Справа № 815/5438/15
12 травня 2017 року м.Одеса
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Південного офісу Держаудитслужби до Комунального підприємства “Теплопостачання міста ОСОБА_2”, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача ОСОБА_1 міської ради про стягнення коштів в сумі 51064610,43 грн., -
З позовом до суду звернулось Державна фінансова інспекція в Одеській області до до Комунального підприємства “Теплопостачання міста ОСОБА_2”, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача ОСОБА_1 міської ради про стягнення коштів в сумі 51064610,43 грн.
Під час розгляду справи, в зв'язку із проведенням реорганізації установи позивача, відповідно до положень ст.55 КАС України, первинний позивач по справі був замінений на Південний офіс Держаудитслужби.
В судовому засіданні 12.05.2017 року представником позивача були підтримані заявлені позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що ДФІ в Одеській області під час проведення ревізії діяльності відповідача встановило нецільове використання бюджетних коштів в розмірі 51064610,43 грн. субвенцій на проведення розрахунків за спожите тепло, вручило керівнику вимогу про усунення вказаних порушень, яка не була виконана підприємством, що надає змоги звернутись до суду із позовом про стягнення вказаних коштів до Державного бюджету України. Представник відповідача та представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на його боці в судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог пославшись на те, що підприємством не був порушений встановлений порядок використання субвенцій, оскільки вказані кошти приймали участь у погашені взаємної заборгованості підприємств ТЕК перед бюджетами відповідно до встановленого порядку та наприкінці надійшли до Державного бюджету України про що мається відповідна довідка.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти і обставини:
Позивач на підставі ст.1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади, який згідно ст.10 цього ж Закону здійснюють повноваження щодо призначення проведення ревізій та перевірок щодо встановлення порушень бюджетного законодавства та має право звертатись з позовами про зобов'язання виконати вимоги органу КРС України, а тому, ці позовні вимоги на підставі положень ч.1 ст.17, ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Так, відповідно проведеної ревізії (п.1.2.4.1 Плану роботи Державної фінансової інспекції в Одеській області на II квартал 2014 року), яка здійснювалась у КП «Теплопостачання міста ОСОБА_2» (далі - КП «ТМО» або Підприємство) за період з 01.06.2012 року по 30.06.2014 року, було складено акт від 29.09,2014 року № 06-11/170.
Ревізію проведено з 27.06.2014 по 22.09.2014 року у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану з відома директора підприємства ОСОБА_3 та головного бухгалтера ОСОБА_4.
Про початок проведення ревізії об'єкт контролю повідомлено листом від № 15-06-23-14/5801.
Відповідно до п.22 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 (далі - Порядок №550), ревізію було призупинено з 07.07.2014 по 17.08.2014 року. Про призупинення ревізії об'єкт контролю повідомлено листом від 07.07.2014 № 15- 06-23-14/6618. Про поновлення ревізії об'єкт контролю повідомлено листом від 15.08.2014 № 15-06-23-14/8066.
Другий примірник програми ревізії та направлень на її проведення вручено під підпис директора КП «ТМО» ОСОБА_3
Перед початком проведення ревізії всі ревізори, які приймали участь у даній ревізії зареєстровані в журналі реєстрації проведених ревізій та перевірок.
За результатами проведеної ревізії складено акт від 29.09.2014 №06- 11/170, який підписано із запереченнями (зауваженнями).
17.11.2014 на заперечення з боку Держфінінспекції в Одеській області (на той час) були надані письмові висновки.
Так, в ході ревізії було перевірено питання дотримання законодавства під час отримання та використанні бюджетних коштів (за наявністю), складання документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету (за наявністю) та забезпечення цільового використання бюджетних коштів (за наявністю).
Ревізію даного питання проведено суцільним порядком при визначенні та отриманні КП «Теплопостачання міста ОСОБА_2» сум субвенції з державного бюджету із різниці в тарифах.
Ревізію проведено шляхом співставлення даних оборотних відомостей по субрахунках бухгалтерського рахунку 311/56 «ГУДКС України в Одеській області 37120001004485» та 311/70 «ГУДКС України в Одеській області 37125009004493», первинних документів до них.
За ревізійний період КП «Теплопостачання міста ОСОБА_2» отримало в 2012 році з державного бюджету субвенцію на погашення заборгованості з різниці в тарифах, що утворилася протягом 2009, 2010, 2011 років та січня-листопада 2012 року у відповідності до «Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування», затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 11.06.2012 №517 (далі - Порядок №517) за КФК 100602 «Погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла в зв'язку із невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування» КЕКВ 1310 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» у загальній сумі 233604465,61 грн. в тому числі: з загального фонду - 196 995 105,29 грн., з спеціального фонду - 5878400,00 грн. та у сумі - 30730960,32 гривень. Ревізією обґрунтованості проведених взаєморозрахунків з погашення різниці в тарифах, зокрема, наявності підтверджуючих документів встановлено, що на КП «Теплопостачання міста ОСОБА_2» наявні підтверджуючі документи для проведення розрахунків.
Зокрема, відповідно до вимог Порядку № 517 в наявності є протокол засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливо-енергетичного комплексу; фактичні калькуляції собівартості та розрахунки фактичного рівня базового тарифу на послуги теплопостачання; розрахунки обсягу заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з опалення та гарячого водопостачання; розрахунки різниці в тарифах на теплопостачання для населення; копії рішень виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради про встановлення тарифів на теплопостачання в м. Одеса; звіти про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності Підприємства, засвідчені підписами керівників та посадових осіб Підприємства (за формою №1С-теплопостачання); звіти про постачання теплової енергії (за формою №1-теп); договори про організацію взаєморозрахунків, підписаних учасниками розрахунків, акти звіряння взаєморозрахунків, довідка про податкову заборгованість.
У відповідності до вимог Порядку № 517 Підприємством було розраховано обсяг заборгованості з різниці в тарифах на послуги теплопостачання, надані населенню за період з 01.01.2009 по 30.11.2012 включно на загальну суму 248696549,02 грн. у тому числі: за 2009 рік у сумі 24002157,36 грн., за 2010 рік - 25476860,32 грн. (з урахуванням вже отриманих субвенцій 2011 року у сумі 36587190,44 грн., та субвенції 2012 року - 5254100,0 грн.), за 2011 рік - 94316861,84 грн., за 9 місяців 2012 року - 82475291,4 грн., за жовтень 2012 року - 7446923,6 грн., за листопад 2012 року - 14978454,5гривень.
Обсяг заборгованості погоджено територіальною комісією з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу шляхом підписання протоколу від 06.12.2012 року №5.1.
Зазначений Протокол було підписано заступником голови ОСОБА_1 облдержадміністрації - ОСОБА_5 територіальної комісії ОСОБА_6, завідувачем сектору Національної комісії регулювання електроенергетики в Одеській області - заступником голови комісії ОСОБА_2, членами територіальної комісії (заступником голови Державної податкової адміністрації в Одеської області ОСОБА_7, начальником головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення ОСОБА_1 ОДА ОСОБА_8, ОСОБА_5 Правління ПАТ «ОСОБА_1 ТЕЦ» ОСОБА_5, комерційним директором ВАТ “Енергопостачальна. компанія «Одесаобленерго» ОСОБА_9, заступником виконавчого директора ВАТ “Одесагаз” ОСОБА_10, виконуючим обов'язки міського комунального підприємства «ОСОБА_1 теплоелектроцентраль-2» ОСОБА_11, директором КП «Теплові мережі Ізмаїлтеплокомуненерго») та секретарем комісії-начальником управління економічного аналізу Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення ОСОБА_1 ОДА ОСОБА_12
Відповідно до Протоколу, обласною комісією з питань погашення заборгованості підприємств паливо - енергетичного комплексу узгоджено обсяги заборгованості по КП «Теплопостачання міста ОСОБА_8» за період з 01.01.2009 по 30.11.2013 на загальну суму 248696549,02 грн.
Відповідно до п. 4 Порядку № 517 підставою для проведення розрахунків є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію населенню та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості на підставі довідки, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату підписання такого договору.
Так, взаєморозрахунки за коштами субвенції в сумі 233604465,61 грн. проведені за укладеними договорами з погашення заборгованості перед: ДК «Газ України» НАК “Нафтогаз” на загальну суму 119 849 142,81грн. (кощти загального фонду державного бюджету), за спожитий природний газ; НАК «Нафто Газ» - 27329,95 тис. грн. ( в тому числі за рахунок загального фонду бюджету за спожитий природний газ; ПАТ «ОСОБА_1 ТЕЦ» - 63274,56 тис. грн., (в тому числі за рахунок загального фонду 51064,61 тис. грн.) за покупну теплову енергію; УДКСУ у м. Одеса- 23775,11 тис. грн. за податковий борг по ПДВ.
Держфінінспекцією в Одеській області (на той час) було направлено вимогу від 14.11.2014 №1 до одержувача бюджетних коштів (КП «Теплопостачання міста ОСОБА_8») про повернення бюджетних коштів до загального фонду державного бюджету в сумі, що використана ним не за цільовим призначенням, яку необхідно було виконати протягом 10 робочих днів після надходження вимоги.
На час звернення до суду вимога Держфінінспекнії в Одеській області (правонаступник - Південний офіс Держаудитслужби) від 14.11.2014 №1 про повернення до Державного бюджету України коштів в сумі 51064610,43 грн. відповідачем не виконана.
Розглянувши заявлені позовні вимоги, з урахуванням наданими представниками сторін додаткових пояснень та заперечень, суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Судом не приймається до уваги посилання представника позивача на то, що безумовною підставою для задоволення позовних вимог є невиконання відповідачем законної вимоги органу державного контролю від 14.01.2014 року №1 щодо усунення виявлених в ході ревізії порушень бюджетного законодавства та залишення її в силі під час її судового оскарження підконтрольною установою з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняті за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та для всіх судів України.
Відповідно до положень ч.4 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Згідно постанови Верховного Суду України від 15.04.2014 року по справі №21-40а14 (номер рішення у ЄДРСР - 38655037) суд доходить таких висновків: збитки державі відшкодовуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не за поданням адміністративного позову підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Таким чином, законність та ґрунтовність вимог органу державного фінансового контролю щодо стягнення до Державного бюджету України з відповідача суми 51064610,43 грн. повинні розглядатись виключно в рамках цієї справи.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону України «Про теплопостачання» тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Частинами 5, 6 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» встановлено, що тарифи повинні враховувати повну собівартість теплової енергії і забезпечувати рівень рентабельності не нижче граничного рівня рентабельності, встановленого Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. У разі, якщо тимчасово тариф на теплову енергію встановлено нижче її собівартості з урахуванням граничного рівня рентабельності, то орган, яким установлено цей тариф, повинен передбачити механізми компенсації цієї різниці в порядку, встановленому законодавством. .
Статтею 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» встановлено: «Установити, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».
З метою компенсації витрат, понесених суб'єктами господарювання внаслідок застосування, зокрема, економічно необгрунтованого тарифу на теплову енергію, Кабінетом Міністрів України 11.06.2012 постановою №517 затверджений Порядок та умови надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (надалі - Порядок).
Відповідно до пункту 16-1 Порядку та умов надання в 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від11.06.2012 року №517.
Комунальним підприємством «Теплопостачання міста ОСОБА_8» була погашена кредиторська заборгованість за покупну теплову енергію за участю інших учасників розрахунків - Територіального органу Держказначейства в Одеській області, ОСОБА_1 головного фінансового управління облдержадміністрації, Департаменту фінансів ОСОБА_1 міської ради, Департаменту міського господарства ОСОБА_1 міської ради, ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» та НАК «Нафтогаз України».
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачена суттєва умова проведення взаєморозрахунків - шляхом укладення між сторонами господарського договору.
Позивачем у відповідності до пункту 4 Порядку у 2012 році були укладені договори про організацію взаєморозрахунків: від 07.12.2012 № 676/517з-ГУ на суму 33 365 996,05 грн., сторонами якого є Територіальний орган Казначейства в Одеській області (сторона перша), ОСОБА_1 головне фінансове управління облдержадміністрації (сторона друга), Департамент фінансів ОСОБА_1 міської ради (сторона третя),' Департамент міського господарства ОСОБА_1 міської ради (сторона четверта), КП «Теплопостачання міста ОСОБА_8» (сторона п'ята), ПАТ «ОСОБА_1 ТЕЦ» (сторона шоста), ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» (сторона сьома), НАК «Нафтогаз України» (сторона остання); від 07.12.2012 №677/517з на суму 3 909 136,63 грн., сторонами якого є Територіальний орган Казначейства в Одеській області (сторона перша), ОСОБА_1 головне фінансове управління облдержадміністрації (сторона друга), Департамент фінансів ОСОБА_1 міської ради (сторона третя), Департамент міського господарства ОСОБА_1 міської ради (сторона четверта),- КП «Теплопостачання міста ОСОБА_8» (сторона п'ята), ПАТ «ОСОБА_1 ТЕЦ» (сторона шоста), НАК «Нафтогаз України» (сторона остання); від 07.12.2012 № 678/517з-ГУ на суму 13 789 477,75 грн., сторонами якого є Територіальний орган Казначейства в Одеській області (сторона перша), ОСОБА_1 головне фінансове управління облдержадміністрації (сторона друга), Департамент фінансів ОСОБА_1 міської ради (сторона третя), Департамент міського господарства ОСОБА_1 міської ради (сторона четверта), КП «Теплопостачання міста ОСОБА_8» (сторона п'ята), ПАТ «ОСОБА_1 ТЕЦ» (сторона шоста), ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» (сторона сьома), НАК «Нафтогаз України» (сторона остання).
Загальна сума усіх договорі складає 51064610,43 грн.
Згідно умов (п. 11) усіх наведених вище договорів «сторона остання» - НАК «Нафтогаз України» перераховує кошти на сплату податкових зобов'язань перед бюджетом. Тобто грошові кошти у розмірі 51 064 610,43 грн. вже зараховані до бюджету, в той час як ДФІ в Одеській області (Південний офіс Держаудитслужби) вимагає повернення коштів за вказаними договорами у сумі 51064610,43 грн. до загального фонду державного бюджету.
Пунктом 48 статті 2 Бюджетного кодексу України визначено, що субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.
Кабінету Міністрів України затверджуючи згаданий вище Порядок надання субвенції у пункті 2 визначив орган державної влади розпорядника субвенції - Міністерство регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України (Мінрегіон) а у пункті 19 уповноважив Мінрегіон надавати роз'яснення щодо застосування Порядку.
Вказаний уповноважений орган державної виконавчої влади листом від 16.03.2015 року № 8/10-332-15 роз'яснив, що КП «Теплопостачання міста ОСОБА_8» та ПАТ «ОСОБА_1 ТЕЦ» є надавачами послуг та автоматично прирівнюються до учасників розрахунків, між якими можуть бути проведені взаєморозрахунки. При цьому у роз'ясненнях акцентовано, що головною метою зазначеної субвенції було погашення заборгованості з різниці в тарифах на вироблення, транспортування та постачання теплової енергії населенню шляхом проведення взаєморозрахунків між учасниками, в тому числі між КП «Теплопостачання міста ОСОБА_8» та ПАТ «ОСОБА_1 ТЕЦ» за покупне тепло з подальшими розрахунками перед НАК «Нафтогаз України» або її дочірніми компаніями за купований природний газ, який складає приблизно 40% питомої ваги собівартості виробленої теплової енергії. За наданими роз'ясненнями вищевказана схема взаєморозрахунку виконує вимоги пункту 16-1 Порядку та не суперечить йому.
Відтак, уповноваженим органом підтверджено правильність проведених розрахунків, пов'язаних із використанням державної субвенції, у зв'язку з чим лише факт перерахування на проміжному етапі коштів не за природний газ, а за покупну теплову енергію не може розглядатись як нецільове використання державної субвенції.
Суд також відзначає, що, виходячи з п.п.7 п.16-1 Порядку, Казначейство перевіряє договори про організацію взаєморозрахунків та подає Мінфіну інформацію про обсяг заборгованості. Мінрегіон формує узагальнений реєстр договорів про організацію взаєморозрахунків та подає його до 10 і 25 числа Мінфіну. Мінфін на підставі інформації, поданої Казначейством, та узагальненого реєстру договорів про організацію взаєморозрахунків, поданного Мінрегіоном, приймає протягом двох днів рішення про перерахування субвенції згідно з розподілом, яке доводиться до відома Казначейства.
За визначених у цьому нормативно-правовому акті умов, у разі невідповідності схеми розрахунків пункту 16-1 Порядку, передбаченої в укладених договорах, які перевіряються Казначейством та на підставі яких взагалі визначається обсяг заборгованості для визначення розміру відповідної субвенції та приймається рішення про перерахування коштів, відповідна субвенція навіть не була би перерахована з державного бюджету.
У відповідності до примірного договору, затвердженого додатком 5 до згаданого Порядку, між територіальним органом Казначейства в Одеській області, ОСОБА_1 обласним фінансовим управлінням облдержадміністрації, департаментом фінансів ОСОБА_1 міської ради, Департаментом міського господарства ОСОБА_1 міської ради, комунальним підприємством «Теплопостачання міста ОСОБА_8», публічним акціонерним товариством «ОСОБА_1 ТЕЦ», дочірньою компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» укладено договори про організацію взаєморозрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування від 07.12.2012 року № 676/517з-ГУ, від 07.12.2012 року № 677/517з, від 07.12.2012 року № 678/517з-ГУ.
Встановлений цими договорами порядок проведення взаєморозрахунків передбачає узгодження всіма сторонами переліку підприємств, установ та організацій, що беруть участь у проведенні взаєморозрахунків та послідовність виконання сторонами договору, що передбачає послідовне перерахування коштів державної субвенції від першої сторони до сторони останньої, якою є Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» (п.3-10 договорів), що і має виконуватися встановленими Порядком умовами.
Саме у визначеній у договорах послідовності відбулось перерахування коштів отриманої субвенції від територіального органу Казначейства в Одеській області до ОСОБА_1 обласного фінансового управління облдержадміністрації, яке забезпечило перерахування коштів до департаменту фінансів ОСОБА_1 міської ради, який, в свою чергу, перерахував кошти до департаменту міського господарства ОСОБА_1 міської ради, та далі кошти послідовно перераховані до комунального підприємства «Теплопостачання міста ОСОБА_8», публічного акціонерного товариства «ОСОБА_1 ТЕЦ», дочірньої компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».
Надходження відповідних коштів на казначейські рахунки Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» підтверджується, зокрема, листом цієї компанії від 15.03.2017 року № 7-2661/1.8-17.
Дійсно, безпосередньо на рахунок ПАТ «ОСОБА_1 ТЕЦ» кошти від КП «Теплопостачання міста ОСОБА_8» надійшли для погашення заборгованості за покупну теплову енергію, яка використовувалась КП «Теплопостачання міста ОСОБА_8» для надання послуг безпосередньо населенню поряд з власним виробництвом теплової енергії. У свою чергу, ПАТ «ОСОБА_1 ТЕЦ» погашено заборгованість за спожитий з цією метою природний газ, отриманий від дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».
Відповідний порядок розрахунків обумовлений тим, що КП «Теплопостачання міста ОСОБА_8», реалізуючи свої функції постачальника теплової енергії населенню, якому затверджено відповідний тариф, з метою забезпечення потреб населення міста ОСОБА_8 у тепловій енергії використовував не лише власно вироблену тепловою енергією із використанням поставленого безпосередньо йому природного газу та в межах існуючої потужності обладнання, а й залучав додатковий обсяг вже готової теплової енергії, придбаної у ПАТ «ОСОБА_1 ТЕЦ».
При цьому, заборгованість КП «Теплопостачання міста ОСОБА_8» перед ПАТ «ОСОБА_1 ТЕЦ» зумовлена саме економічно необгрунтованим тарифом на теплову енергію населенню, встановленим відповідним рішенням органу влади, відтак, така заборгованість також підлягає компенсації за рахунок отриманої державної субвенції, враховуючи той факт, що кошти в подальшому перераховані на рахунок Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», чим виконано всі умови згаданого Порядку.
Натомість, позивач під час проведення ревізії, встановивши перерахування коштів ПАТ «ОСОБА_1 ТЕЦ» та визначивши таке перерахування коштів нецільовим використанням державної субвенції, залишив поза увагою умови укладених з цього приводу договорів, які не визначали ПАТ «ОСОБА_1 ТЕЦ» кінцевим отримувачем коштів відповідної державної субвенції, та не дослідив, чи перераховані в подальшому ці кошти на рахунки постачальника природного газу як це передбачено Порядком.
Отже, за умови неповного з'ясування всіх обставин розрахунків за отриманою державною субвенцією позивач дійшов передчасного висновку про нецільове використання державної субвенції комунальним підприємством.
Така позиція підтверджується також і наданими роз'ясненнями управління економіки систем життєзабезпечення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, яке відповідно до п.19 Порядку уповноважений надавати роз'яснення щодо застосування цих Порядку та умов.
Відтак, уповноваженим органом підтверджено правильність проведених розрахунків, пов'язаних із використанням державної субвенції, у зв'язку з чим лише факт перерахування на проміжному етапі коштів не за природний газ, а за покупну теплову енергію не може розглядатись як нецільове використання державної субвенції.
Оскільки судом не встановлено не цільового використання КП «Теплопостачання міста ОСОБА_8» бюджетних коштів у вигляді державної субвенції в розмірі 51064610,43 грн., висновок органу державного фінансового контролю не відповідає фактичним обставинам справи та закону, а тому, в задоволенні позовних вимог про стягнення з підконтрольної установи коштів до Державного бюджету України слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -
В задоволені позовних вимог Південного офісу Держаудитслужби до Комунального підприємства “Теплопостачання міста ОСОБА_8”, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача ОСОБА_1 міської ради про стягнення коштів в сумі 51064610,43 грн. - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 17.05.2017 року.
Суддя Єфіменко К.С.
В задоволені позовних вимог Південного офісу Держаудитслужби до Комунального підприємства “Теплопостачання міста ОСОБА_8”, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача ОСОБА_1 міської ради про стягнення коштів в сумі 51064610,43 грн. - відмовити повністю.
17 травня 2017 року.