Долинський районний суд Кіровоградської області
17.05.2017 Справа №: 388/247/17
17.05.2017 рокум. Долинська
Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Баранський Д.М., розглянувши матеріали, що надійшли від дорожнього нагляду сектору превенції Криворізького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, не працює, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, не має адміністративних стягнень,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що 19 лютого 2017 року о 21.00 годині на автомобільній дорозі М-23 у с. Мар'янівці Криворізького району Дніпропетровської області керував автомобілем «ВАЗ-2102», реєстраційний номер НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, не стійка хода) та відмовився від проходження медичного огляду для встановлення стану алкогольного сп'яніння у присутності свідків.
ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованому правопорушенні не визнав. Суду пояснив, що дійсно 19 лютого 2017 року о 21.00 годині на автомобільній дорозі М-23 у с. Мар'янівці Криворізького району Дніпропетровської області керував автомобілем «ВАЗ-2102», реєстраційний номер НОМЕР_2. Їхав до дому, до с. Бокове Долинського району Кіровоградської області. У с. Мар'янівці Криворізького району заїхав на автомобільно-заправну станцію. З цієї станції повернувся до місцевого магазину, що розташований близько 200 м. У магазині придбав поїсти. Ідучи, не доїжджаючи до автомобільно-заправної станції заїхав у яму. Подивився у дзеркало заднього виду, побачив автомобіль поліції. Цей автомобіль увімкнув проблискові маячки. Включивши поворот від'їхав управо та зупинився. Працівники поліції сказали, що у нього підозрілі очі, є запах алкоголю з порожнини рота, а тому мабуть уживав алкогольні напої. Після чого почали шукати свідків. Запропонували їхати до лікарні, сказавши, що якщо виявлять алкоголь то заплатить за евакуатор. У лікарню їхати відмовився, оскільки до дому було близько 80 км, була пізня пора, а в автомобілі була нова побутова техніка, що тільки придбав, яку боявся залишити в автомобілі без нагляду. Працівники поліції не попереджали про відповідальність за відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. Заставили написати, що відмовляється від медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння та, що випив глоток пива. Після цього зупинили одного свідка, а потім іншого. Свідкам показували його автомобіль, казали, що у нього червоні очі, пропонували поїхати до лікарні з метою пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, однак відмовився. У свою чергу алкоголь узагалі не вживає. Продувати прилад вимірювання стану алкогольного сп'яніння працівники поліції не пропонували, відповідно продути у такий прилад не відмовлявся. Приїхавши до дому дізнався, що за відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння передбачена відповідальність та одразу поїхав до лікарні пройти такий огляд, за результатами якого ознак сп'яніння не виявлено.
Будучи неодноразово повідомлений про місце та час розгляду справ поліцейський СП Криворізького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, про причину неявки не повідомив.
Свідок ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, повідомлявся про місце та час розгляду справи, про причину неявки не повідомив.
Свідок ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, повідомлявся про місце та час розгляду справи за адресою зазначеною у протоколі про адміністративне правопорушення, однак на адресу суду повернувся конверт про відправку судового виклику з відміткою організації поштового зв'язку про повернення у зв'язку із закінченням строку зберіганні.
З протоколу про адміністративне правопорушення видно, що 19 лютого 2017 року о 21.00 годині на автомобільній дорозі М-23 у с. Мар'янівці Криворізького району Дніпропетровської області, ОСОБА_1 керував автомобілем «ВАЗ-2102», реєстраційний номер НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, не стійка хода) та відмовився від проходження медичного огляду для встановлення стану алкогольного сп'яніння у присутності свідків.
Відповідно до письмових пояснень свідка ОСОБА_4, що містяться у матеріалах справи про адміністративне правопорушення, цей свідок бачив, що 19 лютого 2017 року ОСОБА_5 відмовився від проходження медичного огляду для встановлення стану алкогольного сп'яніння, при цьому пояснив, що пив пиво.
За змістом письмових пояснень свідка ОСОБА_3, що містяться у матеріалах справи про адміністративне правопорушення, цей свідок бачив, що 19 лютого 2017 року ОСОБА_5 відмовився від проходження медичного огляду для встановлення стану алкогольного сп'яніння, при цьому пояснив, що пив пиво.
Будь-які інші докази до протоколу про адміністративне правопорушення не надавались.
Отже, можливо дійти висновку, що виключно протоколом про адміністративне правопорушення, письмовими поясненнями свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_3 підтверджується той факт, що 19 лютого 2017 року о 21.00 годині на автомобільній дорозі М-23 у с. Мар'янівці Криворізького району Дніпропетровської області ОСОБА_1 керував автомобілем «ВАЗ-2102», реєстраційний номер НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, не стійка хода) та відмовився від проходження медичного огляду для встановлення стану алкогольного сп'яніння у присутності свідків.
Згідно п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає, зокрема за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, для кваліфікації дій особи за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення потрібно встановити факт керування особою транспортним засобом, а також факт відмови від проходження огляду на стан, зокрема алкогольного сп'яніння.
Згідно пунктів 6, 7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України 9 листопада 2015 року N 1452/735, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за N 1413/27858, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
За змістом пунктів 3, 5-8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року N 1103, огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Огляд може також проводитися в спеціально обладнаних пересувних пунктах (автомобілях), що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
За змістом ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, річковим або маломірним судном можливість керування цим транспортним засобом, річковим або маломірним судном надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, річковим або маломірним судном.
Отже, вищезазначеними правилами регламентовано почергові дії поліцейського при виявленні у водія стану алкогольного сп'яніння, а саме: 1) пропозиція водієві пройти на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби) огляду на стан сп'яніння; 2) проведення огляду на стан сп'яніння в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення, виключно у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським.
У будь-якому випадку обов'язком поліцейського при виявленні у водія ознак алкогольного сп'яніння є пропозиція водієві пройти огляд на стан такого сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Тобто огляд водія у закладах охорони здоров'я проводиться виключно коли водій незгоден на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів та у уразі незгоди з його результатами.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять жодного доказу про те, що ОСОБА_1 поліцейським пропонувався огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, що ОСОБА_1 відмовився від такого огляду, а відтак за таких обставин вимоги поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення є незаконними, оскільки порушують ряд нормативно-правових актів, що регламентують такі дії, відповідно за цих обставин ОСОБА_1 не мав обов'язку проходити медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння, тобто його дії з відмови від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння були правомірними.
З огляду на вищевикладене, суд уважає, що згідно тих доказів, що містяться у матеріалах цієї справи про адміністративне правопорушення неможливо однозначно стверджувати про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За змістом ст. 62 Конституції України всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно вказаного, провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю, оскільки не доказано наявності у його діях складу цього адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 23, 33-35, 38, ч. 1 ст. 130, ст. ст. 221, 247, 251, 252, 283, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 за відсутності у його діях складу цього адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Апеляційного суду Кіровоградської області через Долинський районний суд Кіровоградської області. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено (ч. 2 ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Суддя Долинського районного судуОСОБА_6