Ухвала від 24.05.2017 по справі 818/250/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2017 р.Справа № 818/250/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Спаскіна О.А.

Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

представника позивача Сай С.В.

представника відповідача Король М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Держпраці у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 23.03.2017р. по справі № 818/250/17

за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Ямпільскому районі

до Головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість, інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Шестерикової Марини Іванівни, Управління Держпраці у Сумській області

про визнання дій незаконними та скасування припису,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 23.03.2017 року адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі до Головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість, інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Шестерикової Марини Іванівни, Управління Держпраці у Сумській області про визнання дій незаконними та скасування припису - задоволено в повному обсязі.

Визнано незаконними дії головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість, інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Шестерикової Марини Іванівни, щодо проведення перевірки 09.02.2017р. та складання акту перевірки додержання законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань №52 від 09.02.2017.

Скасовано припис № 35 від 09.02.2017 року Управління Держпраці у Сумській області який винесено відносно Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права. Вважає, що "повторна" позапланова перевірка була проведені з додержанням норм чинного законодавства та правомірно прийнято оскаржуваний припис за її наслідками.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача підтримав апеляційну скаргу, просив задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.

Представник позивача, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 22.11.2016 громадянин ОСОБА_4 звернувся до уповноваженої Верховної ради з прав людини у зв'язку з невиплатою йому страхового відшкодування у зв'язку з нещасним випадком (а.с.40-41).

Відповідно до Наказу Управління Держправці у Сумській області, було призначено проведення позапланової перевірки законодавства про працю Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Ямпільському районі Сумської області з 24 по 27 січня 2017 року (а.с.43). На підставі зазначеного Наказу було видано Направлення №11 від 23.01.2017 на проведення перевірки суб'єкта господарювання (а.с.44).

У період з 24.01.2017 по 26.01.2017 Головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість, інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Шестериковою Мариною Іванівною було проведено позапланову перевірку у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі з питань додержання позивачем законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Контролю підлягали питання щодо дотримання законодавства при призначенні та здійсненні страхових виплат у зв'язку з нещасним випадком на виробництві відносно ОСОБА_4

За результатами перевірки було складено Акт перевірки №18 від 26.01.2017 (а.с.7-8). Згідно висновків Акту, документи, надані ОСОБА_4, не могли бути підставою для призначення та здійснення страхових виплат у відділенні Фонду у Ямпільському районі.

03.02.2017 до Управління Держпраці Сумської області надійшов лист Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці за №427/4.3/4.7-3В-17, у якому було доручено вдруге провести перевірку додержання законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у ВД ФСНВ України у Ямпільському районі (а.с.45), оскільки відповідь надана листом Управління Держпраці в Сумській області від 27.01.2017р. №М-51/16-08/02/2017/539 не містить вичерпної відповіді на питання, які зазначає у зверненні гр.ОСОБА_4 Отже, відповідачу було доручено провести (фактично повторну) перевірку Фонду з питання, зазначеного у зверненні гр.ОСОБА_4 - правомірність відмови відділенням Фонду у призначенні заявнику страхових виплат.

08.02.2017 Управлінням Держпраці у Сумській області було видано Наказ №69 про проведення позапланової перевірки з питань додержання законодавства про працю ВД ФСНВ України у Ямпільському районі (а.с.46).

08.02.2017 було видано направлення №37 на проведення перевірки суб'єкта господарювання. Контролю підлягали питання щодо дотримання законодавства при призначенні та здійсненні страхових виплат у зв'язку з нещасним випадком на виробництві відносно ОСОБА_4 (а.с.47).

09.02.2017 була проведена позапланова перевірки з питань додержання робочим органом Фонду законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

За результатами перевірки було складено Акт перевірки №52 від 09.02.2017 (а.с.9-12) додержання законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Згідно висновків Акту, встановлено порушення позивачем ч.1,2 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п. 1.4, 1.5 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого податковою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04.2007 №24, а саме: щодо розгляду справи про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або осіб, які мають право на страхові виплати, за наявності усіх необхідних документів, перелік яких визначений у пунктах 2.7, 2.8, 3.1, 5.3, 6.1.1 цього Порядку, та прийняття відповідного рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження останнього документа. А у випадку відсутності підстав для призначення виплат винесення рішення про відмову у призначенні страхових виплат, яке оформляється постановою і у якій повинно бути обґрунтування відмови у виплатах. Також зазначено, що відділенням ВД ФСНВ у Ямпільському районі на момент перевірки не винесено рішення про призначення (відмову) у виплаті заявнику. На момент перевірки страхова справа відносно гр.ОСОБА_4 не оформлена.

Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі було надано заперечення до Акту №52 (а.с.18-19).

09.02.2017 на підставі висновків, викладених у Акті №52 відповідачем було винесено Припис № 35 (а.с.13), згідно якого відповідачу необхідно було забезпечити виконання вимог ч.1,2 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п. 1.4, 1.5 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого податковою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04.2007 №24.

Не погодившись з такими діями та рішеннями відповідачів, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог та безпідставності прийнятого припису №35 від 09.02.2017.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 100 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" утворено Державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015р. № 929-р "Питання Державної служби з питань праці" на Державну службу України з питань праці покладено здійснення функцій і повноважень Державної інспекції з питань праці, що припиняється.

Положення про Державну службу України з питань праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96 (далі - Положення).

Відповідно до п.1 вказаного Положення Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

За приписами підпункту 9 пункту 4 Положення, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства про працю, зайнятість населення в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; провадження діяльності з надання послуг з посередництва та працевлаштування.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 Положення).

В даному випадку Головне управління Держпраці у Сумській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці.

Процедура проведення Державною інспекцією України з питань праці та її територіальними органами перевірок додержання законодавства з питань праці, встановлена Порядком проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 р. № 390.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці (далі - Інспектор).

Інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Планові перевірки проводяться з періодичністю, яка визначається відповідно до Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності суб'єктами господарювання у частині додержання вимог законодавства про працю та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), наведених у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2010 року № 1059.

Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", в тому числі за обґрунтованим зверненням фізичної особи про порушення їх законних прав

Позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення. Разом з тим, інспекторам забороняється виступати посередниками, арбітрами чи експертами під час розгляду трудових спорів.

За результатами перевірки, що передбачено пунктом 7 Порядку № 390, складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Держпраці у Сумській області було проведено дві позапланові перевірки з питань дотримання законодавства при призначенні та здійсненні страхових виплат у зв'язку з нещасним випадком на виробництві відносно ОСОБА_4 (а.с.7-9, 9-12).

Актом позапланової перевірки від 26.01.2017 будь-яких порушень чинного законодавства з боку позивача не виявлено. Встановлено, що надані ОСОБА_4 документи не могли бути підставною призначення та здійснення страхових виплат у відділенні ВД ФСНВ у Ямпільському районі Сумської області.

Актом позапланової перевірки від 09.02.2017 встановлено порушення ч.1,2 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п. 1.4, 1.5 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого податковою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04.2007 №24, а саме: щодо розгляду справи про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або осіб, які мають право на страхові виплати, за наявності усіх необхідних документів, перелік яких визначений у пунктах 2.7, 2.8, 3.1, 5.3, 6.1.1 цього Порядку, та прийняття відповідного рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження останнього документа. А у випадку відсутності підстав для призначення виплат винесення рішення про відмову у призначенні страхових виплат, яке оформляється постановою і у якій повинно бути обґрунтування відмови у виплатах. Водночас, перевіряючий зазначила у Акті, що на момент перевірки страхова справа щодо гр. ОСОБА_4 не оформлена і рішення про призначення (відмова) у виплаті гр. ОСОБА_4 відділенням ВД ФСНВ у Ямпільському районі Сумської області як робочим органом управління ВД ФСНВ у Сумській області не винесено (а.с.12).

Згідно абз. 12 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повторне проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), забороняється.

Таким чином, Управління Держпраці у Сумській області не мало правових підстав проводити повторно 09.02.2017 позапланову перевірку Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі з питання дотримання законодавства при призначенні та здійсненні страхових виплат у зв'язку з нещасним випадком на виробництві відносно ОСОБА_4, оскільки така перевірка з тих самих питань, з перевіркою однакового обсягу документів, вже була проведена 26.01.2017, про що було складено Акт №18 від 26.01.2017.

Враховуючи наведене, припис №35 від 09.02.2017 (а.с.13) прийнято без належних правових підстав.

Посилання відповідача в апеляційній скарзі на ст.16 Конвенції Міжнародної організації праці №81 1947р. про інспекцію праці у промисловості і торгівлі, якою встановлено, що інспекції на підприємствах проводяться так часто і так ретельно, як це необхідно для забезпечення ефективного застосування відповідних правових норм колегія суддів оцінює критично, оскільки зазначена конвенція встановлює загальні правила проведення перевірок і не передбачає повторних позапланових перевірок з одних і тих самим підстав їх проведення.

Стосовно виявлених порушень в ході проведення повторної позапланової перевірки судова колегія зазначає наступне.

Відповідно до п.1.4, 1.5 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04.2007р. №24, який зареєстровано в Мін'юсті 22.06.2007р. №715/13982 визначено, що розгляд справи про страхові виплати здійснюється на підставі заяви потерпілого або осіб, які мають право на страхові виплати, за наявності усіх необхідних документів, перелік яких визначено в пунктах 2.7, 2.8, 3.1, 5.3, 6.1.1 цього Порядку.

Згідно даного Порядку Фонд має прийняти рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження останнього документа. А у випадку відсутності підстав для призначення виплат винести рішення про відмову у призначенні страхових виплат, яке оформляється постановою і у якій повинно бути обґрунтування відмови у виплатах.

Судом першої інстанції правильно встановлено, що в даному випадку відповідної письмової заяви (заяви має бути саме письмовою і оформляється згідно відповідного бланку) від гр.ОСОБА_4 про призначення йому страхових виплат до Фонду не поступало, дану обставину відповідач не заперечує.

Отже, підстав для формування відповідної страхової справи, а також для прийняття відповідного рішення у формі постанови у позивача не було підстав. Позивач вважав за можливе надати 11.11.2016р. письмову відповідь гр.ОСОБА_4 на його звернення щодо відсутності підстав для нарахування страхових виплат. При цьому, суд не вбачає жодних порушень в тому, що позивач на усне звернення гр.ОСОБА_4 (докази письмового звернення відсутні) сформував свою відповідь письмово.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак, відповідач за правилами, визначеними ч. 2 ст. 71 КАС України, не довів правомірності прийнятих відносно позивача рішень.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач діяв всупереч встановленому законом порядку, необґрунтовано, упереджено, без з'ясування необхідних обставин, що мали значення, чим порушено законні інтереси позивача.

Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Держпраці у Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 23.03.2017р. по справі № 818/250/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.

Судді(підпис) (підпис)Сіренко О.І. Любчич Л.В.

Повний текст ухвали виготовлений 29.05.2017 р.