13 вересня 2011 р.Справа № 2-а-8050/10/1570
Категорія: 6.3Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -Бітова А.І.
суддів -Джабурії О.В.
-ОСОБА_1
при секретарі -Кирницькій В.О.
з участю: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_1 адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2011 року про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості", третя особа фізична особа - підприємець ОСОБА_3, про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
У серпні 2010 року ОСОБА_2 звернуся до суду з позовом до комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" (далі КП ОМБТІ та РОН), третя особа фізична особа -підприємець (далі ФОП) ОСОБА_3 про:
1. визнання протиправним рішення КП ОМБТІ та РОН від 10 червня 2009 року про державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на 897/1000 частин власником нежитлових приміщень за адресою м. Одеса, вул. Балківська, 211. загальною площею 218,8 кв. м., розташованих на земельній ділянці площею 528 кв. м.;
2. зобов'язання відповідача поновити реєстрацію права власності ОСОБА_2 на нежитлові приміщення за адресою м. Одеса, вул. Балківська, 211 загальною площею 218,8 кв. м. розташованих на земельній ділянці площею 528 кв. м.;
3. скасувати реєстрацію права власності ОСОБА_3 на означені нежитлові приміщення.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2011 року закрито провадження у справі № 2-а-8050/10/1570 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до КП ОМБТІ та РОН, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ФОП ОСОБА_3 про визнання протиправним рішення від 10 червня 2009 року та зобов'язання вчинити певні дії.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм процесуального права.
Розглянувши матеріали, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.
Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції виходив з того, що даний спір не є публічно-правовим у розумінні положень КАС України та виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.
Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
Частинами 1, 4 ст. 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" встановлено, що систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав. Державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.
Аналіз наведених норм законодавства свідчить, що даний спір є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта, який реалізовував у спірних правовідносинах делеговані йому чинним законодавством владні управлінські функції стосовно забезпечення реалізації державної політики у сфері державної реєстрації прав. Справа за позовом такого суб'єкта належить до компетенції адміністративних судів.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що цей спір не належить до адміністративної юрисдикції, не ґрунтується на положеннях чинного законодавства
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції допустив порушення процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, у зв'язку з чим судове рішення, відповідно до ч.4 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з постановлянням нового рішення про направлення матеріалів справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст. 199, ч.4 ст. 202, п.6 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2011 року (про закриття провадження у справі) скасувати, направити справу для продовження розгляду до Одеського окружного адміністративного суду.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий:
Суддя:
Суддя: