Ухвала від 17.05.2017 по справі 265/852/17

Головуючий у 1 інстанції - Адамова Т.С.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2017 року справа №265/852/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Васильєвої І.А., Василенко Л.А., Гайдара А.В.,

Секретаря судового засідання: Борисова А.А.,

Представників сторін:

позивача - не з'явився,

відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя від 22 березня 2017 року у справі

№ 265/852/17 за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку та виплати індексації пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

10 лютого 2017 року ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3В.) звернувся до Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя (далі - відповідач, УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя) з вимогами про:

- визнання неправомірною бездіяльність відповідача щодо не проведення йому індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) вересня 2015 року, та не визначення фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця вересня 2015 року, її не нарахування та невиплату;

- зобов'язання відповідача відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року за №1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України, нарахувати та виплатити йому з 01 вересня 2015 року суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця вересня 2015 року та індексу споживчих цін з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (арк. справи 2-4).

Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя від 14 лютого 2017 року при відкритті провадження у справі було залишено без розгляду позовні вимоги позивача за період з вересня 2015 року по 09 серпня 2016 року на підставі вимог ст.99 КАС України (арк. справи 16-17). Вказана ухвала не оскаржена позивачем та набрала законної сили.

Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя від 22 березня 2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено (арк. справи 28, 29-32).

Не погодившись з таким рішенням, позивач (далі - апелянт) подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просив суд задовольнити апеляційну скаргу, скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі зобов'язавши пенсійний фонд нарахувати та виплатити позивачу з 09 серпня 2016 року суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року у межах фінансових ресурсів, при цьому апелянт посилався на те, що оскільки в бюджеті ПФУ на 2015-2016 роки було закладено відповідні обсяги витрат на проведення індексації пенсії та за звітом виконання бюджету ПФУ та ГУ ПФУ в Донецькій області за 2014-2015 роки малися залишки бюджетних коштів, то наявні усі підстави для нарахування та виплати останньому індексації пенсії з 09 серпня 2016 року (арк. справи 36-38).

Позивач до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, апелянт у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду залишити без змін.

Відповідно до частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила, що не є спірним між сторонами, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя та з 01 жовтня 2008 року отримує пенсію по інвалідності 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно трудової книжки позивач не працює з 05 серпня 2008 року.

На звернення позивача до управління ПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя із заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії та перевірку її нарахування, відповідач, листом від 09 лютого 2017 року № 4873/02, повідомив позивача, що розмір його пенсії індексується у відповідності до п. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078. З урахуванням підвищень пенсії для проведення індексації пенсії позивачу було встановлено такі місяці підвищення розміру пенсії - грудень 2013 року, вересень 2015 року, травень та грудень 2016 року, що відображається у додатку про базові місяці. Тому зазначали, що індексація пенсії була нарахована та сплачена на підставі діючого пенсійного законодавства.

Як вбачається з довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії позивачу сума індексації виплачувалась з травня 2014 року по серпень 2015 року (арк. справи 9-10, 11, 12, 13).

Таким чином, з урахуванням залишення без розгляду вимог позивача у відповідності до ухвали суду, суд виходить з наявності підстав для проведення відповідачем позивачу: з 09 серпня 2016 року перерахунку фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії)

Отже спірним у справі є протиправність (правомірність) дій пенсійного органу щодо визначення фіксованої суми індексації в заниженому розмірі та протиправність (правомірність) бездіяльності щодо необчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком і, як наслідок, зобов'язання провести нарахування та виплату сум індексації в належному розмірі.

Оцінюючи спірні відносини, колегія суддів виходить з того, що відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Згідно зі статтею 3 Закону № 1282-ХІІ, індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції закону з 01.01.2016 року - 103 відсотка). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до частини 6 статті 5 Закону № 1282-ХІІ (зі змінами, внесеними Законом від 28.12.2014 року № 76-VIII, редакція діє з 01.01.2015 року), проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток (з 01.01.2016 року - 103 відсотка), у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Проте, аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що реалізація права на проведення індексації доходів населення поставлена в залежність від фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Судова колегія звертає увагу на те, що п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний Бюджет України на 2015 рік» встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються будь - які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Конституцією України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

До того ж, як вірно зазначено відповідачем на підставі статті 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» позивачу проведений перерахунок доплати до пенсії як інваліду 2 групи внаслідок ЧАЕС, підвищення інваліду армії, як інваліду війни 2 групи. Крім цього, п. 5 порядку № 1078 передбачено, що у разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Розмір фіксованої суми індексації з 01 вересня 2015 року 129,36 гривень, з 01 травня 2016 року 106,96 гривень, з 01 грудня 2016 року 60,16 гривень. Оскільки загальний розмір пенсії позивача із урахуванням індексації пенсії до проведення підвищення є більшим, ніж розмір пенсії після проведення підвищення, тому сума індексації була зменшена на суму підвищення та зафіксована у складі пенсійної виплати, що і передбачено Порядком № 1078.

Отже, проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку.

До того ж бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого2015 року № 67, та Бюджетом Пенсійного фонду України на 2016 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 року № 190, взагалі не передбачено видатки на проведення індексації пенсії, а збільшення видатків проведено з урахуванням святкових і вихідних днів, виключно для своєчасної виплати пенсії в січні 2016 року, що спростовує доводи апелянта про те, що в бюджеті ПФУ на 2015-2016 роки було закладено відповідні обсяги витрат на проведення індексації пенсії та, а залишки бюджетних коштів є підставою для нарахування та виплати останньому індексації пенсії з 09 серпня 2016 року.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку що відповідач при проведенні індексації пенсії позивача діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, відповідно до вимог статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України вказані обставини є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину.

Керуючись статтями 195, 199, 200, 206, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя від 22 березня 2017 року у справі № 265/852/17, - залишити без задоволення.

Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя від 22 березня 2017 року у справі № 265/852/17, - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Повний текст ухвали складений 17 травня 2017 року.

Головуючий: І.А. Васильєва

Судді: Л.А. Василенко

ОСОБА_4