Ухвала від 17.05.2017 по справі ЗВ/812/7/17

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником

17 травня 2017 року СєвєродонецькСправа № ЗВ/812/7/17

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_1 районі Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 39175067 з примусового виконання вимоги № Ю-8/У, виданої 04.07.2013 Управлінням Пенсійного фонду України в ОСОБА_1 районі Луганської області, про стягнення недоїмки у сумі 10262,34 грн з Фермерського господарства «Гарант»,

ВСТАНОВИВ:

21 квітня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла Управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_1 районі Луганської області (далі - УПФУ в ОСОБА_1 районі) про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 39175067 з примусового виконання вимоги № Ю-8/У, виданої 04.07.2013 Управлінням Пенсійного фонду України в ОСОБА_1 районі Луганської області, про стягнення недоїмки у сумі 10262,34 грн з Фермерського господарства «Гарант» (далі - відповідач).

В обґрунтування заяви зазначено, що на примусовому виконанні у Відділі державної виконавчої служби ОСОБА_1 районного управління юстиції Луганської області (далі - ВДВС ОСОБА_1 РУЮ) знаходиться виконавче провадження № ВП 39175067 за вимогою № Ю-8/У від 04.07.2013 про стягнення боргу у сумі 10262,34 грн. Постановою від 02.08.2013 вікрито виконавче провадження. 11.08.2013 набрав чинності Закон України від 04.07.2013 № 406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» (далі - Закон № 406-VII), яким було врегульоване питання щодо передачі функцій адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України. Зазначеним Законом внесено зміни в ряд нормативно-правових актів, зокрема і в Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Оскільки функції з адміністрування єдиного внеску передані від органів Пенсійного фонду - органам Міністерства доходів і зборів, Біловодське відділення Станично-Луганської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області фактично є правонаступником УПФУ в ОСОБА_1 районі.

Представник заявника у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 29).

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзив на заяву про заміну сторони виконавчого провадження не надав (арк. спр. 30).

Представник ОСОБА_1 відділення Станично-Луганської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце повідомлений належним чином, причини не прибуття суду не повідомив, надав відзив в якому не заперечував проти заміни належної сторони по справі № 3В/812/7/17 (арк. спр. 26).

Враховуючи положення частини шостої статті 128 та частини другої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе розглянути дану заяву в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI) (в редакції, яка була чинна на дату виникнення спірних правовідносин) територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

УПФУ в ОСОБА_1 районі винесено вимогу № Ю-8/У від 04.07.2013, згідно з якою з Фермерського господарства «Гарант» стягнуто недоїмку у розмірі 10262,34 грн.

02.08.2013 державним виконавцем ВДВС ОСОБА_1 РУЮ винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 39175067 з примусового виконання вимоги № Ю-8У, виданої 04.07.2013 УПФУ в ОСОБА_1 районі, про стягнення недоїмки у розмірі 10262,34 грн (арк. спр. 3).

Законом України від 04.07.2013 № 406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» (далі - Закон № 406-VII) внесено зміни до Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI).

Зокрема, частиною першою статті 12 Закону № 2464-VI, тут і надалі положення Закону наведено в редакції Закону № 406-VII, визначено, що завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Відповідно до положень пунктів 2 та 3 частини другої статті 12 Закону № 2464-VI центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

З огляду на положення пункту 3-1 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну і митну політику, є органи доходів і зборів.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону № 406-VII визначено, що процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом. Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.

Згідно з пунктом 4 Прикінцевих положень Закону № 406-VII Пенсійний фонд України протягом десяти днів з дня набрання чинності цим Законом передає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, реєстр страхувальників станом на дату набрання чинності цим Законом. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, формує новий реєстр страхувальників на підставі даних, отриманих із Пенсійного фонду України, відомостей, отриманих із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також інформаційного фонду єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.

Системним аналізом вищевикладеного встановлено, що функції органів Пенсійного фонду України з адміністрування єдиного внеску передані до органів доходів і зборів, які, у свою чергу, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» реорганізовані у відповідні територіальні органи Державної фіскальної служби.

Отже, з вищевикладеного судом встановлено, що на даний час забезпечення збору та здійснення контролю за сплатою єдиного соціального внеску покладено на територіальні органи Державної фіскальної служби України.

ОСОБА_1 відділення Станично-Луганської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області від 28.04.2017 № 356 підтверджено передачу заборгованості фермерського господарства «Гарант» по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 10262,34 грн від УПФУ в ОСОБА_1 районі до ОСОБА_1 відділення Станично-Луганської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області (арк. спр. 26).

Таким чином, Біловодське відділення Станично-Луганської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області є належним стягувачем у виконавчому провадженні.

Згідно з пунктом 7 частини першої статті 3 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII) відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.

Частиною п'ятою статті 15 Закону № 1404-VIII визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.

Суд враховує, що чинним законодавством не визначено юрисдикцію та предметну підсудність заяв про заміну сторони виконавчого провадження при виконанні вимоги УПФУ про сплату недоїмки, яка є виконавчим документом.

Разом з тим, частиною другою статті 74 Закону № 1404-VIII визначено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Частиною першою статті 181 КАС України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Частиною сьомою статті 9 КАС України визначено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

З огляду на вищевикладене, з урахуванням того, що чинним законодавством не встановлено іншого порядку заміни сторони виконавчого провадження при виконанні рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами, суд дійшов висновку, що вирішення таких питань належить до юрисдикції адміністративного суду.

Аналогічну за змістом правову позицію (щодо належності розгляду справ про заміну сторони виконавчого провадження при виконанні виконавчого напису нотаріуса) висловлено Верховним Судом України у постанові від 18 листопада 2015 року по справі № 6-2391ц15.

Відповідно до частини першої статті 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне здійснити заміну сторони виконавчого провадження - стягувача, з УПФУ в ОСОБА_1 районі Луганської області на Біловодське відділення Станично-Луганської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області.

Керуючись статтями 9, 160, 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_1 районі Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 39175067 з примусового виконання вимоги № Ю-8/У, виданої 04.07.2013 Управлінням Пенсійного фонду України в ОСОБА_1 районі Луганської області, про стягнення недоїмки у сумі 10262,34 грн з Фермерського господарства «Гарант» задовольнити.

Замінити у виконавчому провадженні № 39175067, відкритому з примусового виконання вимоги № Ю-8/У, виданої 04.07.2013 Управлінням Пенсійного фонду України в ОСОБА_1 районі Луганської області, про стягнення недоїмки у сумі 10262,34 грн з Фермерського господарства «Гарант», стягувача з Управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_1 районі Луганської області (92800, смт. Біловодськ, Луганська область, вул. Центральна, 77, код ЄДРПОУ 21792488) на Біловодське відділення Станично-Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (92800, Луганська область, смт. Біловодськ, вул. Гусарева, буд. 2).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

СуддяОСОБА_2