з питань призначення експертизи
22 травня 2017 року
Справа № 808/521/17
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго"
до Управління східного офісу держаудитслужби в Запорізькій області
про визнання протиправною та скасування вимоги,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" до Управління східного офісу держаудитслужби в Запорізькій області, в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу Державної фінансової інспекції в Запорізькій області №04-08-05-14-14/850 від 20.12.2016 "Щодо усунення порушень законодавства".
Позивачем подано до суду клопотання про призначення економічної експертизи, проведення якої просить доручити Дніпропетровському науково-дослідному інституту судових експертиз. Клопотання обґрунтовано тим, що підставою для винесення оскаржуваної вимоги став Акт від 10.11.2016 №05-21/4 позапланової виїзної ревізії, проведеної Управлінням східного офісу держаудитслужби в Запорізькій області на підставі ухвал Солом'янського районного суду м.Києва від 04.10.2016 по справі №760/13575/16-к, провадження №1-кс/760/12959/16, та від 03.11.2016 по справі №760/13575/16-к, провадження №1-кс/760/14635/16. В Акті ревізії, недоотримання доходів (коштів) полягає в укладенні ВАТ "Запоріжжяобленерго" наступних договорів переведення боргу (надалі за текстом - договори переведення боргу): №93 від 01.07.2015, укладений між ПАТ "Запорізький завод феросплавів" (Первісний боржник), ПрАТ "ХК "Енергомережа" (Новий боржник) та ВАТ "Запоріжжяобленерго" (Кредитор); №94 від 02.07.2015 укладений між ПАТ "Запорізький завод феросплавів" (Первісний боржник), ПрАТ "ХК "Енергомережа" (Новий боржник) та ВАТ "Запоріжжяобленерго" (Кредитор); №117 від 07.12.2015 укладений між TOB "Запорізький титано-магнієвий комбінат" (Первісний боржник), TOB "Західні енергетичні транзити" (Новий боржник) та ВАТ "Запоріжжяобленерго" (Кредитор). Вимога містить висновок, який ґрунтується на висновках Акту ревізії, про наявність збитків на загальну суму 164900000 грн. 00 коп. До ознак збитків відносяться: вони мають являти собою грошовий вираз господарських диспропорцій, які проявляються у зменшенні майнових активів, збільшенні пасивів (зобов'язань), перевищенні витрат над доходами; є наслідками неправомірної поведінки, дії чи бездіяльності особи направленої на невиконання (неналежного виконання) договірних зобов'язань. З Акту ревізії випливає, що висновки про недоотримані доходи (кошти) зроблено ревізорами виходячи з факту укладення договорів відступлення права вимоги. Позивач вважає, що відповідачем без будь-яких підстав зроблено висновки про нанесення збитків, однак для визначення неправомірності висновку, зробленого в Акті ревізії, просить суд призначити експертизу. На вирішення експерту (-ам) просить поставити наступні запитання: - чи підтверджуються документально наявність збитків на загальну суму 164900000грн. 00 коп., в тому числі: ВАТ "Запоріжжяобленерго" в сумі 6282623 грн. 09 коп. та ДП "Енергоринок" в сумі 158617376 грн. 91 коп., через укладення ПАТ "Запоріжжяобленерго" наступних договорів:
№93 від 01.07.2015, укладений між ПАТ "Запорізький завод феросплавів" (Первісний боржник), ПрАТ "ХК "Енергомережа" (Новий боржник) та ВАТ "Запоріжжяобленерго" (Кредитор);
№94 від 02.07.2015, укладений між ПАТ "Запорізький завод феросплавів" (Первісний боржник), ПрАТ "ХК "Енергомережа" (Новий боржник) та ВАТ "Запоріжжяобленерго" (Кредитор);
№117 від 07.12.2015, укладений між TOB "Запорізький титано-магнієвий комбінат" (Первісний боржник), TOB "Західні енергетичні транзити" (Новий боржник) та ВАТ "Запоріжжяобленерго" (Кредитор).
Представник відповідача заперечував проти заявленого позивачем клопотання. Зазначив, що враховуючи правову позицію Верховного Суду України по справам від 15.04.2014 №21-40а17, від 13.05.2014 №21-89а14, відповідно до якої правильність обчислення збитків перевіряє суд, який розглядає позов органу державного фінансового контролю. У зв'язку з цим, вирішення питання щодо правильності обрахунку збитків по цій справі суперечить правовій позиції Верховного Суду України. При цьому, відповідачем у запереченнях на позов наголошувалось, що зазначена ревізія проводилась у позаплановому порядку в ході досудового розслідування по кримінальному провадженню №52016000000000235 та матеріали ревізії долучені до кримінального провадження як докази. Також, на теперішній час, в провадженні господарського суду м.Києва перебуває справа №910/20190/16 за позовом НАБУ про визнання недійсними договорів, які позивач зазначає у заяві про призначення експертизи. З огляду на зазначене, подане позивачем клопотання про призначення експертизи з порушених у ньому питань, вважає таким, що не відповідає судовій практиці та обставинам справи, а тому не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1-ч.3 ст.81 КАС України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу. Особи, які беруть участь у справі, мають право подати суду питання, на які потрібна відповідь експерта. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначаються судом. Суд повинен вмотивувати відхилення питань осіб, які беруть участь у справі. Особи, які беруть участь у справі, мають право просити суд призначити експертизу і доручити її проведення відповідній експертній установі або конкретному експерту. Якщо сторони домовилися про залучення експертами певних осіб, суд повинен призначити їх відповідно до цієї домовленості.
Відповідно до п.1.6 "Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень", затвердженої 08.10.1998 Наказом Міністерства юстиції України №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України №1950/5 від 26.12.2012), експертизи та дослідження проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з Переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеним у додатку 1 до цієї Інструкції.
Згідно з Додатком 1 "Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень" експертною установою за зоною регіонального обслуговування Дніпропетровської та Запорізької області є Дніпропетровський науково-дослідний інститут судових експертиз.
Відповідно до вимог ч.2, 3 ст.159 КАС України законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи, що спірні правовідносини носять специфічний характер та для з'ясування фактичних обставин справи необхідні спеціальні знання, що судове рішення має бути законним та обґрунтованим, що має бути забезпечене право на змагальність сторін, то суд вважає клопотання представника позивача обґрунтованим, таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 81, 159, 160, 165 КАС України, суд, -
Клопотання представника позивача задовольнити.
Призначити у справі №808/521/17 економічну експертизу, проведення якої доручити Дніпропетровському науково-дослідному інституту судових експертиз.
На вирішення експерту (-ам) поставити наступне запитання:
- чи підтверджуються документально наявність збитків на загальну суму 164900000грн. 00 коп., в тому числі: ВАТ "Запоріжжяобленерго" в сумі 6282623 грн. 09 коп. та ДП "Енергоринок" в сумі 158617376 грн. 91 коп., через укладення ПАТ "Запоріжжяобленерго" наступних договорів:
№93 від 01.07.2015, укладений між ПАТ "Запорізький завод феросплавів" (Первісний боржник), ПрАТ "ХК "Енергомережа" (Новий боржник) та ВАТ "Запоріжжяобленерго" (Кредитор);
№94 від 02.07.2015, укладений між ПАТ "Запорізький завод феросплавів" (Первісний боржник), ПрАТ "ХК "Енергомережа" (Новий боржник) та ВАТ "Запоріжжяобленерго" (Кредитор);
№117 від 07.12.2015, укладений між TOB "Запорізький титано-магнієвий комбінат" (Первісний боржник), TOB "Західні енергетичні транзити" (Новий боржник) та ВАТ "Запоріжжяобленерго" (Кредитор).
Роз'яснити експерту(-ам), що відповідно до ч.3 ст.82 КАС України якщо експерт під час проведення експертизи виявить факти, що мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання, він може включити до висновку свої міркування про ці обставини.
Попередити експерта(-ів) про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Зобов'язати учасників адміністративного процесу надати експерту(-ам) необхідні для вирішення поставлених питань документи або забезпечити вільний доступ до них.
Позивачу здійснити оплату за проведення економічної експертизи.
Направити експерту(-ам) копію цієї ухвали та матеріали адміністративної справи №808/521/17. Експерту(-ам) після закінчення експертизи направити копію висновку експертизи учасникам адміністративного процесу по справі.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Суддя О.О. Прасов