Постанова від 05.11.2010 по справі 2-а-5851/10

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54, 29000, (0382) 61-64-57

Справа № 2а-5851/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

5 листопада 2010 року Хмельницький міськрайонний суд в особі судді Навроцького В.А., розглянувши в м. Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації про визнання неправомірною бездіяльності та стягнення невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2010 року позивачка звернулась з позовом до суду, в якому просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації щодо невиплати у повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно - неправомірними; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації нарахувати та виплатити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі визначеному ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року із врахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, ст. 1 Закону України “Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” від 20.10.2009 року; державне мито компенсувати за рахунок відповідача.

На адресу відповідача була направлена копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, про що свідчить наявна в матеріалах розписка представника відповідача. Відповідачем суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з таких підстав.

На утриманні позивача знаходиться син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в зв'язку з чим вона має право на державну допомогу на дитину до досягнення нею трирічного віку і зазначена допомога виплачувалась їй відповідачем за травень 2007 року - 96,50 грн., червень - 99,72 грн., липень - 101,16 грн., серпень - 103,41 грн., вересень та жовтень - 104,85 грн., листопад - 107,73 грн. та за грудень - 110,88 грн. у відповідності до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” з урахуванням Законів України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, “Про Державний бюджет України на 2008 рік”,

Законом України від 28.12.2007 року “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” частина перша статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” викладена в новій редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньо сукупним доходом сім'ї в розрахунку на особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 року “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, не визнанні неконституційними в зв'язку із їх не розглядом з процесуальних підстав. Проте ці зміни діяли тільки у 2008 році, оскільки відповідно до Розділу III “Прикінцевих положень” Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік”, вказано, що Розділ II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” діє до 31 грудня 2008 року. Таким чином, у 2009 році ця редакція ч.І ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” втратила чинність і з 1.01.2009 році діє попередня редакція ч.1 статті 15, а саме: “допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років”.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Окрім зазначеного, при прийняті рішення № 6-рп від 09.07.2007 року (щодо аналогічних правовідносин) Конституційний Суд України виходив з того, що Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин. Відповідно до ст.95 Конституції України закон про Державний бюджет України повинен встановлювати тільки доходи та видатки держави на загальносуспільні потреби і лише цими питаннями обмежується предмет його регулювання.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачеві, починаючи з листопада 2009 року по вересень 2010 року включно повинна була бути нарахована і виплачена, а також з жовтня по грудень 2010 року повинна була бути нарахована допомога у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Судова палата з цивільних справ апеляційного суду Хмельницької області від 27.05. надала роз'яснення щодо питань розгляду справ про виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку щодо незастрахованих осіб, так вона вважає, що розглядаючи справи щодо не застрахованих осіб слід виходити з того, що відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” станом на 03.02.2005 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому для дітей віком до 6 років. Законом України №3235-ІV дія названої статті на 2006 рік зупинена і ця норма не визнана неконституційною.

Законом України №489-V від 19.12.2006 року (“Про державний бюджет на 2007 рік”) дія названої норми також зупинена, однак це положення визнане неконституційним згідно рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007.

Законом України №107-VІ від 28.12.2007 року “Про державний бюджет на 2008 рік” ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” викладена в наступній редакції - “допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом встановленим для працездатних осіб та середньомісячними сукупними доходами сім”ї в розрахунку на особу за попередні 6 місяців, але не менше 130 грн.”. Названа редакція діє і досі та ніким не скасована, як і не визнана неконституційною.

В зв'язку з наведеним, на думку судової палати, позови про стягнення допомоги в розмірі, передбаченому ст. 15 Закону в редакції 03.02.2005 року можуть бути задоволені лише за період з 09.07.2007 року за умови поважності причин пропуску строку до суду та поновлення його судом.

З наведених підстав позовні вимоги підлягають задоволенню, тому суд вважає за необхідне визнати неправомірними дії відповідача щодо невиплати у повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Хмельницької міської ради нарахувати та виплатити їй невиплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року з урахуванням виплачених сум; стягнути судові витрати на її користь з Державного бюджету України.

У відповідності до ч. 1 ст. 256 КАС України, постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.

На підставі наведеного та керуючись ст. 19, ч. 2 ст. 46 Конституції України, Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Розділом III “Прикінцевих положень” Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік”, ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, ч. 2 ст. 54 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, ст. 52 Закону України “Про державний бюджет України на 2010 рік”, Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року, Рішенням Конституційного Суду України № 19-рп від 9.09.2010 року, ст. ст. 17, 104, 160, 162, 183-2, 256 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, не меншому від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років, у відповідності до ст. 43 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” - за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 невиплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, не меншому від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років, у відповідності до ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”- за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 грн. 40 коп. судового збору.

Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.

Постанова суду, прийнята в порядку скороченого провадження, виконується негайно.

Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Хмельницького

міськрайонного суду ОСОБА_3