Ухвала від 11.05.2017 по справі 757/25481/17-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/25481/17-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2017 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю сторони кримінального провадження прокурора ОСОБА_3 , розглянувши в приміщенні суду в м. Києві клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №6 ОСОБА_3 про призначення позапланової перевірки, -

ВСТАНОВИВ:

10 травня 2017 року в провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №6 ОСОБА_3 про призначення позапланової перевірки дотримання законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації при проведенні будівельних робіт на земельних ділянках, розташованих за адресами: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 .

Згідно норми ч. 1 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання з підстав в ньому викладених.

Обґрунтовуючи внесене клопотання сторона кримінального провадження вказує, oj Київською місцевою прокуратурою №6 здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням кримінального провадження №12014100060003927 від 25.07.2014, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст.356, ч.1 ст.197-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що невстановлені особи незаконно зайняли та проводять будівельні роботи на земельній ділянці, розташованій за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до інформації Київського міського БТІ будинок, що розташований за вищевказаною адресою, належав на праві власності ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадшину, посвідченого 05.11.1957.

В подальшому, після смерті ОСОБА_4 право власності на 2/3 частини вказаного будинку перейшло: 1/3 частини до ОСОБА_5 (свідоцтво про право на спадщину, посвідчене 28.11.1973 № НОМЕР_1 ), 1/3 частини до ОСОБА_6 (свідоцтво про право на спадщину, посвідчене 28.11.1973 №5ДН-9639), а 1/3 частини залишилася рахуватися за ОСОБА_4 .

Згідно договору купівлі-продажу від 07.10.1975, посвідченого заступником старшого нотаріуса Першої державної нотаріальної контори ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 продали ОСОБА_8 2/3 частини житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель в АДРЕСА_1 .

Згідно рішення Печерського районного суду м. Києва від 07.02.2012 у справі №2-4248/11 позов ОСОБА_8 до Київської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку із настанням строку набувальної давності, задоволено та визнано за ОСОБА_8 право власності на 1/3 частину будинку АДРЕСА_1 , власником якої значиться ОСОБА_4 .

Проте, згідно Рішенням №528 від 19 грудня 1979 року виконавчого комітету Печерської районної ради народних депутатів м.Києва вирішено, що: внаслідок пожежі, яка сталася 14 грудня 1979 року, будинок зовсім згорів і відновленню не підлягає. В зв'язку з цим, відселяється на постійно. Надати гр. ОСОБА_8 на родину з 3 осіб окрему 2-кімнатну квартиру АДРЕСА_4 .

Згідно ст. 86 Цивільного кодексу Української РСР в редакції від 18.06.1963, право власності - це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном. Статтею 130 ЦК УРСР передбачено, що риск випадкової загибелі або випадкового зіпсування відчужуваних речей переходить на набувача одночасно з виникненням у нього права власності, якщо інше не встановлене законом або договором.

Отже, зі знищенням майна право власності на нього втрачається. Ризик його знищення несе власник майна.

Таким чином, будинок АДРЕСА_1 загальною жилою площею 72,4 кв.м. 19.12.1979 перестав існувати як об'єкт права власності, оскільки повністю згорів та відновленню не підлягав.

Також, відповідно до ст. ст. 101, 102, 103, 104 Цивільного кодексу УРСР, одна особа - наймач жилого приміщення не мала право мати у власності ще і житловий будинок. Чинним на той час законодавством встановлювалась гранична норма жилої площі, яку може займати сім'я - 80 кв.м. В разі наявності в особи - наймача жилого приміщення громадського жилого фонду ще і житловго будинку, вказана особа повинна була протягом року житловий будинок відчужити. В інакшому разі будинок продавався примусово за рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів.

Вищевказані норми Цивільного кодексу Української РСР виключені 16.12.1993 на підставі Закону від 16.12.1993 № 3718-12 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Враховуючи вищевикладене, на час коли 14.12.1979 житловий будинок по АДРЕСА_1 згорів і не підлягав відновленню, громадянам Української РСР заборонялось користуватись квартирою та мати у власності житловий будинок одночасно.

Таким чином, є достатні підстави вважати, що ОСОБА_8 незаконно набуто право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , який перебував у комунальній власності громади м. Києва.

В подальшому, згідно договору купівлі продажу частини житлового будинку від 14.07.2014 №5127 посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_9 , ОСОБА_8 продав ОСОБА_10 2/3 частини будинку по АДРЕСА_1 та, згідно договору купівлі продажу частини житлового будинку від 14.07.2014 №5130 посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_9 , ОСОБА_8 продав ОСОБА_10 1/3 частину будинку по АДРЕСА_1 .

На даний час, відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно власником житлового будинку АДРЕСА_1 , є ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно інформації з Держгеокадастру, земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0743 га, присвоєно кадастровий номер 8000000000:82:102:0029.

Крім цього, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка, за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0743 га, кадастровий номер 800000000:82:102:0029 у приватну власність не передавалась та перебуває у комунальній власності громади м. Києва.

За дорученням Київської міської ради від 25.03.2015 №08/Я-2607 Департаментом земельних ресурсів підготовлено проект рішення (ПР-7499 від 14.05.2015) “Прo приватизацію земельної ділянки громадянину ОСОБА_10 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 ” (кадастрова справа П-9230).

За результатами розгляду листа місцевої прокуратури про запобігання передчасного прийняття можливого неправомірного рішення про приватизацію земельної ділянки, Департаментом земельних ресурсів відкладено вирішення даного питання до завершення досудового розслідування даного кримінального провадження.

Таким чином, внаслідок незаконних дій невстановлених осіб, житловий будинок АДРЕСА_1 , є предметом вчинення злочину та набутий в результаті вчинення кримінального правопорушення, перебуває у власності ОСОБА_10 та надає можливість останньому вчинити дії спрямовані на приватизацію земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0743 га, кадастровий номер 8000000000:82:102:0029.

З метою запобігання подальшій незаконній приватизації, незаконному посяганню на комунальну власність, в рамках кримінального провадження №12014100060003927, Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 28 лютого 2017 року, накладено арешт на земельну ділянку, за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0743 га, кадастровий номер 8000000000:82:102:0029.

Відповідно до протоколу огляду земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 8000000000:82:102:0029, від 21.12.2016 встановлено, що дана земельна ділянка огороджена металевим парканом, на ділянці знаходиться будівельна техніка, а саме: трактор «Doosan 225 LCV», бурильна установка (номерний знак НОМЕР_2 ); капітальні споруди відсутні; перебувають тимчасові споруди та металева будка з плакатом «ТОВ «ЖЕК Печерські пагорби».

Проведення будівельних робіт також підтверджується протоколом огляду місця події від 01.02.2017 та 03.02.2017.

Протоком огляду місця події від 10.04.2017 встановлено, що земельна ділянка по АДРЕСА_1 огорожена металевим парканом, на земельній ділянці проводиться будівництво будинку, та на момент огляду уже збудовано 2 поверхи, будівництво проводиться за допомогою підйомного крану.

Також в ході огляду встановлено, що вказані будівельні роботи проводяться із використанням сусідніх земельних ділянок, а саме: земельної ділянки по АДРЕСА_2 , кадастровий номер 8000000000:82:102:0033, власник ОСОБА_10 , та земельної ділянки по АДРЕСА_3 , кадастровий номер 8000000000:82:102:0156, власник ОСОБА_10 , на яких розміщується будівельна техніка та будівельні матеріали.

Разом з тим, відповідно до інформації Київської міської державної адміністрації, Департаментом містобудування та архітектури не видавалися вихідні дані на проектування об'єкта за вказаною адресою, а Департаментом державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва не видавалися та не реєструвалися документи дозвільного та декларативного характеру, які б надавали право на виконання підготовчих і будівельних робіт.

Таким чином, на даний час є достатні підстави вважати, що не зважаючи на Ухвалу Печерського районного суду м. Києва щодо накладення арешту на земельну ділянку, невстановлені особи, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , продовжують незаконно виконувати будівельні роботи із використанням сусудніх земельних ділянок по вул. Пирятинській, 12 та АДРЕСА_5 .

Прокурор зазначив, що з метою повного та неупередженого досудового розслідування і судового розгляду кримінального провадження, враховуючи, що відомості та висновки спеціалістів, що в подальшому знайдуть відображення в актах, необхідні для встановлення обставин у кримінальному провадженні, та можуть бути використані як докази, виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель, при проведенні будівельних робіт на земельних ділянках, розташованих за адресами:

- АДРЕСА_1 , площею 0,0743 га, кадастровий номер 8000000000:82:102:0029;

- АДРЕСА_2 , площею 0,0542 га, кадастровий номер 8000000000:82:102:0033;

- АДРЕСА_3 , площею 0,1 га, кадастровий номер 8000000000:82:102:0156.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (надалі - Держгеокадастр), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно Положення про Головне управління Держгеокадастру у м. Києві (надалі - Головне управління), затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 №333, Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане (п.1).

Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (п.3).

Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за веденням державного обліку і реєстрації земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель; виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних із порушенням ґрунтового покриву, своєчасним проведенням рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених відповідним робочим проектом землеустрою; дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереженням захисних насаджень і межових знаків; проведенням землеустрою, виконанням заходів, передбачених проектами землеустрою, зокрема за дотриманням власниками та користувачами земельних ділянок вимог, визначених у проектах землеустрою; розміщенням, проектуванням, будівництвом та введенням у дію об'єктів, які негативно впливають або можуть вплинути на стан земель; здійсненням заходів, передбачених відповідними робочими проектами землеустрою щодо захисту земель від водної і вітрової ерозії, селів, підтоплення, заболочення, засолення, солонцювання, висушування, ущільнення та інших процесів, що призводять до погіршення стану земель, а також щодо недопущення власниками та користувачами земельних ділянок псування земель шляхом їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, заростання чагарниками, дрібноліссям та бур'янами; дотриманням строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; дотриманням порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (п.п.30 п.4).

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, зокрема, шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів висновків ревізій та актів перевірок.

Разом із тим, на даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим, оскільки виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК України, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому, надано повноваження призначати ревізії та перевірки в порядку, визначеному законом.

Згідно п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 № 408, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінально процесуальним кодексом України.

Слідчий суддя, заслухавши пояснення прокурора, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення клопотання.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 91, 93, 99, 223, 309, 369, 532 КПК України, , слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити частково.

Призначити позапланову перевірку дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель, при проведенні будівельних робіт на земельних ділянках, розташованих за адресами:

- АДРЕСА_1 , площею 0,0743 га, кадастровий номер 8000000000:82:102:0029, володілець ОСОБА_10 (іпн НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_6 );

- АДРЕСА_2 , площею 0,0542 га, кадастровий номер 8000000000:82:102:0033, власник ОСОБА_10 (іпн НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_6 );

- АДРЕСА_3 , площею 0,1 га, кадастровий номер 8000000000:82:102:0156, власник ОСОБА_10 (іпн НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_6 ).

Проведення позапланової перевірки доручити співробітникам Головного управління Держгеокадастру у м. Києві.

Визначити термін проведення позапланової строком тридцять днів з дати винесення ухвали.

В іншій частині клопотання відмовити.

Ухвала слідчого судді оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1