Постанова від 24.03.2017 по справі 456/4011/16-а

Справа № 456/4011/16-а

Провадження № 2-а/456/65/2017

ПОСТАНОВА

іменем України

24 березня 2017 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області у складі:

головуючого-судді Саса С. С.

при секретарі Петренко В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Стрий справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Моршинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Моршинської міської ради, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Моршинської міської ради Львівської області №249 від 03.11.2016 року про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд в м.Моршині гр.ОСОБА_1 та зобов'язати Моршинську міську раду Львівської області розглянути клопотання ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.118 Земельного кодексу України та стягнути судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що у вересні 2016 року він звернувся до Моршинської міської ради Львівської області з клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами в порядку ст.118 Земельного кодексу України про надання безоплатно у власність земельної ділянки, надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовною площею до 0,10 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в межах м. Моршин Львівської області. 03.11.2016 року Моршинською міською радою Львівської області на 12-тій сесії 7-го скликання було прийнято рішення № 249 про відмову в задоволенні клопотання позивача. Підставою для відмови в задоволенні клопотання стало відсутність на доданих графічних матеріалах зазначеної земельної ділянки в межах м. Моршин, яку ОСОБА_1 бажає отримати в порядку ст. 118 ЗК України.

Позивачем було зроблено запит на інформацію до Моршинської міської ради Львівської області та Управління Держгеокадастру у Стрийському районі Львівської області про місце розташування земельних ділянок у межах м. Моршин, не наданих у користування, що можуть бути використані для реалізації позивачем права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки.

У відповідь на свій запит позивач отримав лист виконавчого комітету Моршинської міської ради Львівської області № 1446 від 20.09.2016 p., з якого вбачається, що інформація щодо вільних земельних ділянках, що не передані у користування, які можуть бути використані для реалізації права на безоплатне їх отримання у власність відсутня, а відповіді на запит про наявність вільних земельних ділянках в межах м. Моршин від Управління Держгеокадастру у Стрийському районі Львівської області позивачем не отримано дотепер.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Вищевказаним положенням закону встановлений вичерпний перелік підстав для відмови у задоволенні клопотання та наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відмова відповідача в задоволенні клопотання позивача на підставі того, що позивачем не зазначено на графічному матеріалі земельну ділянку для отримання її у власність є протиправною та порушує норми чинного законодавства України, а саме ст. 118 ЗК України, а тому позивач змушений звернутися з даним позовом до суду та просить позов задоволити.

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, покликаючись на викладені в позовній заяві обставини та просить позов задоволити.

Представник відповідача Олійник М.З. в судовому засіданні позов заперечила та пояснила, що позивач при поданні заяви до Моршинської міської ради подав графічне зображення земельної ділянки населеного пункту с.Капітанівка Київської області, а не графічне зображення земельної ділянки м.Моршин, а тому Моршинською міською радою було прийнято рішення №249 від 03.11.2016 року про відмову в задоволенні клопотання позивача. Рішення Моршинської міської ради №249 від 03.11.2016 року вважає законним, а тому просить відмовити в задоволенні позову.

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

З клопотання поданого 13.09.2016 року в порядку ст.118 Земельного кодексу України ОСОБА_1 до Моршинської міської ради вбачається, що позивач просив в порядку реалізації його гарантованого права на отримання безоплатно у власність земельну ділянку, що зазначена на графічних матеріалах та виділити йому земельну ділянку орієнтовним розміром до 0,10 га в межах міста Моршин з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; надати дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га по передачі йому безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в межах міста Моршин; розглянути це питання на сесії ради у встановлений законодавством місячний термін з прийняттям об'єктивного і обґрунтованого рішення.

До клопотання додано графічні матеріали з бажаним місцем розташування земельної ділянки в межах території м. Моршин.

З рішення Моршинської міської ради Львівської області ХІІ сесії VІІ демократичного скликання № 249 від 03.11.2016 вбачається, що громадянину ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в м.Моршин. Рішення про відмову прийнято враховуючи відсутність графічних матеріалів, на яких зазначено місце розташування земельної ділянки в межах м. Моршина, керуючись ст. 118 ЗК України.

З відповіді виконавчого комітету Моршинської міської ради Львівської області №1446 від 20.09.2016 року вбачається, що розглянувши заяву ОСОБА_1 повідомляють, що відомості щодо вільних земельних ділянок не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд у виконавчих органах Моршинської міської ради відсутні.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимога та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд

(присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно ч.1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в містах - не більше 0,10 гектара.

Судом встановлено, що до клопотання про одержання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд позивачем було додано графічні матеріали з визначеною територією, на якій позивач бажає отримати земельну ділянку.

Суд вважає, що рішення Моршинської міської ради №249 від 03.11.2016 року про відмову в задоволенні клопотання позивача на підставі того, що позивачем не зазначено на графічному матеріалі земельну ділянку для отримання її у власність, суперечить вимогам ст. 118 ЗК України, оскільки підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає необхідним скасувати рішення Моршинської міської ради №249 від 03.11.2016 року та зобов'язати відповідача розглянути клопотання позивача відповідно до вимог ст.118 Земельного кодексу України.

Керуючись ст. ст. 159 - 163 КАС України, суд

постановив:

Позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Моршинської міської ради Львівської області №249 від 03.11.2016 року про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд в м.Моршині гр.ОСОБА_1 та зобов'язати Моршинську міську раду Львівської області розглянути клопотання ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.118 Земельного кодексу України.

Стягнути з Моршинської міської ради в користь ОСОБА_1 551, 20 грн. ( п'ятсот п'ятдесят одну гривню 20 копійок ) сплаченого судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови через Стрийський міськрайонний суд Львівської області.

Головуючий-суддя С. С. Сас