Головуючий у 1 інстанції - Баронін Д.Б.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
18 травня 2017 року справа №428/883/17
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 16 березня 2016 року у справі № 428/883/17 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач 23.01.2017 року звернувся до суду з даним позовом до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Луганській області, мотивуючи свої вимоги тим, що він є пенсіонером за вислугою років та отримує пенсію з 11.06.2016 року. При нарахуванні пенсії в розрахунок не були взяті такі види грошового забезпечення, як грошова винагорода за участь в антитерористичній операції, у зв'язку з чим він отримує пенсію у значно нижчих розмірах, ніж повинен отримувати, відповідно його пенсія підлягає перерахунку. 08.11.2016 року він звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії із включенням всіх видів грошового забезпечення. Рішенням № 496/П-11 від 23.11.2016 року пенсійний орган відмовив у включенні в розрахунок пенсії грошової винагороди за участь в антитерористичній операції.
Просив суд: зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату без обмеження розміру призначеної позивачу пенсії з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової винагороди та виплати з участь в антитерористичній операції у сумі 71554, 00 грн., з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 11.07.2016 року.
Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 16 березня 2017 року у справі № 428/883/17 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, у зв'язку з порушенням судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, а саме: зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату без обмеження розміру призначеної позивачу пенсії з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової винагороди та виплати за участь в антитерористичній операції у сумі 71554, 00 грн., з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 10.06.2016 року.
В обгрунтування своєї апеляційної скарги посилається на норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про оплату праці», та зазначив, що отримувані застрахованою особою суми витрат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. З огляду на що, апелянт вважає висновок суду першої інстанції про те, що грошова винагорода та виплати за участь в антитерористичній операції на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, у зв'язку з чим порушено право позивача на справедливий суд та ефективний юридичний захист.
Згідно п. 4 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.
У позовній заяві ОСОБА_2 просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату без обмеження розміру призначеної позивачу пенсії з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової винагороди та виплати за участь в антитерористичній операції у сумі 71 5554, 00 грн., з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 11.07.2016 року, а не з 10.06.2016 року, як просить в апеляційній скарзі позивач. Тобто, розгляду судом апеляційної інстанції підлягають вимоги, заявлені позивачем у позовній заяві, а не у апеляційній скарзі.
Відповідачем на адресу суду надіслано письмові заперечення, в яких просив відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Справу просив розглянути без участі представника відповідача.
Сторони у судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
За нормами пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, наданих заперечень, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне постанову суду першої скасувати, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що згідно Витягу з наказу від 10.06.2016 року № 383 о/с відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції підполковника поліції ОСОБА_2, старшого слідчого слідчого управління ОСОБА_3 управління Національної поліції в Луганській області за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням), з 10.06.2016 року, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 29 років 08 місяців 09 днів, у пільговому обчисленні: 34 роки 06 місяців 20 днів, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 19 діб (а.с. 12).
Позивач з 11.06.2016 року перебуває на обліку в ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Пенсія призначена на підставі особистої заяви від 21.06.2016 року за поданням ОСОБА_3 управління Національної поліції в Луганській області від 01.07.2016 року (а.с. 56, 60-61, 69).
21.09.2016 року ОСОБА_2 звернувся з заявою до відповідача, в якій просив надати йому інформацію: з якого періоду та у якому статусі позивач знаходиться на обліку у ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та про суму призначеної пенсії та повний її розрахунок (а.с. 62).
Листом від 06.10.2016 року № 402/П-11 Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача, що розмір пенсії останньому обчислено згідно ст. 43 Закону на підставі грошового атестату від 16.06.2016 року № 193 та довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 16.06.2016 року № 1166/111/22-2016 та від 16.06.2016 року № 1167/111/22-2016, з урахуванням посадового окладу у розмірі 2600, 00 грн., окладу за військове звання - 2200, 00 грн., надбавки за стаж служби - 50% у розмірі 2400, 00 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань та премія у розмірі 2417, 08 грн. Станом на 11.06.2016 року розмір пенсії позивача склав 7054, 46 грн. (а.с. 63).
ОСОБА_2 08.11.2016 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із включенням в розрахунок пенсії всіх видів грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження служби, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вказані в довідках, виданих ОСОБА_3 управлінням Національної поліції в Луганській області від 25.08.2016 року № 1288/111/22-2016, 25.08.2016 року № 1289/111/22-2016, зокрема, грошова винагорода за участь в антитерористичній операції та надав відповідні довідки (а.с. 64-65).
Довідкою № 1288/111/22-2016 від 25.08.2016 року про грошове забезпечення ОСОБА_2 за період роботи у ГУМВСУ у Луганській області з 10 червня 2014 року по 06 листопада 2015 року (винагорода за участь в АТО за 6 днів листопада виплачена у грудні 2015 року) підтверджено, що позивачу виплачено одноразову виплату грошову винагороду за участь в антитерористичній операції у розмірі 66328, 00 грн. На всі виплати, які включені у довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 16).
З довідки про грошове забезпечення по видах доходу за період проходження служби в СУ ГУНП України в Луганській області від 25.08.2016 року № 1289/111/22-2016 за період з 07.11.2015 року по 10.06.2016 року вбачається, що позивачу за травень та червень 2016 року нараховано винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції у розмірі 5226, 00 грн. (а.с. 15).
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області рішенням № 496/11-11 від 23.11.2016 року відмовило в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_2
Свою відмову пенсійний орган обґрунтував тим, що відповідно до ст. 43 Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 393 пенсії військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою і військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 визначені основні постійні види грошового забезпечення, з яких обраховується пенсія. Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, разова премія, винагорода за безпосередню участь в АТО не носять постійний характер, а тому підстави для врахування їх при призначенні (перерахунку) пенсії відсутні.
Крім того, відповідач повідомляє, що перерахунок призначеної пенсії здійснюється на підставі наданих додатково документів від уповноваженого структурного підрозділу, силових міністерств та інших органів, в яких зазначено зміни грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що відповідає вимогам ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п.п. 23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (а.с. 13-14).
Колегія суддів вважає хибним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог огляду на наступне.
За приписами частини 1 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч. 3 ст. 9).
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова КМУ № 1294) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до Постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст. 9-1 Закону № 2011-XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Постановою Кабінету Міністрів України № 18 від 20.01.2016 року передбачено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, ОСОБА_3 управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.
Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
Отже, названа грошова винагорода належить до складу грошового забезпечення осіб, які приймають участь в АТО.
Таким чином, грошова винагорода за участь в антитерористичній операції є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, який відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовийт захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, грошова винагорода за участь в антитерористичній операції, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Наведене також узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10 березня 2015 року та 20 жовтня 2015 року.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що пенсійний орган, призначаючи позивачу пенсію без наведених вище складових грошового забезпечення, діяв протиправно, а тому вважає за необхідне зобов'язати його здійснити відповідний перерахунок пенсії з врахуванням довідок від 25.08.2016 року № 1289/111/22-2016 та від 25.08.2016 року № 1288/111/22-2016.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (в редакції на момент призначення позивачу пенсії) передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року ( п. 1 ст. 10 Закону України № 1774 від 06.12.2016 року), максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не може перевищувати 10740 гривень.
За таких обставин, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її розміру колегією суддів не приймаються.
Що стосується вимог в частині дати проведення перерахунку пенсії колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу пенсію призначено з 11.06.2016 року, тобто це та сама дата, з якої слід зробити перерахунок пенсії позивача.
Проаналізувавши вищевикладене, з урахуванням вимог абзацу 2 частини 1 ст. 244-2 КАС України, колегія суддів вважає, що наявні підстави для скасування оскаржуваного судового рішення з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку про те, що судом першої інстанції судове рішення постановлене з порушенням норм матеріального і процесуального права, що є підставою для його скасування.
Керуючись ст.ст. 167, 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ч. 4 ст. 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 16 березня 2016 року у справі № 428/883/17 - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 11.06.2016 року (з дати призначення пенсії) з урахуванням довідок від 25.08.2016 року № 1289/111/22-2016, від 25.08.2016 року № 1288/111/22-2016 та виплатити різницю з урахуванням сплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Міронова Г.М.
Судді Арабей Т.Г.
ОСОБА_4