ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
25 травня 2017 р. Справа № 909/1146/16
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фрич М. М. , секретар судового засідання Вакалюк А. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області
вул. Сахарова, 23А, м. Івано-Франківськ, 76014
до відповідача: Державного підприємства "Ворохтянське лісове господарство"
вул. Д.Галицького, 118, смт.Ворохта, Яремчанської міськради,
Івано-Франківська область, 78595
про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в сумі 2 360 152,92 грн.
за участю:
від позивача: ОСОБА_1 - представник, (довіреність №02-17/16 від 03.01.2017 р.);
від відповідача: ОСОБА_2 - адвокат, (договір б/н від 25.10.2016 р.); ОСОБА_3 - представник, (довіреність №05/01-17 від 05.01.2017 р.).
В провадженні господарського суду Івано-Франківської області знаходиться справа за позовом Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до Державного підприємства "Ворохтянське лісове господарство" про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в сумі 2 360 152,92 грн.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 15.05.2017 р. розгляд справи було призначено на 25.05.2017 р.
В судовому засіданні 25.05.2017 р. представник відповідача подав клопотання (вх.№8438/17 від 25.05.2017 р.) про призначення комплексної лісогосподарської та інженерно-екологічної судової експертизи. У своєму клопотанні відповідач вказує на те, що при складанні Акту перевірки Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області включила до нього матеріали, як незаконну рубку дерева, незважаючи на наявність відповідних лісорубних квитків виписаних в установленому порядку на основі плану санітарно-оздоровчих заходів на 2015-2016 роки. Також до акту перевірки не включено законно зрубані дерева на підставі лісорубних квитків, виданих в минулих роках, що є порушенням п.4.14 "Порядку організації та проведення перевірок суб"єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства", затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008р.
Разом з тим, відповідач звернув увагу на те, що розрахунок заподіяної шкоди здійснений Державною екологічною інспекцією відповідно до додатку №1 до постанови КМУ від 23.07.2008 року №665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу". За словами відповідача, даним додатком затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу внаслідок незаконного вирубування та пошкодження дерев підприємствами, установами, організаціями та безпосередньо громадянами, а не внаслідок неналежного виконання працівниками постійних лісокористувачів службових обов"язків по охороні та захисту лісів, та не передбачає відповідальність за незабезпечення збереження лісів і лісових насаджень.
У клопотанні вказано, що зазначені обставини потребують роз'яснення і спеціальних знань.
На розгляд комплексної лісогосподарської та інженерно-екологічної судової експертизи відповідач просить поставити такі питання:
1. Чи підтверджується встановлена перевіркою кількість незаконно зрубаних дерев та їх діаметр, вказана в акті перевірки Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області №126 від 14.04.2016 року?
2. Чи підтверджується розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу, встановлений перевіркою Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області за Актом перевірки №126 від 14.04.2016 року?
Оплату послуг з проведення комплексної лісогосподарської та інженерно-екологічної судової експертизи відповідач гарантує.
Представник позивача в судовому засіданні, щодо проведення комплексної лісогосподарської та інженерно-екологічної судової експертизи заперечував посилаючись на відсутність обставини які потребують роз'яснення і спеціальних знань.
Суд, вислухавши пояснення представників відповідача, представника позивача в спірному випадку дійшов висновку про наявність обставин щодо призначення судової експертизи. При цьому, судом бралося до уваги таке.
Відповідно до ст. 41 Господарського процесуального кодексу України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі.
В спірному випадку проведення комплексної лісогосподарської та інженерно-технічної судової експертизи зумовлена необхідністю з'ясування чи відповідає дійсності кількість незаконно зрубаних дерев та їх діаметр, про що вказано в Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, що потребує спеціальних знань в галузі лісового господарства. Відтак, це дасть можливість встановити чи відповідає кількість незаконно зрубаних дерев та їх діаметр тій шкоді, яка заявлена позивачем до стягнення, що має вагоме значення для правильного вирішення спору. При цьому, судом взято до уваги пояснення відповідача щодо включення до Акту перевірки, як незаконну рубку дерева, наявність відповідних лісорубних квитків виписаних в установленому порядку на основі плану санітарно-оздоровчих заходів на 2015-2016 роки.
З'ясування вказаних обставин має важливе значення для правильного вирішення спору по суті та потребує спеціальних знань, внаслідок чого призначення комплексної лісогосподарської та інженерно-екологічної судової експертизи є підставним.
Формулювання питань, які ставляться перед експертом, повинно здійснюватись з урахуванням Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень і атестованих експертних методик, у яких зазначаються питання, на вирішення яких спрямовані ці методики.
Питання, які ставляться перед експертом, мають бути сформульовані чітко, ясно і таким чином, щоб вони виключали неоднозначне їх розуміння й тлумачення та відповідали тим об'єктам і матеріалам, які направляються на експертизу.
Розглянувши питання, запропоновані відповідачем для роз'яснення експертом, суд, зазначає про те, що враховуючи обставини, що входять до предмета доказування у справі, питання запропоновані відповідачем складені з урахуванням Науково-методичних рекомендацій та не потребують відповідного редагування.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.79 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадку, зокрема, призначення господарським судом судової експертизи.
На підставі викладеного, враховуючи пояснення представників відповідача, представника позивача, дослідивши обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність призначення комплексної лісогосподарської та інженерно-екологічної судової експертизи, проведення якої слід доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (79024, м. Львів, вул. Липинського, 54).
Витрати по оплаті комплексної лісогосподарської та інженерно-екологічної судової експертизи слід покласти на відповідача - Державне підприємство "Ворохтянське лісове господарство" (вул. Д.Галицького, 118, смт.Ворохта, Яремчанської міськради, Івано-Франківська область, 78595, код ЄДРПОУ 20562421), про що в поданому клопотанні зазначив сам відповідач.
Керуючись ч.1 ст.41, п.1 ч.2 ст.79, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Призначити у справі №909/1146/16 комплексну лісогосподарської та інженерно-екологічну судову експертизу, проведення якої доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз.
2. На вирішення комплексної лісогосподарської та інженерно-екологічної судової експертизи поставити запитання:
1) Чи підтверджується встановлена перевіркою кількість незаконно зрубаних дерев та їх діаметр, вказана в Акті перевірки Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області №126 від 14.04.2016 року?
2) Чи підтверджується розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу, встановлений перевіркою Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області за Актом перевірки №126 від 14.04.2016 року?
3.Судові витрати по проведенню експертизи покласти на відповідача - Державне підприємство "Ворохтянське лісове господарство" (вул. Д.Галицького, 118, смт.Ворохта, Яремчанської міськради, Івано-Франківська область, 78595, код ЄДРПОУ 20562421).
4.Матеріали справи №909/1146/16 для проведення комплексної лісогосподарської та інженерно-екологічної судової експертизи надіслати Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (79024, м. Львів, вул. Липинського, 54).
5. Експерту, після проведення експертизи, копію висновку направити на адресу позивача та відповідача.
6. Відповідно до ст.4 Закону України "Про судову експертизу", попередити експерта про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
7. На час проведення судової експертизи провадження у справі №909/1146/16 - зупинити.
8. По закінченню судової експертизи висновки та матеріали справи №909/1146/16, а також документи, що підтверджують витрати пов'язані з проведенням судової експертизи надіслати до господарського суду Івано-Франківської області.
Суддя Фрич М. М.