Постанова від 16.05.2017 по справі 826/3931/16

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/3931/16 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б.

Суддя-доповідач: Собків Я.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 травня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді: Собківа Я.М.,

суддів: Вівдиченко Т.Р., Бабенка К.А.

за участю секретаря: Морозенко С.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фонд фінансування будівництва «Перспектива» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправними та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фонд фінансування будівництва «Перспектива» звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправними та скасування рішення.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2016 року адміністративний позов задовольнити частково.

Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 17.02.2016 року №71/16/03/01-ФК про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою до ТОВ «Фонд фінансування будівництва «Перспектива» застосовано штрафну санкцію у розмірі 3400,00 грн.

В іншій частині позову відмовлено.

Відповідач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні вимог даного позову.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися до суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню, з наступних підстав.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг було встановлено вчинення порушення ТОВ «Фонд фінансування будівництва «Перспектива» на ринках фінансових послуг, внаслідок чого складено акт про правопорушення від 03.02.2016 року №71/16/03-ФК (надалі - Акт перевірки).

Так, в акті встановлено наступне: товариством не надано звітних даних за грудень 2015 року, що свідчить про порушення статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» щодо обов'язку фінансових установ надавати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності ринків фінансових послуг та пунктів 2.1, 2.4 розділу 2 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 27.01.2004 року №27, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.04.2004 року №431/9030 щодо неподання звітних даних за грудень 2015 року у строки, встановлені Порядком.

На підставі Акту перевірки відповідачем було винесено постанову від 17.02.2016 року №71/16/03/01-ФК про застосування до ТОВ «Фонд фінансування будівництва «Перспектива» штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою на позивача накладено штраф у розмірі 5100,00 грн.

Позивач вважаючи спірне рішення відповідача протиправним, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Відповідно до пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 року № 1070, органом, що уповноважений здійснювати державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, яка у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції відповідно до п.10 ст.28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Згідно положень статті 19 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», метою державного регулювання ринків фінансових послуг в Україні є 1) проведення єдиної та ефективної державної політики у сфері фінансових послуг; 2) захист інтересів споживачів фінансових послуг; 3) створення сприятливих умов для розвитку та функціонування ринків фінансових послуг; 4) створення умов для ефективної мобілізації і розміщення фінансових ресурсів учасниками ринків фінансових послуг з урахуванням інтересів суспільства; 5) забезпечення рівних можливостей для доступу до ринків фінансових послуг та захисту прав їх учасників; 6) додержання учасниками ринків фінансових послуг вимог законодавства; 7) запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринках фінансових послуг; 8) контроль за прозорістю та відкритістю ринків фінансових послуг; 9) сприяння інтеграції в європейський та світовий ринки фінансових послуг.

Статтею 14 вказаного Закону передбачено, що фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Відповідно до п.2.1 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України 27.01.2004 N 27 (у редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 12.08.2005 N 4451), Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 вересня 2005 р. за N 972/11252, фінансові компанії - управителі та фінансові компанії - адміністратори подають до Нацкомфінпослуг такі види звітності за: а) місяць; б) квартал; в) рік.

Згідно підпункту а) пункту 2.4 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27 січня 2004 року №27 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 квітня 2004 року за №431/9030), звітність за місяць, що складається відповідно до цього Порядку (крім звітності лізингодавців), подається до Нацкомфінпослуг до 15-го числа місяця включно, наступного за звітним.

Пунктом 2 частини першої статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок застосування штрафних санкцій за порушення учасниками ринків фінансових послуг правил діяльності передбачений статтею 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 №2319 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 р. за №2112/22424) (далі - Положення №2319).

Відповідно до статті 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 41 цього Закону, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи чи фізичної особи-підприємця та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати штраф (частина друга). Посадові особи національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, визначені у частині першій цієї статті, приймають рішення про накладення штрафу протягом 30 днів після надходження документів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається учаснику ринків фінансових послуг (частина шоста).

В свою чергу, Положенням №2319 встановлено, що виявлені посадовими особами Нацкомфінпослуг факти порушення законодавства про фінансові послуги викладаються в акті про правопорушення із зазначенням доказів (документів, даних та інформації), що підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги, та з посиланням на відповідну норму закону та/або іншого нормативно-правового акта (пункт 4.2). Днем початку провадження у справі про правопорушення є дата складання посадовою особою Нацкомфінпослуг акта про правопорушення. Акт про правопорушення складається та підписується в двох примірниках не пізніше 15 робочих днів з дати виявлення порушення законодавства про фінансові послуги (пункт 4.3). Примірник акта про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п'яти днів з дати його складання з повідомленням про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення (пункт 4.9).

Дослідженням матеріалів справи колегією суддів встановлено, що позивачем не було подано звітність за грудень 2015 року, про що було складено Акт перевірки. Отримавши Акт перевірки позивачем було усунуто порушення вимог статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та 11.02.2016 подано звітність до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг за грудень 2015 року з порушенням встановлених законом строків.

Частково задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 17.02.2016 року №71/16/03/01-ФК в частині накладення на позивача штрафу у розмірі 3400,00 грн. підлягає скасуванню, оскільки відповідачем помилково не взято до уваги ту обставину, що ТОВ «Фонд фінансування будівництва «Перспектива» є щойно створеним підприємством, яке не веде діяльності. Крім того, порушення вимог статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» позивачем було усунуто відразу, що за висновком суду першої інстанції свідчить про безпідставність застосування до нього штрафної санкції у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Колегія суддів знаходить помилковим такий висновок суду першої інстанції, оскільки розмір штрафних санкцій відповідає розміру, визначеному Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», тому твердження позивача про те, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг маючи можливість застосувати мінімальний штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1 700 грн.) неправомірно застосувала штраф у розмірі 5 100 грн., є безпідставним.

Посилання ж на приписи пункту 4.12 розділу ІV Положення №2319, яким визначено, що уповноважена особа Нацкомфінпослуг при підготовці справи про правопорушення, за яке передбачено застосування заходу впливу, визначеного пп.3 п.2.1 розділу ІІ цього Положення, до розгляду повинна з'ясувати, зокрема, чи застосовувались раніше до особи заходи впливу за таким самим фактом, перевірити наявність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність особи, не дає підстав для скасування оскаржуваної постанови відповідача в частині застосування до позивача штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, оскільки зазначена норма не містить прямої вказівки щодо визначення розміру застосування до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафної санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації.

Таким чином, аналізуючи обставини даної справи разом з наявними в ній доказами, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення вимог даного позову.

З підстав вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з частковим порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, а тому вбачаються підстави для скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2016 року та ухвалення нового рішення, яким в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Фонд фінансування будівництва «Перспектива» слід відмовити повністю.

Згідно із п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Керуючись ст.ст. 195, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2016 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Фонд фінансування будівництва «Перспектива» відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Собків Я.М.

Суддя Вівдиченко Т.Р.

Суддя Бабенко К.А.

Повний текст постанови виготовлено - 23.05.2017

Головуючий суддя Собків Я.М.

Судді: Вівдиченко Т.Р.

Бабенко К.А