04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
"30" травня 2017 р. Справа №910/14130/16
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пантелієнка В.О.
суддів: Доманської М.Л.
Верховця А.А.
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «СПАРКЛАЙН»
на ухвалу господарського суду м. Києва від 14.03.2017р.
у справі №910/14130/16 (суддя Пасько М.В.)
за заявою Публічного акціонерного товариства (далі - ПАТ)
«ПІРЕУС БАНК МКБ»
до Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ)
«УКОІНВЕСТБУД»
ТОВ «СПАРКЛАЙН»
про визнання недійсним договору в межах справи №910/14130/16
за заявою ПАТ «ПІРЕУС БАНК МКБ»
до ТОВ «УКОІНВЕСТБУД»
про банкрутство
Ухвалою господарського суду м.Києва від 14.03.2017р. по справі №910/14130/16 задоволено заяву ПАТ «ПІРЕУС БАНК МКБ» про визнання недійсним договору в межах справи №910/14130/16; визнано недійсним договір поруки від 06.05.2016р., укладений між Леунтяну Іліє та Товариством з обмеженою відповідальністю «АЛМАЗ-ІНВЕСТ» («УКОІНВЕСТБУД»).
Не погоджуючись із зазначеною ухвалою суду, 31.03.2017р. ТОВ «СПАРКЛАЙН» подало апеляційну скаргу на ухвалу господарського суду м.Києва від 14.03.2017р. по справі №910/14130/16. Апелянтом до апеляційної скарги було додано клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Дослідивши подану апеляційної скаргу, колегія суддів дійшла висновку про її повернення з наступних підстав.
Частиною 3 статті 94 ГПК України, передбачено, що до апеляційної скарги додаються докази сплати судового збору. Недотримання зазначеної вимоги є підставою для повернення поданої апеляційної скарги у відповідності з п. 3 ч. 1 ст. 97 ГПК України.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 26.08.2015 № 01-06/1389/15 статтю 5 Закону України "Про судовий збір" викладено в новій редакції, згідно з якою позбавлено пільг щодо сплати судового збору органи прокуратури, державні органи (зокрема, Міністерство юстиції України, Міністерство фінансів України, Антимонопольний комітет України) та органи місцевого самоврядування.
За визначенням ст. 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом (ст. 2 Закону України "Про судовий збір").
Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» набули чинності з 01.09.2015р. зміни щодо судового збору. Зазначеним Законом були підвищені ставки судового збору, а також зобов'язано суб'єктів владних повноважень сплачувати судовий збір.
Відповідно до пп.2, 4 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" (у редакції, чинній з 01.09.2015р.) в даному випадку за подання до господарського суду апеляційної скарги у справі про банкрутство судовий збір сплачується у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні заяви.
Разом з тим, апелянтом до апеляційної скарги додано клопотання від 31.03. 2017р. про відстрочення сплати судового збору, обгрунтовуючи його, окрім посилання на частини 1 і 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір", скрутним матеріальним становищем.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону України "Про судовий збір", є врахування ним майнового стану сторін. Отже, за приписами зазначеної норми, відстрочення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Відповідно до ч.1. ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Отже, відстрочення або розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати є правом, а не обов'язком суду. Такий висновок випливає безпосередньо із змісту наведеної норми, яка, крім того, не містить чіткого переліку обставин майнового стану, який тягне за собою в якості наслідків відстрочення або розстрочення сплати судового збору або звільнення від сплати судового збору. Тому, оцінка майнового стану сторони здійснюється судом на підставі оцінки доказів. Обґрунтування обставин майнового стану сторони, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону. А відтак, сторона повинна навести доводи і надати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
З огляду на викладене, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення клопотання заявника апеляційної скарги про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Відповідно до ст.93 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на ухвалу місцевого господарського суду подається протягом п'яти днів з дня її оголошення місцевим господарським судом.
Згідно зі ст.53 ГПК України, господарський суд може визнати причину пропуску встановленого законом строку поважною і відновити пропущений строк.
Поважними визнаються лише ті обставини, які є об'єктивно непереборними і пов'язані з дійсними істотними труднощами для вчинення відповідних процесуальних дій. Відновлення пропущеного процесуального строку є правом господарського суду, яке він використовує виходячи із поважності причин пропуску строку на оскарження.
Питання про поважність причин пропуску процесуального строку в розумінні статті 43 ГПК України вирішується судом за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи і їх сукупності, керуючись законом.
Перевіривши матеріали апеляційної скарги, колегія суддів встановила, що апеляційна скарга не містить клопотання про відновлення пропущеного строку подання. Такого клопотання ТОВ «СПАРКЛАЙН» не подало і окремо.
З урахуванням викладеного, апеляційна скарга ТОВ «СПАРКЛАЙН» не може бути прийнята до розгляду і підлягає поверненню, а клопотання про відстрочення сплати судового збору - відхиленню.
Керуючись ст.ст. 86, п.п. 3, 4 ч.1 ст.97 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд -
1. Клопотання ТОВ «СПАРКЛАЙН» про відстрочення сплати судового збору відхилити.
2. Апеляційну скаргу на ухвалу господарського суду м.Києва від 14.03.2017р. по справі №910/14130/16 (з доданими до неї матеріалами) повернути ТОВ «СПАРКЛАЙН».
3. Справу №910/14130/16 повернути до господарського суду м.Києва.
4. Ухвала може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня її винесення.
Головуючий суддя В.О. Пантелієнко
Судді М.Л. Доманська
А.А. Верховець