22 травня 2017 року Справа № 161/2064/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,
за участю представника позивача Мартіросяна А.Г.,
представника відповідача Мусієнко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Торгінвестбуд-Луцьк» до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради, про визнання дій протиправними, скасування рішення,
Приватне підприємство «Торгінвестбуд-Луцьк» (далі - ПП «Торгінвестбуд-Луцьк») звернулося до Луцького міськрайонного суду Волинської області з адміністративним позовом до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради Волинської області (далі - Відділ ДАБК Луцької міської ради) про: визнання протиправними дій головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області (далі - УДАБІ у Волинській області) Боговід В.П. щодо скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку» від 17 грудня 2015 року №183-29-31; скасування рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування УДАБІ у Волинській області Боговід В.П. від 26 січня 2017 року №3 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку» від 17 грудня 2015 року №183-29-31.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем на підставі акта перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 26 січня 2017 року прийнято рішення від 26 січня 2017 року №3, яким скасовано дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку» від 17 грудня 2015 року №183-29-31. Позивач вважає, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм законодавства у сфері містобудівної діяльності, а також порушує його права, оскільки унеможливлює здійснювати останнім будівництво і перешкоджає реалізації права власності позивача на його об'єкти.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13 березня 2017 року замінено неналежного відповідача Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради Волинської області на належного - УДАБІ у Волинській області.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30 березня 2017 року, на підставі пункту 1 частини другої статті 18, пункту 2 частини першої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України, справу передано за підсудністю до Волинського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19 травня 2017 року залучено до участі до справі третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради.
Представник відповідача в поданих суду письмових запереченнях від 11 травня 2017 року №1003-1.16/1514-17 позовні вимоги заперечила, мотивуючи тим, що на підставі акта перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 26 січня 2017 року, враховуючи грубі порушення вимог містобудівного законодавства, керуючись пунктом 32 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №698, головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування УДАБІ у Волинській області Боговідом В.П. рішенням від 26 січня 2017 року №3 було скасовано дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку» від 17 грудня 2015 року №183-29-31 (далі - містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки). Рішення щодо зупинення дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 17 грудня 2015 року №183-29-31 не приймалось, оскільки усунути виявлені порушення відповідно до існуючої містобудівної документації на місцевому рівні неможливо, а зупинення будівництва в разі зупинення дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки чинним містобудівним законодавством не передбачено. З наведених підстав, вважає, що посадовими особами УДАБІ у Волинській області було прийнято рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки відповідно та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Просила в задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримала доводи, наведені у запереченнях. Просила в задоволенні позову відмовити.
Представником третьої особи 19 травня 2017 року подано заяву про розгляд справи у його відсутності. Заявлені позовні вимоги підтримує, просить просив позов задовольнити.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов частково з таких підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон №3038), Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №698 (далі - Порядок №698), та Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07 липня 2011 року №109 (далі - Порядок №109).
Відповідно до частини першої, другої статті 41 Закону №3038 державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Державний архітектурно-будівельний нагляд - сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою статті 6 Закону №3038 визначено, що органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Згідно із пунктом 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 липня 2014 року №294 Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Пунктом 7 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України передбачено, що Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 7 Закону №3038 управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.
Як передбачено пунктом 2 Порядку № 698 нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі (далі - головні інспектори будівельного нагляду) шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.
Перевірки проводяться головним інспектором будівельного нагляду або кількома головними інспекторами будівельного нагляду.
Згідно із пунктом 14 Порядку №698 позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена квартальним планом роботи Держархбудінспекції.
Позапланова перевірка проводиться з виїздом на об'єкт нагляду.
Підставами для проведення позапланової перевірки, відповідно до підпункту 5 пункту 15 Порядку №698 є, зокрема, виявлення за результатами камеральної чи документальної перевірки відомостей про порушення об'єктом нагляду вимог законодавства під час виконання ним повноважень у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно до пункту 23 Порядку №698 за результатами планової або позапланової перевірки головний інспектор будівельного нагляду, який проводив перевірку, складає акт перевірки.
Судом встановлено, що головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування УДАБІ у Волинській області Боговідом В.П. проведено документальну перевірку видачі містобудівних умов та обмежень на забудову земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку» від 17 грудня 2015 року №183-29-31, виданих Управлінням містобудування та архітектури Луцької міської ради, за результатами якої складено довідку від 03 січня 2017 року.
Відповідно до наказу ДАБІ України від 06 січня 2017 року №24, на підставі довідки про результати документальної перевірки від 03 січня 2017 року, головними інспекторами будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування УДАБІ у Волинській області Боговідом В.П. та Орловим В.В., у присутності начальника Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради Герасимюка Л.В. проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяьності, будівельних норм, державних стандартів і правил при видачі містобудівних умов та обмежень на забудову земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку» від 17 грудня 2015 року №183-29-31, виданих Управлінням містобудування та архітектури Луцької міської ради, за результатами якої складено акт від 26 січня 2017 року.
Перевіркою встановлено наступе.
В наданих для первірки документах відсутнє викопіювання з оновленої топографо-геодезичної підоснови у масштабі 1:2000, відсутня фотофіксація земельної ділянки з оточнням. В частині «Загальні дані» містобудівних умов та обмежень забужови земельної ділянки в пункті 5 не вказано первинний документ, який підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою, в пункті 8 - не повний перелік містобудівної документації, на яку посилається об'єкт нагляду при прийнятті рішення щодо видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки (відсутні посилання на план зонування, детальний план в разі наявності), в пункті 10 некоректно вказані техніко-економічні показники об'єкта будівництва та міститься інформація, що поверховість - згідно діючої затвердженої містобудівної документації (план зонування території міста Луцьк). В пункті 1 частини «Містобудівні умови та обмеження» містобудівних умов та обмежень забужови земельної ділянки вказана інформація, що гранично допустима висота будівель - згідно містобудівного розрахунку. В графічній частині містобудівного розрахунку поверховість - 11 поверхів, в текстовій частині «Поверховість та висота будинку» вказана максимальна поверховість забудови ділянки - 40м, без врахування висотних акцентів.
Відповідно до плану зонування в місті Луцьку дана територія знаходиться в зоні переспективної багатоквартирної житлової забудови 9 поверхів ПЖ-4-2. В пояснюючій зависці до плану зонування вказано, що допустимі види використання в даній зоні аналогічні відповідним видам зони Ж-4-2. Пунктом 2 частини «Зона розміщення багатоквартирної житлової забудови - поверхів - Ж-4-2» плану зонування міста Луцька передбачено, що житлові будинки 10 і вище поверхів (відповідно до розробленої містобудівної документації в якості архітектурних акцентів), тобто в цій зоні будівництво 10 і вище поверхів можливе, але в даному випадку має бути розроблено та затверджено відповідно до чинного законодавства Детальний план території з акцентуванням архітектора доцільності будівництва вище 9 поверхів. На момент видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 17 грудня 2015 року №183-29-31 наявною містобудівною документацією, на яку посилався об'єкт нагляду, не передбачено в цій зоні будівництво житлових будинків вище 9 поверхів, чим порушено частину другу статті 5 Закону України «Про регулювання містоюудівної діяльності».
Крім того, додатково внесено 14-й пункт проти 13-ти пунктів передбачених Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07 липня 2011 року №109.
На підставі акта перевірки від 26 січня 2017 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування УДАБІ у Волинській області Боговідом В.П. прийнято рішення від 26 січня 2017 року №3, яким скасовано дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку» від 17 грудня 2015 року №183-29-31.
Як вбачається з містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 17 грудня 2015 року №183-29-31, затверджених Управлінням містобудування та архітектури Луцької міської ради, цільове признаяення земельної ділянки, яка розташована за адресою м. Луцьк, вул Ковельська, 29-31 - землі багатоквартирної забудови.
Згідно із Генеральним планом м. Луцька земельна ділянка по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку відноситься до багатоквартирної забудови.
Відповідно до плану зонування території м. Луцька дана територія знаходиться в зоні переспективної багатоквартирної житлової забудови 9 поверхів ПЖ-4-2. Однак, згідно із пунктом 2 «Зона розміщення багатоквартирної житлової забудови 9 поверхів ПЖ-4-2» Пояснюючої записки до Плану зонування території м. Луцька до переважних видів використання відностяться, в тому числі, і житлові будинки 10 і вище поверхів.
У справі «Пайн Велі Девелопмент ЛТД.» та інші проти Ірландії» Європейський суд з прав людини постановив, що статтю 1 Першого протоколу до Конвенції можна застосовувати для захисту «правомірних очікувань» щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. «Правомірні очікування» виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати так.
Так, отримавши земельну ділянку у власність ПП «Торгінвестбуд-Луцьк», із видом використання земельної ділянки будівництво багатоквартирного житлового будинку, що відповідає цільовому призначенню та категорії земельної ділянки, позивач має право розпоряджатися та користуватися даною земельною ділянкою шляхом будівництва на ній зазначених обєктів. Тобто його очікування щодо отримання містобудівних умов та обмежень забудови зазначеної земельної ділянки для будівництва багатоквартирних житлових будинків були правомірними.
Судом встановлено, що позивач здійснює будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку згідно із Генеральним планом м. Луцька на підставі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 17 грудня 2015 року №183-29-31.
Зведення даного будинку здійснюється за проектною документацією, розробленою проектною організацією ТзОВ «Три Пілля Проект».
Таким чином, оскільки заявником було подано весь комплект документів, передбачений Порядком №109, а наміри забудовника відповідали положенням містобудівної документації Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради не мало підстав для відмови у наданні ПП «Торгінвестбуд-Луцьк» містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку».
Надаючи правову оцінку рішенню від 26 січня 2017 року №3 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку» від 17 грудня 2015 року №183-29-31, суд виходив з наступного.
Як визначено пунктом 8 частини першої статті 1 Закону №3038 містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно із статтею 26 Закону №3038 суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.
Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до статті 29 Закону №3038 основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Пунктом 2.5 Порядку №109 встановлено, що містобудівні умови та обмеження складаються у двох примірниках. Перший примірник надається замовнику, а другий постійно зберігається в уповноваженому органі містобудування та архітектури, який їх видав.
Тобто, містобудівні умови та обмеження є основними складовими вихідних даних на будівництво, отримання яких є першим етапом здійснення проектування та будівництва об'єкту. Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі. Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Таким чином, містобудівні умови та обмеження є рішенням спеціально уповноваженого органу містобудування та архітектури.
Відповідно до пункту 32 Порядку №698 якщо рішення об'єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень.
Про скасування або зупинення дії рішення об'єкта нагляду головним інспектором будівельного нагляду приймається рішення за формою згідно з додатком 6, яке надсилається об'єкту нагляду протягом трьох робочих днів з дати його прийняття рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення.
Суд звертає увагу, що скасування рішення об'єкта нагляду є крайнім заходом, спрямованим на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності. Цей захід застосовується у випадках, коли у контролюючого органу відсутні інші можливості до забезпечення дотримання вимог у сфері містобудівної діяльності, зокрема, у випадку неможливості усунення виявлених порушень під час перевірки порушень.
Як вбачається із наявних в матеріалах справи містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 17 грудня 2015 року №183-29-31, вони містять всі визначені Порядком №109 дані, їх зміст та форма відповідають законодавчо встановленому додатку.
Крім того, судом враховується, що рішення від 26 січня 2017 року №3 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку» від 17 грудня 2015 року №183-29-31 прийняте відповідачем буз врахуванням права позивача на участь у процесі прийняття рішення. ПП «Торгінвестбуд-Луцьк» мало право на участь у процесі прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, а також бути проінформованим про здійснення перевірки з метою надання можливості надати свої пояснення по суті питань, які безпосередньо зачіпають права позивача, проте УДАБІ у Волинській області не врахувало це при прийнятті рішення, не надало позивачу право на участь у процесі прийняття рішення, що призвело до порушення балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи щодо здійснення будівництва об'єктів і цілями, на досягнення яких спрямоване оскаржуване рішення відповідача.
Таким чином, в ході судового розгляду справи судом встановлено, що рішення від 26 січня 2017 року №3 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку» від 17 грудня 2015 року №183-29-31 прийнято без всебічного та об'єктивного дослідження містобудівних умов та вимог містобудівного законодавства, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення від 26 січня 2017 року №3 підлягають до задоволення.
Водночас, позов в частині визнання протиправними дій щодо скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 17 грудня 2015 року №183-29-31 до задоволення не підлягає, оскільки перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил проведена у відповідності до вимог законодавства та на підставі наданих відповідачу повноважень.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При цьому судом враховується, що у справі «Беєлер проти Італії» Європейський суд з прав людини зазначив, що будь-яке втручання органу влади у захищене право не суперечитиме загальній нормі, викладеній у першому реченні частини 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, лише якщо забезпечено «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогам захисту основоположних прав конкретної особи. Питання щодо того, чи було забезпечено такий справедливий баланс, стає актуальним лише після того, як встановлено, що відповідне втручання задовольнило вимогу законності і не було свавільним.
У рішенні від 09 січня 2007 року у справі «Інтерсплав» проти України» Суд наголосив, що втручання має бути пропорційним та не становити надмірного тягаря, іншими словами воно має забезпечувати «справедливий баланс» між інтересами особи і суспільства.
Оцінюючи оспорюване позивачем рішення відповідача на предмет його відповідності вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України, виходячи при такій оцінці з критеріїв, визначених частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та практики Європейського суду з прав людини, суд вважає за необхідне вказати, що при скасуванні дії містобудівних умов та обмежень, за відсутності правових підстав для таких висновків та взагалі відкиданні можливості зупинення дії таких умов, порушено необхідний баланс між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані застосовані заходи результатів державного нагляду.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно із пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вищевикладене, виходячи з наданих суду статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України повноважень, адміністративний позов підлягає до задоволення частково шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування рішення від 26 січня 2017 року за №3 «Про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку» від 17 грудня 2015 року №183-29-31», а в задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до частини третьої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області від 26 січня 2017 року за №3 «Про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку» від 17 грудня 2015 року №183-29-31».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Приватного підприємства «Торгінвестбуд-Луцьк» (43005, Волинська область, місто Луцьк, майдан Привокзальний, будинок 1, ідентифікаційний код юридичної особи 34148108) за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, будинок 38) 800 (вісімсот) гривень понесених витрат по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк
Постанова в повному обсязі складена 26 травня 2017 року.