Справа: № 756/15040/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Яценко Н.О. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
Іменем України
16 травня 2017 року м.Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,
за участю секретаря Борейка Д.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві на постанову Оболонського районного суду м.Києва від 21 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м.Києві державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернувся до Оболонського районного суду м.Києва з адміністративним позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (далі - Відповідач), третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м.Києві державної адміністрації (далі - Третя особа) про зобов'язання Відповідача поновити з 01.07.2016 року виплату пенсії за віком на рахунок Позивача відкритий у ПАТ «УкрСиббанк».
Постановою Оболонського районного суду м.Києва від 21 лютого 2017 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В апеляційній скарзі апелянти посилаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Відповідача, заперечення представника Позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що з 22.11.2011 року Позивач був зареєстрований та фактично проживав за адресою: АДРЕСА_2.
Позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управління Пенсійного фонду України в м.Києві з 01.08.2014 року та отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як внутрішньо переміщена особа.
26.12.2015 року Оболонським РВ ГУМВС України в м.Києві Позивача було знято з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_2 та місце його проживання було зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3.
З 01.07.2016 року Відповідач припинив виплату Позивачу пенсії через установу ПАТ «УкрСиббанк», оскільки ним не були надані реквізити банку ПАТ «Державний ощадний банк».
03.08.2016 року Третьою особою видано довідку №16-17/13176 про те, що Позивач, який фактично мешкав за адресою АДРЕСА_1, перебував на обліку з 11.11.2014 року як внутрішньо переміщена особа відповідно до п.9 постанови КМУ від 01.10.2014 року №509; 03 серпня 2016 року внесено відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік.
07 жовтня 2016 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про поновлення йому виплати пенсії, в якій вказав реквізити свого рахунку для отримання пенсії в установі ПАТ «УкрСиббанк».
Відповідач листом від 29 жовтня 2016 року №29267/02 відмовив Позивачу у поновленні виплати пенсії, оскільки згідно постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 починаючи з липня 2016 року виплата пенсії внутрішньо переміщеним особам здійснюватиметься виключно через рахунки та мережу установ «Державний ощадний банк України».
Згідно ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.
Відповідно п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VI (надалі - Закон №1058-VI) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
У пункті 2 статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-УІІ зазначено підстави для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені у статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно статті 1 цього Закону внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання, у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених частиною першою статті 1 цього Закону.
Указом Президента України № 405/2014 від 14.04.2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
При цьому, здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції визначеноПостановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 (надалі - Постанова №637).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 року №788 внесено зміни до п.1 Постанови №637, згідно з яким призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №509. Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється в установах Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» та з використанням його платіжних пристроїв. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому.
Таким чином, з жовтня 2015 року виплата пенсій, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюється в установах Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».
У відповідності до абз.2 п.1 Постанови №637 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) починаючи з 1 липня 2016 року виплата соціальних виплат за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».
Пунктом 5 Постанови №637 визначено, що Публічному акціонерному товариству «Державний ощадний банк України»: забезпечити до 1 липня 2016 року відкриття поточних рахунків та видачу платіжних карток за зверненням відповідно до абзацу другого пункту 1 цієї постанови внутрішньо переміщених осіб, які не обслуговуються в публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України».
Відповідно п.6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року №1596 (зі змінами та доповненнями), одержувачі пенсій самостійно обирають уповноважений банк, де відкривають поточний рахунок.
Для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509, уповноваженим банком є ПАТ «Ощадбанк».
На запит суду апеляційної інстанції від Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м.Києві державної адміністрації надійшов лист в якому зазначено, що 03.08.2016 року ОСОБА_2 була подана заява до управління про зняття його з обліку, як внутрішньо переміщеної особи.
Згідно ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа, зокрема, подала заяву про відмову від довідки.
У зв'язку з цим дія довідки про взяття на облік від 11.11.2014 року №3005002351 скасована.
Тобто, Позивач не є внутрішньо переміщеною особу, тому має право отримувати пенсію через будь-яку банківську установу.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для зобов'язання Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві поновити Позивачу з 01.07.2016 року виплату пенсії за віком на рахунок, відкритий у Публічному акціонерному товаристві «УкрСиббанк».
Згідно п.1 ч.1 ст.198, ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, оскаржуване судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві залишити без задоволення, а постанову Оболонського районного суду м.Києва від 21 лютого 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Ухвала складена в повному обсязі 17 травня 2017 року.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Троян Н.М.
Костюк Л.О.