22 травня 2017 року Справа № 803/485/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Макарова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України генерал-майора Курнікова В.В. про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до начальника Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України генерал-майора Курнікова В.В. про визнання протиправним та скасування наказу №134-ос від 06 квітня 2017 року, в частині щодо зарахування в розпорядження начальника 105 прикордонного загону старшого сержанта ОСОБА_1, звільнивши з посади інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 групи іпс 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Рівне" 1 категорії (тип Б) (з подальшим призначенням на посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії кулеметника впс "Воробївка" Чернігівського прикордонного загону), зобов'язання прийняти рішення про переведення старшого сержанта ОСОБА_1 на попередню посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 групи іпс 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Рівне" 1 категорії (тип Б) Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходить службу на посаді інспектора 2 категорії відділу прикордонної служби "Рівне" Луцького прикордонного загону Північного регіонального Управління Державної прикордонної служби України.
Наказом начальника Північного регіонального управління від 06.04.2017 №134-ос, зараховано в розпорядження начальника 105 прикордонного загону (І категорії) старшого сержанта ОСОБА_1, звільнивши з посади інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 групи інспекторів прикордонної служби 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Рівне» 1 категорії ( тип Б) 6 прикордонного Волинського загону (І категорії), згідно підпункту 23 пункту 127 Положення.
Позивач вважає наказ начальника Північного регіонального управління №134-ос від 06.04.2017 незаконним та протиправним, оскільки він грубо порушує права військовослужбовця та суттєво їх обмежує, оскільки рішення про переміщення до іншого прикордонного загону приймалось без врахування сімейного стану позивача, чим порушено її права, як матері, яка здійснює догляд за хворою, неповнолітньою дитиною ОСОБА_4 та, як дочки, яка здійснює догляд за хворими батьками ОСОБА_5 та ОСОБА_6
У зв'язку з чим, просить визнати протиправним та скасувати наказ №134-ос від 06 квітня 2017 року, в частині щодо зарахування в розпорядження начальника 105 прикордонного загону старшого сержанта ОСОБА_1, звільнивши з посади інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 групи іпс 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Рівне" 1 категорії (тип Б) (з подальшим призначенням на посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії кулеметника впс "Воробївка" Чернігівського прикордонного загону) та зобов'язати прийняти рішення про переведення старшого сержанта ОСОБА_1 на попередню посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 групи іпс 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Рівне" 1 категорії (тип Б) Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
В письмових запереченнях від 11.05.2017 представник відповідача зазначає, що згідно ч.2 ст.123 Положення переміщення на рівні посади та переміщення на нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовця, а тому права позивача не були порушені. Крім того, позивач в позовній заяві посилається на тяжкі захворювання своєї дитини та батьків відповідно до виписки з медичних карток. Проте, не надав відповідного медичного заключення повноваженого органу. Відсутність вказаного заключення не дає підстав для розгляду питання про доцільність залишення позивача на попередньому місці проходження служби. А тому, просить суд в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Північного регіонального управління Держприкордонслужби України про визнання протиправним та скасування наказу, відмовити в повному обсязі.
В судовому засіданні позивач, з урахуванням додаткових пояснень, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проходить службу на посаді інспектора 2 категорії відділу прикордонної служби "Рівне" Луцького прикордонного загону Північного регіонального Управління Державної прикордонної служби України.
Судом встановлено, що наказом начальника Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України №134-ос від 06 квітня 2017 року "По особовому складу", зараховано в розпорядження начальника 105 прикордонного загону (І категорії) старшого сержанта ОСОБА_1, звільнивши з посади інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 групи інспекторів прикордонної служби 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Рівне" 1 категорії (тип Б) 6 прикордонного Волинського загону (І категорії), згідно підпункту 23 пункту 127 Положення.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно із частиною другою статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави, пов'язану зі створенням правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, регулює Закон України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, відповідно до статтей 9, 30 якого правовий статус окремих категорій державних службовців регулюється Конституцією та спеціальними законами України, а також Кодексом законів про працю України.
До спеціальних законодавчих актів належать, зокрема, Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
За змістом частини п'ятої статті 14 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" від 03 квітня 2003 року №661-IV комплектування Державної прикордонної служби України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються на підставі Закону №2232-XII.
Частиною першою статті 2 Закону №2232-XII визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до частини 4 статті 2 Закону №2232-XII порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Так, Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затверджене Указом Президента України від 29 грудня 2009 року №1115/2009 (далі - Положення №1115/2009) визначає порядок проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України у мирний час та особливості проходження військової служби в ній в особливий період.
Підпунктом 5 пункту 93 Положення №1115/2009 передбачено можливість призначення військовослужбовців на рівні посади, - за рішенням відповідного начальника.
Згідно підпункту 2 пункту 123 Положення №1115/2009, переміщення на рівні посади та переміщення на нижчі посади у випадках, передбачених абзацами четвертим, шостим та десятим підпункту 6 пункту 93 цього Положення, здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків: неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, в яку його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії; неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують; потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця у тому ж населеному пункті, за наявності документів, які це підтверджують.
З аналізу вищевказаних норм Положення №1115/2009 вбачається, що у разі наявності потреби у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця у тому ж населеному пункті, за наявності документів, які це підтверджують, переміщення військовослужбовця на рівні чи нижчі посади здійснюється виключно за його згодою.
Як встановлено судом, наказом начальника Північного регіонального управління від 06.04.2017 №134-ос, старшого сержанта ОСОБА_1 звільнено з посади інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 групи інспекторів прикордонної служби 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Рівне" 1 категорії (тип Б), з подальшим призначенням на посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії-кулеметника впс "Воробївка" Чернігівського прикордонного загону.
Згідно пояснень представника відповідача, посади інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 групи інспекторів прикордонної служби 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Рівне" 1 категорії (тип Б) та інспектора прикордонної служби 2 категорії-кулеметника впс "Воробївка" Чернігівського прикордонного загону є рівнозначними.
Підставою для прийняття вищевказаного наказу слугувала службова записка заступника начальника Північного регіонального управління з персоналу полковника ОСОБА_7 від 06.04.2017 року, згідно якої з метою забезпечення надійної охорони Українсько-російської ділянки державного кордону, підтримання належного рівня укомплектованості підрозділів, які її охороняють, забезпечення своєчасності ротації персоналу, який вислужив встановлені терміни проходження служби в зоні проведення АТО запропоновано перемістити для подальшого проходження служби в Чернігівському прикордонному загоні, зокрема старшого сержанта ОСОБА_1.
Згідно витягу з протоколу №11 засідання атестаційної комісії Північного регіонального управління від 06.04.2017 року, рекомендовано начальнику регіонального управління зарахувати старшого сержанта ОСОБА_1 в розпорядження начальника 105 прикордонного загону з подальшим призначенням на посаду.
Отже, подальше призначення позивача на посаду для проходження служби передбачає зміну місця її проживання.
Водночас, судом встановлено, що позивач має неповнолітнього сина - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується долученою до матеріалів справи копією свідоцтва про народження Серії 1-ЕГ №015631 від 29.11.2005 року.
З наявної в матеріалах справи Виписки №6 із медичної картки амбулаторного хворого ОСОБА_4 від 11.04.2017 року вбачається, що останній знаходиться під наглядом сімейного лікаря, як частохворіюча дитина, яка потребує періодичного амбулаторного лікування та догляду.
Згідно Виписки із медичної картки амбулаторного(стаціонарного) хворого від 25.04.2017 року, у ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, діагноз - синусова тахіаритмія, періодично турбують напади серцебиття і болю в грудній клітці (серцево-судинні хвороби).
Крім того, з пояснень позивача, судом встановлено, що постійного її догляду, оскільки в родині вона єдина дитина, потребують важкохворі батьки: мати - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 та батько - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, які постійно лікуються амбулаторно та стаціонарно, що також підтверджується долученими до матеріалів справи виписками з історії хвороб ОСОБА_6 (серцево-судинні хвороби) та ОСОБА_5 (дифузна протрузія 3 мм з звуженням між хребцевих отворів, спонділолістез).
На думку суду, долучені позивачем до матеріалів справи заключення, виписки із медичних карток амбулаторного хворого сина ОСОБА_4 та батьків ОСОБА_6 і ОСОБА_5 вказують на те, що останні потребують постійного лікування у медичних закладах та, відповідно, догляду з боку позивача - ОСОБА_1, як матері та єдиної дочки в батьків.
Як встановлено у судовому засіданні, всі ці обставини при прийнятті оскаржуваного наказу відповідачем не з'ясовувались.
А відтак, суд вважає, що переміщення старшого сержанта ОСОБА_1 в розпорядження начальника 105 прикордонного загону, згідно пп.2 п.123 Положення №1115/2009, мало б відбуватися виключно за її згодою.
Проте, з пояснень ОСОБА_1 в судовому засіданні судом встановлено, що позивачеві про вирішення питання щодо її звільнення з посади інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 групи інспекторів прикордонної служби 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Рівне" 1 категорії (тип Б) 6 прикордонного Волинського загону (І категорії) не повідомлялось та на засідання атестаційної комісії Північного регіонального управління вона не викликалася.
Таким чином, відповідач, здійснивши переміщення старшого сержанта ОСОБА_1 в розпорядження начальника 105 прикордонного загону для подальшого проходження служби в Чернігівському прикордонному загоні без її згоди, порушив підпункт 2 пункту 123 Положення №1115/2009.
А відтак, суд приходить до висновку, що вимога позивача про визнання протиправним та скасування наказу №134-ос від 06 квітня 2017 року, в частині щодо зарахування в розпорядження начальника 105 прикордонного загону старшого сержанта ОСОБА_1, звільнивши з посади інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 групи інспектора прикордонної служби 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Рівне" 1 категорії (тип Б), підлягає до задоволення.
Не підлягає задоволенню вимога позивача щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення про переведення старшого сержанта ОСОБА_1 на попередню посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 групи інспектора прикордонної служби 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Рівне" 1 категорії (тип Б) Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України, оскільки суд не може перебирати повноваження органу, який наділений компетенцією приймати відповідні рішення у встановленому законом порядку.
Прийняття такого рішення належить до повноважень начальника Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України, з огляду на що у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, про необхідність часткового задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування наказу начальника Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України №134-ос від 06 квітня 2017 року "По особовому складу" в частині щодо зарахування в розпорядження начальника 105 прикордонного загону (І категорії) старшого сержанта ОСОБА_1, звільнивши з посади інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 групи інспекторів прикордонної служби 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Рівне" 1 категорії (тип Б) 6 прикордонного Волинського загону (І категорії), згідно підпункту 2 пункту 127 Положення.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ начальника Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України №134-ос від 06 квітня 2017 року "По особовому складу" в частині щодо зарахування в розпорядження начальника 105 прикордонного загону (І категорії) старшого сержанта ОСОБА_1, звільнивши з посади інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 групи інспекторів прикордонної служби 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Рівне" 1 категорії (тип Б) 6 прикордонного Волинського загону (І категорії), згідно підпункту 2 пункту 127 Положення.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк
Повний текст постанови складено 26 травня 2017 року.