16 травня 2017 року Справа № 915/174/17
Господарський суд Миколаївської області у складі
судді Корицької В.О.,
при секретарі судового засідання Берко О.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: Ходикін М.М., довіреність № 2872/36 від 05.12.2016 року, Потапов В.М., довіреність №2872/36 від 05.12.2016 року,
від відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4, довіреність від 10.04.2017 року,
у судовому засіданні приймав участь головний інженер ЖКП "Бриз" Петров О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві справу
за позовом Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал",
54055, м. Миколаїв, вул. Погранична, 161 (ідентифікаційний код 31448144),
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
АДРЕСА_1,
поштова адреса-1: АДРЕСА_2,
поштова адреса-2: АДРЕСА_9,
про стягнення грошових коштів у сумі 9 786,48 грн., -
Міське комунальне підприємство "Миколаївводоканал" звернулось до Господарського суду Миколаївської області із позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення грошових коштів у сумі 9 786,48 грн.
Ухвалою суду від 13.03.2017 року порушено провадження у справі, розгляд справи призначений на 21.03.2017 року.
Ухвалою суду від 21.03.2017 року розгляд справи відкладений на 05.04.2017 року у зв'язку з неявкою у судове засідання представника відповідача.
05.04.2017 року у судовому засіданні оголошено перерву до 18.04.2017 року.
18.04.2017 року у судовому засіданні оголошено перерву до 26.04.2017 року.
26.04.2017 року у судовому засіданні оголошено перерву до 16.05.2017 року.
Ухвалою суду від 26.04.2017 року строк розгляду справи продовжений на 15 днів.
16.05.2017 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечили.
У поданих суду письмових запереченнях (а.с. 115-116) зазначили наступне.
02.11.2015 року працівниками позивача біля офісу "Хеппі Лайф" (АДРЕСА_2), було виявлено у водопровідному (вуличному) колодязі безоблікове водокористування на полив 4-х клумб. Згідно акту № 00305 про порушення працівниками позивача проводилося обстеження "фирмы "Хеппи Лайф". Однак, в графі "при обстеженні виявлено" зроблений наступний запис: "В уличном колодце имеется неучтенная вода на полив 4-х клумб. Полив производится електронасосом". Тобто, як випливає з даного акту, в самому приміщенні офісу "Хеппі Лайф" порушень не виявлено. Порушення було зафіксовано у вуличному колодязі, який розташований на прибудинковій території. В матеріалах справи відсутні офіційні документи, що підтверджують той факт, що врізка у вуличному колодязі була здійснена саме ФОП ОСОБА_3, так і факт, що несанкціонований відбір води на полив 4-х клумб здійснювався саме ФОП ОСОБА_3 Так само в матеріалах справи відсутні офіційні документи, що підтверджують факт наявності у вуличному колодязі електронасоса, і що полив 4-х клумб здійснювався саме електронасосом.
Таким чином, зазначеним актом зафіксовано порушення, яке мало місце на ділянці водопровідної системи, визначеної Наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008 року № 190:
внутрішньоквартальна водопровідна мережа - трубопроводи, прокладені всередині житлового кварталу, до яких приєднуються водопровідні вводи споживачів.
водопровідний ввід - трубопровід від розподільчої (внутрішньоквартальної або вуличної) мережі до зовнішньої стіни будинку або межі території об'єкта з колодязем і запірною арматурою у місці приєднання до водопровідної мережі.
А згідно з п. 2.1. договору № А/3117 від 01.01.2009 року за Споживачем закріплюється тільки обов'язок здійснювати своєчасну оплату наданих йому Виробником послуг, яку він зобов'язується подавати Споживачу в Точку передачі. Точка передачі знаходиться в офісі "Хеппі Лайф" (АДРЕСА_2). Відповідальності за технічний стан водопровідних магістралей до Точки передачі, згідно чинного законодавства, Споживач не несе. Цей висновок обумовлений вищезазначеним Наказом Мінжитлокомунгоспу: Виробник обслуговує вуличні, квартальні та дворові мережі водопостачання та водовідведення, споруди обладнання, а також: технологічні прилади й пристрої на них, які перебувають у нього на балансі або на які є відповідний договір на обслуговування із споживачем (п. 1.3.).
Відповідно до статті 382 Цивільного Кодексу України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному житловому будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. А спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджені наказом Держжитлокомунгоспувід 17.05.2005 року № 76 надають визначення: прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.
Стаття 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" розкриває право комунальної власності: територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також: кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до статті 12 ЗК України, до повноважень міських рад та їх виконавчих органів у сфері земельних відносин на території міст належить:
розпорядження землями територіальних громад та передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до статті 42 ЗК України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також: належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також: належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також: належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.
До цього моменту співвласниками багатоквартирного будинку (АДРЕСА_2) дій про передачу прибудинкової території у власність або в постійне користування не здійснювалось. Таким чином, як випливає з офіційної відповіді за підписом міського голови, власником прибудинкових територій багатоквартирних будинків, які обслуговуються житлово-експлуатаційними підприємствами, є Міська рада поки не оформлена передача в оренду чи у власність.
Статтею 322 Цивільного Кодексу України передбачено, що Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
На підставі вищевикладеного відповідач зазначає, що він є неналежним відповідачем у справі, та просить відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування своїх заперечень відповідач також посилається на наступне:
- рахунок на оплату безоблікового водокористування на суму 9 786,48 грн. виписаний ФОП ОСОБА_3, тоді як порушення зафіксовано біля офісу "Хепі-Лайф",
- ОСОБА_6 не є уповноваженою особою (представником) відповідача, а тому не мала права підписувати акт про порушення,
- розрахунок безоблікового використання здійснений невірно (зазначено діаметр труби - 25 мм, а повинно бути зазначено - 15 мм),
- відповідно до п. 5 акту про порушення від 02.11.2015 року засідання комісії з розгляду акту не проводилось,
- не заповнений пункт 4 акту "Схема водопостачання відновлена/не відновлена",
- використання води для поливу здійснювалось обліково, що підтверджується актом про обстеження від 13.11.2015 року (а.с. 124), яким встановлено, що шланги для поливу підключаються у приміщенні вбиральні на розводку системи для поливу через прилад обліку.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та учасників судових засідань, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
01.01.2009 року між Міським комунальним підприємством "Миколаївводоканал" (Виробник) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 (Споживач) був укладений договір № А/3117 (Договір), відповідно до п. 2.1 якого Виробник зобов'язується надавати Споживачу послуги з постачання питної води в Точку передачі та приймати від нього стічні води у систему каналізації в Точці приймання відповідно до умов цього договору, а Споживач зобов'язується здійснювати своєчасну оплату наданих йому Виробником послуг на умовах цього договору, дотримуватися порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і скидання стічних вод до комунальної каналізації, що встановлений Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Мінжитлокомунгоспу України від 27.06.2008 року № 190 (надалі - Правила), а також дотримуватися норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цим договором (а.с. 30-34).
02.11.2015 року працівниками Міського комунального підприємства (МКП) "Миколаївводоканал" (позивач) біля офісу "Хепі Лайф", що розташований по АДРЕСА_2, було виявлено у проміжному водопровідному (вуличному) колодязі безоблікове водокористування на полив 4-х клумб. Полив здійснювався електронасосом.
Квартира АДРЕСА_2 належить ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на праві власності на підставі договору дарування від 29.11.2005 року (а.с. 39).
ОСОБА_3 зареєстрований як фізична особа - підприємець (ФОП) та у вказаному приміщенні здійснює господарську діяльність, зокрема займається прийманням замовлень, виготовленням та збутом металопластикових вікон, дверей та іншого супутного обладнання.
За даним фактом, в присутності працівника ФОП ОСОБА_3 - менеджера ОСОБА_6, складено акт № 00305 про порушення від 02.11.2015 року, на зворотній стороні якого схематично виконано виявлене порушення водокористування (а.с. 10).
Зазначений акт підписаний ОСОБА_6 без зауважень.
Як видно зі схеми водопостачання у зазначеному вище акті зображено основний колодязь, від якого йде самовільний ввід по АДРЕСА_2, перед якою зазначено проміжний колодязь (до приладу обліку) та відгалуження (25 мм) на полив 4-ох клумб. Покази приладу обліку на момент виявлення порушення складають - 00879.
В цей же день 02.11.2015 року в основному (вуличному) колодязі припинено водокористування шляхом опломбування вентиля пломбою № 13403409 "фаворит", про що складено акт № 00520 від 02.11.2015 року (а.с. 11).
03.11.2015 року представниками позивача було здійснено повторне обстеження згаданого вище колодязю та встановлено порушення на вентилі пломби № 13403409 "фаворит" шляхом самовільного відкриття вентилю та здійснено його розпломбування і опломбування (повторно) пломбою № 13403426 "фаворит", про що складені акти про пломбування № 00802 та № 00806 (а.с. 13, 14).
Одночасно представники позивача намагались провести обстеження об'єкта ФОП ОСОБА_3 (фірма "Хеппі Лайф"), але їх не було допущено, про що складено акт про недопуск від 03.11.2015 року (а.с. 12).
Заявою від 07.12.2015 року, адресованою позивачу, ФОП ОСОБА_3 підтвердив факт використання труб з колодязю для водозабезпечення поливу газонів із застереженням, що ці труби не заходять в будинок і не використовувались в його особистих цілях (а.с. 25).
У судовому засіданні відповідач підтвердив, що дійсно ним здійснено улаштування чотирьох газонів із електрополивом, висаджені туї, які доглядаються.
При цьому зазначив, що проміжний колодязь ним також облаштований, до нього поставлений електронасос та металева кришка із зовнішнім замком, труби частково замінені, розводка труб до газонів здійснена під землею.
Однак, при цьому заперечував безоблікове водокористування на полив, посилаючись на водокористування через облаштований шланг, який з однієї сторони підключається у вбиральні офісу «Хеппі Лайф», а інший його кінець підведений до труби в проміжному колодязі для поливу з використанням електронасосу.
У судовому засіданні 26.04.2017 року приймала участь контролер Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал" ОСОБА_7, яка зазначила, що 02.11.2015 року здійснюючи перевірку об'єкта АДРЕСА_2, контролери встановили, що ключі від колодязю, який розташований поряд із офісом, знаходяться у працівників «Хеппі Лайф». Останні відчинили вказаний колодязь та працівники Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал" виявили облаштовану електронасосом систему поливу газонів. Вказана система була здійснена таким чином, що водокористування відбувалось безобліково. Труба на ввід води мала відгалуження на полив діаметром 25 мм. (до приладу обліку), а далі діаметром 15 мм. йшла до офісу.
Оглянувши схему, намальовану в акті від 02.11.2015 року, ОСОБА_7 підтвердила її графічне зображення фактичному розташуванню та облаштуванню системи поливу на момент проведення обстеження 02.11.2015 року.
Відповідно до п. 3.2 Правил водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними.
Відповідно до п.п. 3.3, 3.4 Правил у разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу.
Розрахунковий період при безобліковому водокористуванні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць.
Відповідно до п. 3.5 Правил в окремих випадках (сезонне водоспоживання,
недоцільність установки засобів обліку тощо) розрахунок витрат води споживачами, що не мають засобів обліку, за розрахунковий період за погодженням з виробником здійснюється за нормативами питного водоспоживання, затвердженими у встановленому порядку.
Відповідно до п. 3.12 Правил плата за воду, яка використовується на поливання
дворів, вулиць, зелених насаджень, газонів, прибирання громадських і дворових туалетів тощо, сплачується споживачами (субспоживачами) відповідно до показів засобів обліку води або норм водоспоживання.
Витрати води для поливання прибудинкових територій визначаються на підставі показів засобів обліку, встановлених на поливальних трубопроводах, або згідно із чинними нормами водоспоживання.
Відповідно до п. 4.3 Правил забороняється будь-яке самовільне приєднання об'єктів
водоспоживання до діючих систем централізованого водопостачання та водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньобудинкових мереж або до мереж споживачів).
Відповідно до п. 5.1 Правил облік відпущеної питної води та прийнятих стоків
здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру вимірювальної техніки або пройшли державну метрологічну атестацію.
Відповідно до п. 5.2 Правил вузли обліку повинні розташовуватись на мережі споживача, як правило, на межі балансової належності мереж виробника та споживача, або за згодою виробника в приміщеннях, розташованих безпосередньо за зовнішньою стіною будівлі в місці входу водопровідного вводу.
Відповідно до п. 5.27 Правил в окремих випадках (сезонне водоспоживання, незначні витрати води, недоцільність встановлення засобів обліку, їх відсутність тощо) розрахунок витрат води споживачами, які не мають засобів обліку, за узгодженням з виробником виконується згідно з нормами водоспоживання, затвердженими місцевими органами виконавчої влади, - за кількістю календарних днів, протягом яких проводилося водопостачання цих споживачів.
Відповідно до п. 9.4 Правил водопровідні мережі, що підводять воду для поливання, повинні мати запірні вентилі в місці приєднання до централізованих систем водопостачання перед засобом обліку і за ним.
Аналіз вказаних норм законодавства свідчить про те, що водокористування, в тому числі і на полив зелених насаджень, повинно відбуватись через засоби обліку. При безобліковому водокористуванні використовуються відповідні нормативи водоспоживання, затверджені органами місцевої влади. Однак таке водоспоживання обов'язково погоджується із виробником послуг.
Дослідивши у сукупності всі обставини, суд дійшов висновку, що водокористування для поливу 4 газонів здійснювалося відповідачем безобліково.
При цьому, суд критично оцінює акт про обстеження від 13.11.2015 року (а.с. 124), яким встановлено, що шланги для поливу підключаються у приміщенні вбиральні на розводку системи для поливу через прилад обліку, оскільки у відповідача за період з 02.11.2015 року до 13.11.2015 року був час на усунення порушень, виявлених 02.11.2015 року, та зміни системи водокористування для поливу таким чином, щоби полив зелених насаджень відбувався через прилад обліку.
Факт безоблікового водокористування також підтверджується наданими позивачем даними по використанню відповідачем води у період 2013-2015 років (а.с. 81-91, 173). Так, із аналізу вказаних даних вбачається, що у літні місяці водокористування в офісі фактично відповідає споживанню води в інші періоди року, хоча влітку полив зелених насаджень відбувається майже щодня, двічі на день та потребує більшого водоспоживання ніж в інші періоди.
Доводи відповідача щодо відсутності в матеріалах справи доказів на підтвердження факту несанкціонованого відбору води на полив 4-х клумб саме ФОП ОСОБА_3 відхиляються судом, оскільки, як заявою від 07.12.2015 року так і поясненнями у судових засіданнях ФОП ОСОБА_3 підтвердив факт облаштування та використання в проміжному колодязі системи для водозабезпечення поливу газонів. Як зазначено вище, встановлено, що вказане водокористування відбувалось безобліково.
При цьому, не оформлення у власність/користування прибудинкової території по АДРЕСА_2, ніяким чином не пов'язано із безобліковим водокористуванням відповідачем та не може звільнити його від відповідальності за нанесені виробнику послуги збитки.
Посилання відповідача на те, що рахунок на оплату безоблікового водокористування на суму 9 786,48 грн. виписаний ФОП ОСОБА_3, тоді як проводилась перевірка офісу "Хепі-Лайф", а порушення зафіксовано взагалі біля офісу "Хепі-Лайф", також відхиляються судом, оскільки "Хепі-Лайф" - це назва торгової марки/бренду, а підприємницьку діяльність у приміщенні здійснює ФОП ОСОБА_3 Безоблікове водокористування здійснював саме ФОП ОСОБА_3
Отже, позивачем правомірно пред'явлені вимоги до ФОП ОСОБА_3, який у даній справі є належним відповідачем.
Судом також відхиляються доводи відповідача щодо неправомірної участі при виявлені порушення та складанні акту про порушення від 02.11.2015 року ОСОБА_6
У судовому засіданні відповідач підтвердив, що ОСОБА_6 є його працівником, зокрема менеджером в офісі «Хеппі Лайф».
Суд зауважує, що Правила не містять норм щодо обов'язкової участі споживача або його представника при перевірці. На думку суду, працівник відповідача мав право бути присутнім при перевірці, здійснювати показ колодязю та ставити свій підпис в акті.
Та обставина, що ОСОБА_6 не являється де-юре представником ФОП ОСОБА_3, не спростовує існування факту виявленого порушення.
Судом також відхиляється посилання відповідача на невірне здійснення розрахунку безоблікового використання (зазначено діаметр труби - 25 мм, а повинно бути зазначено - 15 мм), оскільки зі схеми вбачається, що діаметр труби, яка використовувалась для поливу, - 25 мм., 15 мм труба йде до приміщення офісу.
Посилання відповідача на п. 5 акту про порушення від 02.11.2015 року, відповідно до якого засідання комісії з розгляду акту не проводилось, також відхиляються судом, оскільки Правила не містять вимог щодо комісійного розгляду порушень.
У судовому засіданні представник позивача зазначив, що на момент проведення перевірки позивачем здійснювалися дії щодо розробки внутрішнього положення про комісійний розгляд актів і встановлення збитків, але саме на момент 02.11.2015 року така комісія ще створена не була.
Також відхиляються судом і посилання відповідача на не заповнення пункту 4 акту "Схема водопостачання відновлена/не відновлена", оскільки у самому тексті акту про порушення зазначено, що основний колодязь опломбовано пломбою №13403409 "фаворит".
Отже, дефекти акту про порушення, на які посилається відповідач, не спростовують факту порушення.
Відповідачем не надано належних та допустимих доказів, які б спростовували встановлені в акті про порушення від 02.11.2015 року обставини.
Позивачем 08.06.2016 року на адресу ФОП ОСОБА_3 направлена претензія від 07.06.2016 року № 930/36 з копією рахунку № 13004807 на суму 9 786,48 грн. (25мм. діаметр труби пластмасової на вводі, отже витрати за 1 добу склали 56,16 м.куб, а за місяць 1685м.куб і помножено на тариф 5,808 грн./1куб.м. води = 9 786,48грн. з ПДВ) (а.с. 37-38).
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є таке правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 2 ст. 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
На теперішній час сума 9 786,48 грн. як плата за безоблікове водокористування залишилась ФОП ОСОБА_3 несплаченою.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судовий збір у сумі 1 600,00 грн. відповідно до ст. 49 ГПК України слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Судом при розгляді даної справи враховано наступне.
Так, відповідач зазначає, що підключення квартири АДРЕСА_2, у зв'язку із чим МКП «Миколаївводоканал» є балансоутримувачем спірного відрізку водогону. Вказана обставина, на думку відповідача, свідчить про відсутність підстав для притягнення його до відповідальності за актом про порушення від 02.11.2015 року. В обґрунтування правомірності підключення квартири АДРЕСА_2, датований 1977 роком.
При досліджені матеріалів справи, суд з цього приводу прийшов наступного висновку.
Так, 02.11.2015 року працівниками позивача при обстежені головного вуличного колодязю по АДРЕСА_2 (з наявними мережами МКП "Миколаївводоканал" та санкціоновано приєднаними до них мережами споживача ПП "МЕРЕЖА АПТЕК МЕДПРЕПАРАТИ", код 37048907) (а.с. 18-21).
Згідно із схемою генерального плану забудови (а.с. 15), розробленою на замовлення ОСОБА_3, вбачається приєднання (виділено червоною лінією) до центрального трубупроводу мережі МКП "Миколаївводоканал" у вуличному колодязі по АДРЕСА_2 з допискою (від 12.02.2016 року ЖКП ММР "БРИЗ" погоджує ввід системи холодного водопостачання від зовнішньої стіни житлового будинку (визначено від колодязя) на підставі постанови КМУ від 01.06.2011 року № 869. Систему водовідведення погоджено до колодязя (колодязь не відноситься до внутрішньобудинкових). Підпис - ОСОБА_8 скріплено печаткою юрособи).
Згідно довідок ЖКП ММР "БРИЗ" від 11.12.2008 року № 6134 (а.с. 22), від 12.02.2016 року № 92 (а.с. 23), від 09.08.2016 року № 1071 (а.с. 24) - у приміщенні, розташованому АДРЕСА_2, системи водозабезпечення та каналізації підключені до внутрішньобудинкових систем житлового будинку, який знаходиться на балансі ЖКП ММР "БРИЗ", крім того ЖКП ММР "БРИЗ" підтверджує факт видачі висновку для підключення системи водозабезпечення приміщення АДРЕСА_2 до внутрішньобудинкової системи холодного водозабезпечення (від зовнішньої стіни будинку) відповідно до постанови КМУ № 869 від 01.06.2011 року п. 13 (погодження зазначено на викопіюванні). Трубопровід від колодязя до зовнішньої стіни будинку не належить ЖКП ММР "БРИЗ".
Згідно технічного робочого проекту по водопостачанню і каналізації ж/будинку по АДРЕСА_2 ОСОБА_9 отримав дозвіл та технічні умови №409 від 23.09.1976 року від Виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (ВУВКГ) на прокладку водопроводу та каналізації в АДРЕСА_2.
Згідно вказаних технічних умов №409 з урахуванням внесених 14.12.1976 року до них за №518 змін водопровід у АДРЕСА_2. Проект проведення мережі замовити в проектній організації і погодити із водоканалом.(а.с. 179-180).
Із креслень, виконаних проектною організацією (а.с. 187) вбачається , що під'єднання водопроводу АДРЕСА_2.
Запроектоване під'єднання відповідає тому, яке фактично існує для водокористування кв. НОМЕР_2, та виявлено працівниками МКП «Миколаївводоканал» 02.11.2015 року.
Однак, наявність розробленого проекту та фактичного будівництва водопроводу не є достатнім для взяття МКП «Миколаївводоканал» водогону на баланс.
Згідно Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, які замінили собою наказ Міністра житлово-комунального господарства УРСР від 29 грудня 1979 року N 550 "Про введення в дію нових Правил технічної експлуатації та техніки безпеки систем водопостачання і водовідведення для житлово-комунальних підприємств", затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.95 N 30, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 21 липня 1995 р. за N 231/767 вбачається, що:
2.6.1. Для експлуатації і оперативного технічного управління роботою системи водопостачання та водовідведення необхідно забезпечити постійне зберігання в комплектному вигляді технічної, експлуатаційної і виконавчої документації, а також матеріалів інвентаризації та паспортизації.
2.6.2. Оригінали документів повинні зберігатися в архіві виробника або підвідомчих підрозділів.
2.6.3. В підрозділах і службах виробника повинні зберігатися копії документів, необхідних для повсякденного використання під час експлуатації споруд, устаткування і комунікацій.
2.6.4. Працівники технічного відділу і підрозділів виробника зобов'язані вчасно вносити в документацію зміни конструкцій, схем і умов експлуатації споруд, устаткування і комунікацій.
Зміни вносять одразу після оформлення актів приймання і пуску в експлуатацію споруд і устаткування, що реконструювалися.
2.6.5. Вся документація (схеми і креслення) і внесені до неї зміни повинні оформлюватися згідно з чинною інструкцією із складання, оформлення і зберігання креслень.
2.6.6. Постійному зберіганню в архіві виробника підлягають:
повні комплекти затверджених проектів на будівництво (реконструкцію) систем водопостачання та водовідведення з усіма додатками, у т.ч. проекти зон санітарної охорони;
робочі креслення і виконавча документація на будівництво (реконструкцію) будинків, споруд, устаткування, комунікацій і т.ін.;
оперативні схеми систем водопостачання та водовідведення міста чи його районів з розташуванням всіх споруд, основних комунікацій, засобів регулювання, автоматизації і диспетчеризації в масштабі 1:5000 (1:10000). На схемі повинна бути сітка з вказівкою номерів планшетів:
планшети в масштабі 1:2000, зроблені на геодезичній підоснові тушшю, розміром 50x50 см (1 км-2).
На планшетах повинні бути нанесені усі будівлі, підземні комунікації та споруди на них.
На комунікаціях систем водопостачання та водовідведення повинні вказуватися діаметр, довжина, матеріал та рік прокладання труб; повне обладнання і номери колодязів (камер) з геодезичними відмітками грунту, труби чи лотка; пожежні гідранти; аварійні випуски; споживацькі приєднання та їх реєстраційні номери;
акти приймання споруд, комунікацій і обладнання в експлуатацію з долученням таких документів:
1) актів на заховані роботи на устрій фундаментів, упорів, ущільнення грунту, ізоляції та т.ін.;
2) сертифікатів і паспортів на труби, обладнання, конструкції чи документів, що їх замінюють;
3) відомостей випробувань бетонних кубиків на міцність, якщо застосовувався товарний бетон;
4) актів санітарної обробки магістралей і споруд;
5) зварювальної стрічки з вказівкою прізвища зварника і номера його посвідчення;
6) актів гідравлічних випробувань комунікацій і споруд на міцність та герметичність;
7) актів про ефект дії випусків;
8) виконавчих креслень, погоджених з управлінням (відділом) підземних споруд та іншими зацікавленими організаціями;
9) відомостей порушень (відступів), погоджених з проектною організацією, замовником та іншими зацікавленими організаціями;
10) відомостей недоробок і строків їх ліквідації;
11) гарантійних паспортів будівельної організації на об'єкт із зазначенням строку відповідальності будівельної організації за заховані дефекти;
12) журналу виконання робіт;
дозволи на спецводокористування та ГДС;
акти відведення ділянок під споруди водопроводу і каналізації;
повний комплект паспортів та інструкцій заводів-виробників на устаткування, агрегати, механізми, контрольно-вимірювальні прилади, що перебувають в експлуатації;
повний комплект технічних паспортів (карт) на споруди, устаткування, комунікації, агрегати, підйомно-транспортне устаткування і т.ін.
9.5.1. Технічний нагляд за будівництвом водопровідної мережі здійснюють незалежно від вартості об'єкта. На ведення технічного нагляду між замовником і виробником повинен бути укладений договір, а в кошторисі на будівництво передбачені відповідні кошти.
9.5.2. Керівництво виробника призначає представника для ведення технічного нагляду за будівництвом. Свої зауваження і пропозиції представник виробника записує в журнал будівництва об'єкта, який повинна завести будівельна організація.
9.5.3. Представник виробника, що здійснює технічний нагляд, має право і зобов'язаний:
припинити роботи і вимагати їх переробки у разі виявлення дефектів, низької якості матеріалів або виконання робіт, відхилень від проекту та технічних умов;
вносити зміни в проект за узгодженням із замовником, проектною організацією та інстанцією, що затвердила проект;
брати участь у роботі приймальних комісій та прийманні захованих робіт.
9.5.4. Будівельна організація зобов'язана представити приймальній комісії документи згідно з переліком п.2.6 цих Правил.
9.5.5. Комісія звіряє представлені матеріали з виконаною роботою шляхом оглядів, обмірів, контрольного шурфування, опитування осіб, що здійснювали будівництво і нагляд. Після закінчення роботи комісії акт приймання з усіма матеріалами передається виробнику.
9.5.6. Перед здачею комісії водопровідну мережу або трубопровід піддають огляду представники технічного нагляду, замовника і будівельної організації. Огляду підлягають усі камери і колодязі, два-три з'єднання труб, що знаходяться під землею, випуски і водостоки. Під час огляду слід перевірити, щоб усі монтажні (тимчасово встановлені) заглушки були зняті. Виняток становлять заглушки для розділення трубопроводу на ділянки, вказані на схемі випробувань. Обходячи трасу, встановлюють відповідність виконаних робіт проекту з благоустрою.
9.5.8. Забудовані водопровідні мережі або трубопроводи повинні бути піддані двократному гідравлічному випробуванню:
на міцність - до засипання траншей у монтування арматури (вантузів, гідрантів, клапанів тощо) з встановленням на їх місця заглушок;
на герметичність - після засипання траншей (проте не раніше ніж через 24 години після засипання).
Результати випробувань трубопроводів оформлюють актом.
Якщо трубопровід заповнений водою до засипання, то початком періоду витримування вважається момент засипання.
Для гідравлічних випробувань слід використовувати манометри точності не менше 1,5.
9.5.10. До приймання збудованого трубопроводу в експлуатацію будівельна організація під керівництвом представника виробника здійснює його промивання та дезинфекцію в три етапи:
попереднє механічне очищення і промивання з швидкістю не менше 1 м/сек.;
дезінфекція хлорною водою згідно із вимогами нормативно-технічних документів у сфері житлово-комунального господарства, а також державних санітарних норм та правил з концентрацією активного хлору 40-50 мг/л та добовому контакті;
остаточне промивання до одержання двох задовільних бактеріологічних та фізико-хімічних аналізів води.
9.5.11. Акт про санітарну обробку збудованого трубопроводу представляється приймальній комісії і є документом, що дозволяє його приєднання (врізку) до діючої мережі і пуск в експлуатацію після приймання комісією. Акт підписують представники виробника, замовника, будівельної організації і територіальних органів центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері санітарного законодавства.
9.5.12. Приєднання (врізку) збудованого трубопроводу до діючої мережі виконує будівельна організація під керівництвом і за участю представників виробника. Врізки входять до проекту і кошторису будівництва трубопроводу. Порядок проведення врізок повинен бути регламентований інструкцією, затвердженою місцевими органами державної влади.
9.5.13. Час проведення врізки визначає виробник після виконання будівельною організацією підготовчих робіт: розкопування котловану (із встановленням у разі необхідності кріплення), заготовки фасонних частин, забезпечення працівниками відповідних спеціальностей та будівельними механізмами.
9.5.19. Нові прийняті в експлуатацію трубопроводи наносять на планшети, що зберігаються в технічному відділі, і на оперативні схеми на диспетчерських пунктах, із зазначенням колодязів (камер), встановленого в них обладнання і присвоєнням їм відповідних реєстраційних номерів. На нові трубопроводи і споруди складають паспорти.
9.5.20. Для одержання технічних умов на приєднання замовник повинен представити виробнику:
план ділянки будівництва на геодезичній підоснові з нанесенням усіх підземних комунікацій (в масштабі 1:200);
копію дозволу на будівництво об'єкта містобудування;
9.5.21. Погоджений примірник проекту повертають замовнику, а другий залишається у виробника і використовується для здійснення технічного нагляду за будівництвом та під час приймання споруд в експлуатацію.
Отже, для санкціонованого водокористування споживачем обов'язковим є ряд вимог і дій, зокрема введення водопроводу в експлуатацію.
Документи, які б підтверджували введення системи водопостачання для АДРЕСА_2 (а.с. 174), з якого вбачається, що підключення до будинку НОМЕР_3 відбувається з провулку Кур'єрського напряму (не з рогу вулиць) до колодязю в середині загального двору будинку. При цьому, будь-які відомості щодо підключення кв. НОМЕР_2 за окремо розробленим проектом водопостачання у постачальника послуг відсутні.
В той же час, відповідно до п. 14.2 Правил споживачі зобов'язані мати схеми або виконавчі креслення своїх мереж водопостачання та водовідведення, розміщених як у землі, так і всередині будинків із зазначенням діаметра труб, місць розміщення арматури, санітарних приладів, вузлів обліку та інших приладів (пристроїв). Споживачі, що не мають схем або виконавчих креслень своїх мереж, повинні виконати інвентаризаційні креслення в строк, узгоджений з виробником. Виконавчими можуть бути креслення затвердженого проекту з нанесеними на них змінами, узгоджені з виробником, один примірник яких зберігається у виробника.
З огляду на викладене, позивачем правомірно визначений вказаний участок водопроводу як несанкціоновано приєднаний до основної мережі МКП «Миколаївводоканал». В той же час, водокористування безпосередньо у квартирі НОМЕР_2 відбувається через прилад обліку.
Керуючись ст. ст. 49, 82 - 84 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, поштова адреса-1: АДРЕСА_2, поштова адреса-2: АДРЕСА_9) на користь Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал" (54055, м. Миколаїв, вул. Погранична, 161, ідентифікаційний код 31448144) на р/р 26009412783 в ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", МФО 380805:
- 9 786,48 грн. (дев'ять тисяч сімсот вісімдесят шість грн. 48 коп.) - плату за безоблікове водокористування,
- 1 600,00 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.) - судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги до канцелярії господарського суду Миколаївської області протягом десяти днів з дня його проголошення, а у випадку проголошення судом вступної та резолютивної частин рішення - з дня підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складений 22.05.2017 року.
Суддя В.О. Корицька