Постанова від 23.05.2011 по справі 2-а-1958/2011

Справа № 2-а-1958/2011

Провадження № 2-а-1958/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" травня 2011 р.

м. Деражня

Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Дворнік О.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі про зобов'язання проведення перерахунку пенсії як особі, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, -

встановив:

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі про проведення перерахунку раніше призначеної державної та додаткової пенсій, виплата яких передбачена статтями 50, 54 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він, як інвалід ІI групи внаслідок захворювання, пов'язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримує державну та додаткову пенсії, передбачені статтями 50 та 54 Закону України №796. Посилаючись на те, що розміри призначених і виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, передбаченим цим Законом, і на відмову управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області привести їх у відповідність з вимогами Закону, позивач просить суд зобов'язати відповідача усунути зазначені порушення, провівши перерахунок державної та додаткової пенсій в розмірах: державної не нижче восьми мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, починаючи з моменту отримання групи інвалідності, тобто з 6 липня 2010 року, а також просить зобов'язати проводити такий перерахунок у випадку збільшення мінімального розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Представником відповідача було подано письмове заперечення на позов, зі змісту якого вбачається, що державна та додаткова пенсія позивачу призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, згідно постанови Кабінету Міністрів України №654 від 16 липня 2008 року. Крім того, управління Пенсійного фонду України не може здійснити доплату до пенсії позивачу, оскільки фінансування виплат за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проводиться із державного бюджету, а не з бюджету Пенсійного фонду України.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 2-ї групи, інвалідність пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідними посвідченнями та витягом із акту огляду медико-соціальної експертної комісії, копії яких наявні в матеріалах справи.

Як вбачається із листа управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі, позивачу у вказаний період виплачувались державна та додаткова пенсії в менших розмірах, ніж передбачено ст. ст. 50, 54 Закону України №796.

Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 цього ж Закону у редакції Закону України від 6 червня 1996 р. №230/96-ВР, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Законом України від 28 грудня 2007 року №107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України №796 текст частини третьої та четвертої статті 54 викладено в новій редакції, замінено чотирма частинами нового змісту, та передбачено (щодо інвалідів ІІ групи), що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році - по II групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зазначені зміни набрали чинності з 1 січня 2008 року.

Згідно із ст. 50 Закону №796 у редакції Закону України від 6 червня 1996 року №230/96-ВР, особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячно додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю інвалідам ІІ групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Законом України від 28 грудня 2007 року №107-VІ внесено зміни до Закону №796 текст статті 50 викладено в новій редакції та передбачено (щодо інвалідів ІІ групи), що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами". Ці зміни набрали чинності з 1 січня 2008 року.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) вищевказані зміни щодо розміру державної (основної) та додаткової пенсій визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші нормативно правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року №523. Ця Постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України №796.

Щодо правил постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року №1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категорія пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", яка діяла до 1 вересня 2008 року, та визнана постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 1 квітня 2008 року, яка набрала законної сили 21 липня 2009 року, незаконною в частині показника 19,91 грн. щодо підпункту "а", "б" п. 2 в частині пенсій, додаткових пенсій, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на яку посилається відповідач, то нею встановлені розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, які не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком та суперечать положенням статей 50, 54 Закону №796.

Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян", як на підставу своїх заперечень в задоволенні вимог позивача судом не враховується, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України №796 застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Положення частини третьої статті 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Виходячи з наведеного, позивач має право на отримання державної пенсії як інвалід ІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не нижчу восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, починаючи з 6 липня 2010 року із наступним перерахунком держаної (основної) пенсії відповідно до змін законодавчо встановлених розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Керуючись ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. ст. », ст. ст. 5, 7- 9, 11, 14, 17-19, 158, 183-2, 186 КАС України, суд, -

постановив:

адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області провести ОСОБА_1 перерахунок державної (основної) пенсії як інваліду ІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не нижчу восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі сімдесяти п'яти процентів мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням положень ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та із наступним перерахунком вказаних державної (основної) та додаткової пенсій відповідно до змін законодавчо встановлених розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 6 липня 2010 року і по день припинення такого права.

Постанова суду, прийнята в порядку скороченого провадження, виконується негайно.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.

Суддя: ОСОБА_2