Ухвала від 16.05.2017 по справі 428/882/17

Головуючий у 1 інстанції - Баронін Д.Б.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2017 року справа № 428/882/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 16 березня 2017 року у справі № 428/882/17 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області із адміністративним позовом до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому просив: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату без обмеження розміру призначеної ОСОБА_2 пенсії з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової винагороди та виплати за участь в антитерористичній операції у сумі 79138,40 грн. та премії у сумі 9840,00 грн., з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 01.07.2016 (а.с. 1-8).

Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 16 березня 2017 року у справі № 428/882/17 у задоволенні адміністративного позову було відмовлено (а.с. 72-83).

Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі (а.с. 87-92).

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.

Позивач ОСОБА_2 з 01.07.2016 перебуває на обліку в ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

25 серпня 2015 року ОСОБА_3 управлінням МВС України у Луганській області ОСОБА_2 було видане безтермінове посвідчення серії МВ № 028157, яке засвідчує його право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій.

Згідно з копією Витягу з наказу № 423 о/с «По особовому складу» від 29.06.2016, виданого ОСОБА_3 управлінням Національної поліції в Луганській області, підполковника поліції ОСОБА_2 (М-031142) начальника Петрівського відділення поліції Станично-Луганського відділу поліції ОСОБА_3 управління поліції в Луганській області було звільнено через хворобу з 30.06.2016 з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 22 роки 09 місяців 05 днів, у пільговому обчисленні: 28 років 00 місяців 23 дні.

В протоколі ОСОБА_3 управління ПФУ в Луганській області за пенсійною справою НОМЕР_1 (НПУ) від 01.07.2016 зазначено, що 29.07.2016 ОСОБА_2 звернувся з заявою про призначення йому пенсії за вислугу років. Його вислуга років склала 28 (календ. 22,9), у розмірі 70 % грошового забезпечення. Для обчислення пенсії враховувалось грошове забезпечення, яке складалось з посадового окладу 3100, 00 грн., окладу за військове звання 2200,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45 % - 2385,00 грн., середньомісячної суми додаткових видів ГЗ за 24 місяці у тому числі премії % 3058,10 грн., а також сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 10743,10 грн. Основний розмір пенсії склав 70 % грошового забезпечення (вислуга років 28) 7520,17 грн., підвищення або надбавка до пенсії: учасник АТО учасник бойових дій 282, 50 грн., учасник бойових дій 40,00 грн. Всього призначено згідно з Законом України № 2262-XII від 09.04.1992 загальний розмір пенсії щомісячно починаючи з 01.07.2016 по 30.06.2017 - 8407,67 грн.

Відповідно до копії довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 1264/111/22-2016 від 12.07.2016, виданої управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ОСОБА_3 управління Національної поліції в Луганській області, що додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_2 за період з 01.07.2014 по 11.11.2014 складалися з надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 6366,60 та премії в розмірі 14580,00 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до копії довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 1167/111/22-2016 від 16.062016, виданої управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ОСОБА_3 управління Національної поліції в Луганській області, що додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_2 в період з 07.11.2015 по 30.06.2016 складалися з премії в розмірі 3774,87 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З копії довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 253/111/44-2016 від 13.07.2016, виданої Станично-Луганським районним відділом ГУ УМВС в Луганській області, вбачається, що додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_2 в період з 12.11.2014 по 06.11.2015 складалися з надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 9528,43 грн. та премії в розмірі 39144,42 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

12 липня 2016 року ГУНП в Луганській області видало ОСОБА_2 грошовий атестат № 235, в якому зазначається, що підполковник поліції мав посадовий оклад в розмірі 3100,00 грн. на місяць, оклад за спеціальним званням у розмірі 2200,00 грн. на місяць, надбавку за стаж служби у розмірі 45 %. Стаж служби станом на 07.11.2015 наказом № 72 о/с від 24.12.2015 визначено 22 роки 01 місяць 13 днів. Також він був задоволений такими видами грошового забезпечення як посадовим окладом в сумі 3100,00 грн. по 30 червня 2016 року, окладом за спеціальним званням в сумі 2200,00 грн. по 30 червня 2016 року, 45% надбавкою за стаж служби в сумі 2385,00 грн. по 30 червня 2016 року, а всього нараховано в сумі 7685,00 грн. по 30 червня 2016 року.

Згідно з копією заяви про призначення пенсії, поданої 29.07.2016 ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Луганській області, він просить призначити йому пенсію за вислугу років. Пенсія з інших підстав чи відомств йому не призначалась.

Поданням про призначення пенсії, виданого ГУНП в Луганській області 29 липня 2016 року, ОСОБА_2 був представлений до призначення пенсії за вислугу років та відповідно до наказу ГУНП в Луганській області від 29.06.2016 № 423 о/с, був звільнений за ст. 77 ч. 1 п. 2 через хворобу. Дата звільнення (виключення зі списків) 30.06.2016. Вислуга років станом на 30.06.2016 для призначення пенсії складає 28 років 00 місяців 23 дні. В поданні міститься перелік документів, які були додані до нього для призначення пенсії.

07 вересня 2016 року ОСОБА_2 подав до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Луганській області заяву, в якій просив надати йому довідку щодо розрахунку його пенсійного забезпечення та інформацію з якого часу він перебуває на обліку пенсійного фонду та за яким видом пенсії.

ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області було розглянуто зазначене звернення позивача та 22.09.2016 повідомлено, що йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) з 01.07.2016. Пенсія обчислена у розмірі 70% від грошового забезпечення підполковника поліції (календарна вислуга років на день звільнення становить 22 роки 09 місяців, у пільговому обчисленні 28 років), яке станом на 01.07.2016 складало 10743,10 грн., а саме: посадового окладу - 3100,00 грн., окладу за військове звання - 2200,00 грн., надбавки за вислугу років - 45% - 2385,00 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці 3058,10 грн. Станом на 01.09.2016 розмір його пенсійної виплати склав 10354,21 грн., а саме: 7520,17 грн. - основний розмір пенсії, збільшення основного розміру пенсії інваліду війни (25%) 1880,04 грн., 339,00 грн. - надбавка інваліду війни 3 групи; 50,00 грн. - цільова грошова допомога на прожиття інваліду війни 3 групи, 565,00 грн. надбавка на непрацездатну дитину віком до 18 років.

Відповідно до копії заяви ОСОБА_2 з вх. № 482/З-11 від 03.11.2016 він просив Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виправити помилки, які були допущені під час призначення йому пенсії та здійснити перерахунок пенсії з дати призначення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, які він отримував під час проходження служби, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вказані в довідках, виданих ОСОБА_3 управлінням Національної поліції в Луганській області № 1421/111/22-2016 від 10.10.2016, № 1422/111/22-2016 від 10.10.2016, № 1395/111/22-2016 від 05.10.2016.

До зазначеної заяви була додана копія довідки № 1395/111/22-2016 від 05.10.2016 про грошове забезпечення ОСОБА_2 за період роботи у ГУМВСУ у Луганській області за червень 2014 листопад 2014, в якій визначені такі види надбавки як: посадовий оклад, оклад за спец. званням, надбавка за вислугу років 35 %, надбавка за виконання особ. важлив. завдань 100 %, надбавка за роботу в умовах режим. обмеж. 15%, премії, індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, одноразова виплата (грошова винагорода за участь в АТО). Всього нараховано 38942,60 грн., утримано ЄСВ 2,6 % - 990,66 грн., також копія довідки № 1422/111/22-2016 від 10.10.2016 про грошове забезпечення ОСОБА_2 за період роботи в Станично-Луганському РВ ГУМВСУ у Луганській області за період з 12 листопада 2014 року по 06 листопада 2015 року, в якій визначені такі види надбавки як: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особ. важлив. завдань 50 %, премія, індексація, матеріальна допомога, грошова винагорода за безпосередню участь в АТО. Всього нараховано 4473,39 грн., утримано ЄСВ 2,6 % - 116,31 грн., і копія довідки № 1421/111/22-2016 від 10.10.2016 про грошове забезпечення ОСОБА_2 в період служби в ГУНП в Луганській області з 07.11.2015 по 30.06.2016, в якій визначені такі види надбавки як: посадовий оклад, оклад за спец. званням, надбавка за вислугу років 45 %, надбавка за виконання особ. важлив. завдань 100 %, одноразова премія, щомісячна премія, матеріальна допомога на оздоровлення, одноразова виплата за участь в АТО за січень 2016, лютий 2016, березень 2016, квітень 2016, червень 2016, одноразова грошова винагорода при звільненні. Всього нараховано 165570,87 грн., утримано ЄСВ 2,6 % - 411,66 грн.

21.11.2016 Управлінням пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Луганській області було розглянуто звернення ОСОБА_2 з питання обчислення пенсійного забезпечення та повідомлено, що розмір його пенсії обчислено згідно статті 43 Закону на підставі документів про грошове забезпечення, наданих головним управлінням Національної поліції в Луганській області, з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за стаж служби, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, щомісячна премія. Статтею 43 Закону (зі змінами та доповненнями) та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виплати, такі як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, разова премія, винагорода за безпосередню участь в АТО не носять постійний характер, тому підстави для врахування їх при призначенні (перерахунку) пенсії відсутні. За нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пунктів 23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, перерахунок призначеної пенсії здійснюється на підставі наданих додатково документів від уповноваженого структурного підрозділу, силових міністерств та інших органів, в яких зазначено зміни грошового забезпечення перерахунку пенсії. До теперішнього часу повідомлення від уповноваженого структурного підрозділу Національної поліції України щодо підстав для проведення перерахунку довідки, в яких змінено розмір грошового забезпечення, до управління не надходили. На підставі цього позивачу були повернуті довідки, додані до його звернення. Розмір його пенсії обчислено на підставі документів, наданих на його ім'я в липні 2016 року ОСОБА_3 управлінням Національної поліції України в Луганській області з урахуванням вимог чинного законодавства.

Виплата винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій в 2014 році визначалась постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», а в 2015 році - постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій».

Спеціальним законом, який регулює правовідносини з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій, які зазначені позивачем у адміністративному позові, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, які мають право на пенсію за цим Законом. Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Спірним в цій справі є право позивача на включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, винагороди за участь в антитерористичній операції та премія.

Виплата винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій в 2014 році визначалась постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», а в 2015 році - постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій».

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Згідно частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є вичерпним, а одноразові додаткові види грошового забезпечення взагалі не зазначені.

У відповідності до статті 7 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, а саме: підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, військових частин та органів, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року N 393 встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області згідно п.п. 5 п. 2.2 розд. 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 № 11-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.07.2002 за № 581/6869 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 № 5-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.03.2008 за № 208/14899), здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно діючого законодавства України обов'язок по підготовці та наданню документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій покладений на структурні підрозділи відповідних Міністерств, звідки звільнені зазначені особи.

З матеріалів справи вбачається, що грошове забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_2 визначено на підставі грошового атестату № 235 від 12.07.2016, довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення № 1264/111/22-2016 від 12.07.2016 за період служби з липня 2014 року по листопад 2014 року, наданої управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ УМВС в Луганській області, довідки № 563/111/444-2016 від 13.07.2016 за період служби з листопада 2014 року по листопад 2015 року, наданої Станично-Луганським районним відділом ГУ УМВС в Луганській області.

Винагорода за участь в антитерористичній операції не зазначається у вказаних довідках.

Зазначені виплати не мають систематичного характеру, а мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби.

Тому пенсійним органом при призначенні пенсії дотримано вимоги статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393.

При цьому колегія суддів не може взяти до уваги висновки Верховного Суду України в ухвалах від 10.03.2015 у справі № 21-70а15, від 14.05.2013 у справі № 21-125а13, від 06.11.2013 у справі № 21-350а13, з наступних підстав.

Згідно статті 161 та статті 244-2 КАС України, при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України та водночас, суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Згідно статті 69 Закону України від 16.10.1996 № 422/96-ВР «Про Конституційний Суд України» рішення і висновки Конституційного суду України є обов'язковими до виконання.

13 травня 2015 року Конституційним Судом України ухвалено рішення по справі № 4-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», де зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.

Положенням першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).

Граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Колегія суддів зауважує, що вказане рішення Конституційного Суду України прийнято пізніше в часі, ніж зазначені вище постанови Верховного Суду України.

При цьому, пенсія позивачеві призначена на підставі норм спеціального Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тому щодо нього потрібно застосовувати виключно норми цього закону в спірних правовідносинах.

Згідно норм статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у звязку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

В пунктах 23, 24 постанови правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-12. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. При виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-12 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Колегія суддів зазначає, що на момент звернення ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Луганській області, а ні до теперішнього часу повідомлення від уповноваженого структурного підрозділу Національної поліції України щодо підстав для проведення перерахунку або довідки, в яких змінено розмір грошового забезпечення, до управління не надходили.

Згідно пунктів 7, 12 постанови правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону ( 2262-12 ); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»; копія паспорта.

Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Колегією суддів було встановлено, що позивач звільнений зі служби в поліції 30 червня 2016 року згідно наказу ГУНП в Луганській області № 423 о/с від 29.06.2016.

З аналізу змісту довідки № 1395/111/22-2016 від 05.10.2016 про грошове забезпечення ОСОБА_2 за період роботи у ГУМВСУ у Луганській області за червень 2014 року - листопад 2014 року, виданій ГУМВС України в Луганській області, зазначено ще й грудень 2014 p., який зазначено в довідці № 1422/111/22/2016 від 10.10.2016. А в довідці № 1421/111/22-2016 від 10.10.2016, виданій ГУНП в Луганській області про грошове забезпечення ОСОБА_2 за період служби в ГУНП в Луганській області з 07.11.2015 по 30.06.2016 вказано ще й липень 2016 року, який взагалі не враховується для обчислення розміру пенсії.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність вимог позивача та необхідності відмови в задоволенні позову.

Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ї

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 16 березня 2017 року у справі № 428/882/17 - залишити без задоволення.

Постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 16 березня 2017 року у справі № 428/882/17 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя О.О. Чебанов

Судді І.В. Сіваченко

ОСОБА_4