"23" травня 2017 р. м. Київ К/800/12505/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді суддів:Іваненко Я.Л., Загороднього А.Ф., Мойсюка М.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області, третя особа - ОСОБА_5 про визнання протиправними та скасування постанов за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2016 року,
У лютому 2016 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області, третя особа - ОСОБА_5, в якому просив визнати протиправними та скасувати постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 19 лютого 2016 року № 130 «Про визнання ОСОБА_4 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради Луганської області та визнання обраним депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальної партії Олега Ляшка» та від 22 лютого 2016 року № 2 «Про реєстрацію депутата Сєвєродонецької міської ради».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області, які викладені у постанові від 19 лютого 2016 року №130 щодо входження ОСОБА_4 до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області та наявності підстав, передбачених пунктом 4 частини 1 статті 35 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради у разі обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законами України не сумісне з виконанням депутатських повноважень, є помилковими, оскільки позивач не є членом виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області, у зв'язку з відсутністю відповідного рішення про затвердження персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2016 року, ОСОБА_4 відмовлено у задоволенні позову.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги. В обґрунтування доводів касаційної скарги вказує на помилковість висновок судів першої та апеляційної інстанцій про те, що посада заступника міського голови, на яку призначено ОСОБА_4, входить до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області.
Крім того зазначає, що постанова Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 22 лютого № 2 «Про реєстрацію депутата Сєвєродонецької міської ради» також підлягає скасуванню, оскільки прийнята на підставі протиправної постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії від 19 лютого 2016 року № 130 «Про визнання ОСОБА_4 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради Луганської області та визнання обраним депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області наступного за черговістю кандидата від місцевої організації «Радикальної Партії Олега Ляшка».
Перевіривши за матеріалами справи доводи касаційної скарги та правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 був обраний депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 7 скликання.
Рішенням Сєвєродонецької міської ради Луганської області 7 скликання № 100 від 16 лютого 2016 року «Про затвердження заступників міського голови» ОСОБА_4 затверджено заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
Постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 19 лютого 2016 року № 130 «Про визнання ОСОБА_4 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради Луганської області та визнання обраним депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальної партії Олега Ляшка» ОСОБА_4 визнано таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради Луганської області у зв'язку з достроковим припиненням повноважень внаслідок затвердження його на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, яка згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є несумісною з виконанням депутатських повноважень. Факт прийняття постанови підтверджується протоколом цієї комісії № 2 від 19 лютого 2016 року.
Разом з тим, цією постановою визнано обраним депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області у багатомандатному виборчому окрузі наступного за черговістю кандидата в депутати від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка - ОСОБА_5
Постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області «Про реєстрацію депутата Сєвєродонецької міської ради» від 22 лютого 2016 року № 2 зареєстровано обраного депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області 7 скликання в багатомандатному виборчому окрузі - ОСОБА_5
Вважаючи постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області № 130 від 19 лютого 2016 року та № 2 від 22 лютого 2016 року протиправними та такими, що прийняті всупереч чинному законодавству, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що посада заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, на яку призначено позивача, входить до складу виконавчого комітету, як виконавчого органу Сєвєродонецької міської ради Луганської області, а тому позивач не може суміщати представницький мандат депутата міської ради з посадою заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів.
Проте, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не може погодитись з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначають правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі ? місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Частиною 1 статті 5 цього ж Закону передбачено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі, зокрема, обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень.
Відповідно до пункту 2 частини 2 та частини 3 статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв'язку з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень.
Спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.
Статтею 6 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» встановлено, що депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю. Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до частини 3 статті 7 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради не може мати іншого представницького мандата.
За змістом статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради ? за пропозицією голови відповідної ради.
Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради ? голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.
При цьому частиною 9 цього ж Закону встановлено, що до складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що посадою, несумісною з виконанням депутатських повноважень, є членство у складі виконавчого комітету, оскільки саме це прямо заборонено законом. В той же час закон не містить заборони на зайняття депутатом місцевої ради посади заступника міського голови, а тому зазначена обставина не може бути безумовною підставою для дострокового припинення депутатських повноважень.
В свою чергу, рішенням Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 29 лютого 2016 року № 202 було затверджено персональний склад виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області 7 скликання, до якого ОСОБА_4 як заступник міського голови не увійшов.
Згідно з частиною 7 статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у разі дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вибори чи заміщення депутата, який достроково припинив повноваження, проводяться відповідно до закону про місцеві вибори.
На підставі викладеного колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку про відсутність підстав для прийняття відповідачем оскаржуваної постанови № 130 від 19 лютого 2016 року, оскільки позивачем не порушено приписів закону щодо несумісності статусу депутата місцевої ради з іншими посадами та видами діяльності.
Таким чином, оскільки ОСОБА_4 обіймав посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, але при цьому не був членом виконавчого комітету міської ради, то він законно здійснював свої депутатські повноваження, а отже, у відповідача відсутні правові підстави для прийняття рішення про визнання позивача таким, що відмовився від депутатського мандату, а також він не мав права визнавати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка - ОСОБА_5
Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у постанові Верховного Суду України від 11 квітня 2017 року (справа № 812/153/16).
Враховуючи наведене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправною та скасування постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 19 лютого 2016 року № 130 «Про визнання ОСОБА_4 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради Луганської області та визнання обраним депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальної партії Олега Ляшка» є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
В свою чергу, оскільки постанова Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області «Про реєстрацію депутата Сєвєродонецької міської ради» від 22 лютого 2016 року № 2 приймалась відповідачем на підставі протиправної, як встановлено судом, постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 19 лютого 2016 року № 130, то постанова від 22 лютого 2016 року № 2 підлягає визнанню протиправною та скасуванню, як така, що прийнята на підставі неправомірного рішення суб'єкта владних повноважень - Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області.
Враховуючи наведене, суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову та визнання протиправними і скасування оскаржуваних постанов відповідача.
За правилами статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
З огляду на вищенаведене та враховуючи, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, судами повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, але допущено помилку в застосуванні норм матеріального права, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2016 року скасувати та ухвалити нове рішення.
Позовні вимоги ОСОБА_4 задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 19 лютого 2016 року № 130 «Про визнання ОСОБА_4 таким, який відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради Луганської області та визнання обраним депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Радикальної партії Олега Ляшка» та від 22 лютого 2016 року № 2 «Про реєстрацію депутата Сєвєродонецької міської ради».
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає.
Головуючий: Я.Л. Іваненко
Судді: А.Ф. Загородній
М.І. Мойсюк