61022, м.Харків, пр.Науки, 5
іменем України
18.05.2017 Справа № 905/2876/16
Господарський суд Донецької області у складі судді Бойко І.А. при помічнику судді Буховець С.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «Рута-Плюс», Донецька область, Добропільський район, с. Криворіжжя
до відповідача: Добропільської районної державної адміністрації, Донецька область, м. Добропілля
про: визнання протиправним та скасування розпорядження №243 від 13.07.2016р.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю від 01.08.2016р.;
від відповідача: не з'явився.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Рута-Плюс», Донецька область, Добропільський район, с. Криворіжжя, звернувся до господарського суду з позовом до Добропільської районної державної адміністрації, Донецька область, м. Добропілля про визнання протиправним та скасування розпорядження №243 від 13.07.2016р.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що 09.02.2012р. між Добропільською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «Рута-Плюс» був укладений договір оренди землі, відповідно до якого об'єктом оренди строком на 49 років є земельна ділянка сільськогосподарського призначення на території Криворізької сільської ради Добропільського району Донецької області загальною площею 24,6843 га, у тому числі ріллі 24,6843 га. 18.07.2016р. на адресу Товариством з обмеженою відповідальністю «Рута-Плюс» надійшло розпорядження Добропільської районної державної адміністрації від 13.07.2016р. №243 про припинення вищенаведеного договору оренди землі від 09.02.2012р. Підставою для видання розпорядження №243 від 13.07.2016р. є звернення, викладене в листі №87 від 04.07.2016р., яке підписане директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Рута-Плюс» ОСОБА_2
Ухвалою господарського суду Донецької області від 05.10.2016р. було порушено провадження по справі №905/2876/16 (суддя Говорун О.В.) та призначено судове засідання на 01.11.2016р.
19.10.2016р. через канцелярію суду від представника відповідача надійшло заперечення від 13.10.2016р., в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог та визнати правомірним розпорядження голови Добропільської райдержадміністрації №243 від 13.07.2016р. «Про припинення дії договору оренди землі». Також, у запереченнях зазначено, що 04.07.2016р. до Добропільської райдержадміністрації надійшов лист №вх01-14-1497/02 від ТОВ «Рута-Плюс» за підписом Директора ОСОБА_2, в якому позивач просить припинити дію договору оренди землі №142207444001089 від 09.02.2012р., у зв'язку з тим, що земельну ділянку площею 6,594 га в умовах кадастрових гектарах витребував її власник ОСОБА_3 (згідно рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області №227/908/16-ц від 20.04.2016р.)
15.11.2016р. через канцелярію суду позивач надав клопотання про призначення почеркознавчої експертизи.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 19.12.2016р. провадження у справі №905/2876/16 було зупинене, у звязку з призначенням судової почеркознавчої експертизи, проведення якої було доручено Донецькому науково - дослідному інституту судових експертиз (84112, м. Слов'янськ, вул. Поштова, 67).
03.04.2017р. до господарського суду Донецької області надійшов висновок експерта №32 від 21.03.2017р. та повернуто матеріали справи №905/2876/16.
Розпорядженням керівника апарату господарського суду Донецької області №01-02/429 від 04.04.2017р. у зв'язку із закінченням повноважень судді Говоруна О.В., справу №905/2876/16 передано на розгляд судді Бойко І.А.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 05.04.2017р. поновлено провадження по справі №905/2876/16 та призначено на 26.04.2017р.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 26.04.2017р. відкладено розгляд справи на 18.05.2017р.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився.
Розглянувши матеріали справи, додатково надані документи, заслухавши пояснення представника позивача, господарським судом ВСТАНОВЛЕНО.
09.02.2012р. між Добропільською районною державною адміністрацією (надалі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Рута-Плюс» (надалі - Орендар) був укладений Договір оренди землі (надалі - Договір), відповідно до якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку землі сільськогосподарського призначення, яке знаходиться на території Криворізької сільської ради за межами населених пунктів (п.1. Договору). Цей договір зареєстровано у відділі Держкомзему у Добропільському районі Донецької області за номером 14220844001096.
Відповідно до п.8. Договору, він укладений на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
За умов п.2. Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 24,6843 га, у тому числі 24,6843 га - ріллі (невитребувані паї).
Згідно п.5. Договору, нормативно грошова оцінка земельної ділянки 277053,12 грн. (з коефіцієнтом 3,2).
За умов п.9. Договору, орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі в розмірі 3% (відсотків) від нормативної грошової оцінки землі, що становить 8311,59 грн. на рік.
Відповідно п.10. Договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється без урахування індексів інфляції.
Згідно п.14. Договору, земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно п.17. Договору, передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту землеустрою.
Умовами п.25. Договору, на орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження.
Згідно п.35. Договору, зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
Відповідно п.38. Договору, розірвання договору землі в односторонньому порядку не допускається.
Приписами п.39. Договору, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
04.07.2016р. до Добропільської райдержадміністрації надійшов лист №вх01-14-1497/02 від ТОВ «Рута-Плюс» за підписом Директора ОСОБА_2, в якому позивач просить припинити дію договору оренди землі №142207444001089 від 09.02.2012р., у зв'язку з тим, що земельну ділянку площею 6,594 га в умовах кадастрових гектарах витребував її власник ОСОБА_3 (згідно рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області №227/908/16-ц від 20.04.2016р. (належним чином засвідна копія якого наявна у матеріалах справи та оригінал).
Умовами п.37. Договору зазначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін.
18.07.2016р. на адресу позивача, ТОВ «Рута-Плюс» за вхідним №35 надійшло Розпорядження Добропільської районної державної адміністрації №243 від 13.07.2016р. про припинення Договору оренди землі від 09.02.2012р. №142208444001096 площею 24,6843 га (кадастровий номер 14222084400:01:000:0867) в тому числі 24,6843 га ріллі (невитребувані паї), у звязку з тим, що частина земельної ділянки - 6,594 га була витребувана.
Як вбачається з матеріалів справи, за клопотанням представника позивача, на підставі ст. 41 ГПК України, судом була призначена почеркознавча експертиза, проведення якої доручено Донецькому науково - дослідному інституту судових експертиз (84112, м. Слов'янськ, вул. Поштова, 67). В обґрунтування свого клопотання представник позивача посилається на те, що директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Рута-Плюс» ОСОБА_2 лист від 04.07.2016 №87 про припинення договору оренди землі від 09.02.2012р. не підписувався. У судовому засіданні представник позивача підтримав своє клопотання про призначення почеркознавчої експертизи.
Перед експертом було поставлено таке питання:
- чи виконано підпис від імені ОСОБА_2 у листі Товариства з обмеженою відповідальністю «Рута-Плюс» від 04.07.2016 №87 біля графи директор Товариства з обмеженою відповідальністю «Рута-Плюс» тією особою, від імені якої він зазначений, чи іншою особою.
Відповідно до висновку за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи №32 від 21.03.2017р., старшим судовим експертом ОСОБА_4 досліджено та зроблено висновок, що підпис від імені ОСОБА_2, що розташовано в оригіналі листа №87 від 04.07.2016р. в рядку: «Директор ТОВ «РУТА-ПЛЮС» ОСОБА_2 (арк. справи 55) - виконано не ОСОБА_2, а іншою особою.
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України), Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частиною 3 ст. 122 ЗК України встановлено, що Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) ведення водного господарства;
б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;
в) індивідуального дачного будівництва.
Згідно ст. 141 ЗК України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є:
а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;
б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;
в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;
г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;
ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
д) систематична несплата земельного податку або орендної плати;
е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;
є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 4 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Судом встановлено, що Договором оренди від 09.02.2012р. не містить умови щодо припинення строку дії договору повністю чи в частині, тобто припинення землекористування, з підстав отримання громадянами - власниками паїв свідоцтва на право власності на земельні паї.
Згідно ч.1. ст. 27 Закону України «Про оренду землі», Орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Відповідно до ч.1. ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами У країни.
Статтею 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Статтею 41 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, акти інших посадових осіб, які призначаються ними, можуть бути оскаржені в судовому порядку відповідно до закону.
Згідно ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», до повноважень місцевої державної адміністрації в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів та охорони довкілля відноситься розпорядження землями державної власності відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 155 Земельного кодексу України, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Відповідно до п.2. ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Постановою Верховного Суду України від 16.12.2015р. справа №6/2510ц15 передбачено, що рішення органу місцевого самоврядування у сфері земельних відносин, яке має ознаки ненормативного акта, вичерпує свою дію після його реалізації, а вимоги про визнання такого рішення незаконним повинні розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло речове право. У такому випадку вимога про визнання рішення незаконним розглядається як спосіб захисту порушеного цивільного права за п. 10 частини другої статті 16 ЦК України та повинна пред'являтися до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред'явлення позовної вимоги про визнання рішення незаконним є оспорювання цивільного речового права особи (зокрема й права власності на землю), що виникло в результаті та після реалізації рішення суб'єкта владних повноважень.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 24.06.2003 №44277/98 «Стретч проти Сполученого Королівства» встановлено, що, оскільки особу позбавили права на його майно за відсутності його вини, то в такому випадку мало місце «непропорційне втручання у право заявника на мирне володіння своїм майном та, відповідно, відбулось порушення статті 1 Першого протоколу Конвенції.
Оскільки встановлено, що підпис від імені ОСОБА_2, що розташовано в оригіналі листа №87 від 04.07.2016р. в рядку: «Директор ТОВ «РУТА-ПЛЮС» ОСОБА_2 (арк. справи 55) - виконано не ОСОБА_2, а іншою особою, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування розпорядження Добропільської районної державної адміністрації №243 від 13.07.2016р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим (ст. 43 Господарського процесуального кодексу України).
Витрати по сплаті судового збору у відповідності до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача у розмірі 1378,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 122, 124, 141, 155 Земельного кодексу України, ст.ст. 13, 27, 32 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 6, 21, 41, 50, 77 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Рута-Плюс», Донецька область, Добропільський район, с. Криворіжжя до Добропільської районної державної адміністрації, Донецька область, м. Добропілля про визнання протиправним та скасування розпорядження №243 від 13.07.2016р. - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати Розпорядження Добропільської районної державної адміністрації №243 від 13.07.2016р. «Про припинення дії Договору оренди землі від 09.02.2012р. №142208444001096 площею 24,6843 га (кадастровий номер 14222084400:01:000:0867) в тому числі 24,6843 га ріллі (невитребувані паї)».
Стягнути з Добропільської районної державної адміністрації (85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Московська, 1; код ЄДРПОУ 23778446) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Рута-Плюс» (85030, Донецька область, Добропільський район, с. Криворіжжя, вул. Центральна, 83Б; код ЄДРПОУ 32090273) судовий збір у розмірі 1378,00 грн.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Рішення може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня його прийняття.
Повний текст рішення складено та підписано 23.05.2017р.
Суддя І.А. Бойко