висновку, що розмір пенсії внаслідок виконання рішення суду не є таким, що підвищився по причині дії загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні позивачці пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі.
Переглянувши рішення суду першої інстанції колегія суддів зазначає наступне.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29.01.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено. Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Шостці та Шосткинському районі Сумської області включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07 червня 2001 року за №2493-ІІІ та Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року за №3723-ХІІ.Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м.Шостці та Шосткинському районі Сумської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 03 травня 2014 року в розмірі 88 відсотків від заробітної плати, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та провести відповідні виплати.
Матеріали справи свідчать, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 складав 2165,80 грн. в тому числі розмір індексації 183,16 грн., після здійснення Управлінням обрахунку пенсії ОСОБА_1 за рішенням суду розмір пенсії склав 2352,38 грн.., у зв'язку з чим базовим місяцем для проведення індексації управлінням визначено жовтень 2014 року.
Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 3.07.1991 року N1282-XII (далі - Закон 1282).
Відповідно до ст.1 Закону №1282, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Статтею ж 2 Закону визначено, що пенсія є об'єктом індексації грошових доходів населення. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 4 Закону №1282 визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, наведеними нормами права визначено підстави, за яких проводиться індексація, а також розмір грошового доходу, який підлягає індексації.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 (далі - Порядок №1078).
Згідно пункту 2 Порядку № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Відповідно до п.5 Порядку № 1078 (в редакції чинній на час здійснення перерахунку пенсії позивачеві), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Виходячи з викладеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії на підставі постанови Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29.01.2015р. по справі № 589/5870/14-а є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що при перерахунку пенсії позивача, відповідач має врахувати раніше визначений базовий місяць індексації.
Посилання відповідача в апеляційній скарзі на абз. 3 п. 5 Порядку № 1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. N 1013 є безпідставними, оскільки вона підлягає застосуванню з 01.12.2015 р.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача колегією суддів не встановлено.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області залишити без задоволення.
Постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 03.03.2017р. по справі № 589/5081/16-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Бондар В.О.
Судді(підпис) (підпис) Калиновський В.А. Калитка О.М.
Повний текст ухвали виготовлений 29.05.2017 р.