Ухвала від 11.05.2017 по справі 803/133/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2017 рокуЛьвів№ 876/3944/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.,

суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,

за участю секретаря судового засідання: Федак С.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі за позовом Державного підприємства "Камінь-Каширське лісове господарство" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

07 лютого 2017 року позивач - Державне підприємство "Камінь-Каширське лісове господарство" звернулось до суду із позовом до відповідача - Головного управління ДФС у Волинській області, у якому просило визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.11.2016 № 0002431400.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про відсутність простроченої дебіторської заборгованості у сумі 91944,60 дол. США по розрахунках із фірмою-нерезидентом «ZORTEX BUSINESS LLP» (Великобританія) по контракту від 03.07.2013 №ZB-KK-1, а тому висновки податкового органу про порушення п.1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», частини третьої статті 1 Указу Президента України від 18.06.1994 №319/94 «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами», наказу Міністерства фінансів України від 25.12.1995 №207 «Про затвердження форми декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами», що мало наслідком нарахування відповідачем штрафної санкції за неподання Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, у розмірі 170,00 грн, є неправомірними, а прийняте на підставі акта перевірки №503/03-20-14-03/00991568 від 24.10.2016 податкове повідомлення рішення Головного управління ДФС у Волинській області підлягає скасуванню.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 04 листопада 2016 року №0002431400.

Постанова мотивована тим, що доводи податкового органу про наявність у ДП «Камінь-Каширське ЛГ» за межами України простроченої дебіторської заборгованості у сумі 91944,60 дол. США по розрахунках з фірмою-нерезидентом «ZORTEX BUSINESS LLP» (Великобританія) по контракту від 03.07.2013 №ZB-KK-1 не знайшли своє підтвердження, відтак, притягнення позивача до відповідальності за неподання станом на 01.04.2016 та станом на 01.07.2016 Декларацій про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, у вигляді застосування до останнього фінансових санкцій у розмірі 170,00 грн відповідно до податкового повідомлення-рішення від 04.11.2016 №0002431400 є неправомірним.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги контролюючий орган, зокрема, покликається на те, що підставою для складання оскаржуваного податкового повідомлення-рішення були матеріали позапланової виїзної перевірки ДП «Камінь-Каширське ЛГ» з питань дотримання вимог податкового законодавства. Перевірка охоплює період з 01.01.2016 по 15.08.2016. За результатами перевірки складено акт від 24.10.2016 №503/03-20-14-03/00991568, згідно з висновками якого контролюючим органом встановлено порушення підприємством вимог п.1 ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 року №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю». Як зазначено в матеріалах перевірки, актами попередніх перевірок встановлено прострочену дебіторську заборгованість в сумі 91944,60 дол. США по розрахунках за контрактом №ZB-KK-1 від 03.07.2013 з «ZORTEX BUSINESS LLP» (Великобританія). У періоді, що перевірявся, оплата не надходила. Враховуючи, що компанія «ZORTEX BUSINESS LLP» (LONDON), Compani No. OC 370510 ліквідована 15.07.2014, наявність у ДП «Камінь-Каширське ЛГ» облікових документів не є безумовним свідченням фактичного здійснення господарської операції з даним нерезидентом та, незважаючи на їх формальну відповідність нормативно встановленим вимогам, вони не можуть слугувати підставою для внесення відображених в них показників до даних бухгалтерського обліку.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача та представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до наказу ГУ ДФС у Волинській області від 26.09.2016 №1174, на виконання ухвали слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області в період з 26.09.2016 по 17.10.2016 (термін продовжено на 5 робочих днів відповідно до наказу Головного управління ДФС у Волинській області №1222 від 07.10.2016) посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області за участю прокурора проведено позапланову виїзну документальну перевірку ДП «Камінь-Каширське ЛГ» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 15.08.2016 (фактично період з 01.07.2016 по 15.08.2016, так як період з 01.01.2016 по 30.06.2016 охоплений виїзною плановою документальною перевіркою).

Перевіркою встановлені порушення позивачем вимог пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», частини третьої статті 1 Указу Президента України від 18.06.1994 №319/94 «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами», наказу Міністерства фінансів України від 25.12.1995 №207 «Про затвердження форми декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами», про що складено акт від 24.10.2016 №503/03-20-14-03/00991568 (а.с.10-28).

Під час проведення перевірки податковим органом, зокрема, встановлено, що станом на 01.01.2016 у ДП «Камінь-Каширське ЛГ» наявна прострочена дебіторська заборгованість у сумі 91944,60 дол. США по розрахунках із фірмою-нерезидентом «ZORTEX BUSINESS LLP» (Великобританія) по контракту від 03.07.2013 №ZB-KK-1 (дані актів попередніх перевірок). У період з 01.01.2016 по 15.08.2016 оплата по зазначеному контракту на надходила. В порушення вимог пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» ДП «Камінь-Каширське ЛГ» не подано Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами станом на 01.04.2016 та станом на 01.07.2016.

07.11.2016 позивач подав заперечення на акт перевірки від 24.10.2016 №503/03-20-14-03/00991568 (а.с.30-32), однак листом від 17.11.2016 №5842/10/03-20-14-03-13 Головне управління ДФС у Волинській області залишило його без розгляду, оскільки заперечення на акт подане позивачем без дотримання вимог, встановлених ст. 86 Податковогог кодексу України (а.с.33).

На підставі акта перевірки 04.11.2016 Головним управлінням ДФС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0002431400, яким до позивача застосовано штрафну санкцію за порушення термінів розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності та за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 170,00 грн (а.с.34).

Не погодившись з винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до ДФС України, рішенням якого від 16.01.2017 року №749/6/99-99-11-01-02-25 скаргу ДП «Камінь-Каширське ЛГ» від 21.11.2016 залишено без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення без змін.

Позивач, вважаючи податкове повідомлення-рішення Головного управлінням ДФС у Волинській області від 04.11.2016 № 0002431400 протиправним, звернувся до суду з вимогою про його скасування.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального та процесуального права, з огляду на таке.

Указом Президента України «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами» від 18.06.1994 № 319/94 (далі - Указ № 319/94) встановлено, що суб'єктам підприємницької діяльності України, незалежно від форм власності, у десятиденний строк необхідно продекларувати у Національному банку України наявність (або відсутність) з визначенням сум усіх належних їм валютних цінностей, які знаходяться за межами України, в тому числі одержаних у результаті здійснення підприємницької діяльності за межами України; подати Головній державній податковій інспекції України декларацію щодо сум на їх рахунках у банках та інших іноземних фінансових установах, а також щодо сум надходжень валютних цінностей у вигляді доходів (дивідендів), одержаних у результаті здійснення підприємницької діяльності за межами України. Надалі декларування суб'єктами підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, наявності належних їм валютних цінностей, які знаходяться за межами України, здійснюється щоквартально (стаття 1 Указу № 319/94).

Статтею 9 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» (далі - Дектет) передбачено зобов'язання щодо декларування валютних цінностей та іншого майна, в якій зазначено, що валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України. Порядок і терміни декларування встановлюються Національним банком України.

Відповідно до п.2 ст.10 Декрету несвоєчасне подання, приховування або перекручення звітності про валютні операції тягне за собою відповідальність, передбачену ст. 16 цього Декрету.

Згідно з п. 2 ст.16 Декрету за невиконання резидентами вимог щодо декларування валютних цінностей та іншого майна, передбачених ст.9 цього Декрету передбачено застосування штрафних санкцій у сумі, що встановлюється Національним банком України.

НБУ встановлює конкретні заходи за порушення валютного законодавства та порядок їх застосування. Цей порядок встановлений Положенням про валютний контроль, затверджений постановою Правління НБУ від 08.02.2000 за № 49, і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04.04.2000 за № 209/4430, із змінами та доповненнями.

Відповідно до статті 3 Указу Президента України від 27.06.99 № 734/99 "Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства" та Наказу ДПА України від 04.10.1999 № 542 «Про затвердження Порядку застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.10.1999 № 712/4005, до резидентів такі санкції застосовуються саме державними податковими органами.

Пунктом 2.7 Положення про валютний контроль визначено, що невиконання резидентами вимог щодо порядку та строків декларування валютних цінностей та іншого майна тягне за собою таку відповідальність: порушення строків декларування - накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний звітний період; порушення порядку декларування - накладення штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порушенням порядку декларування є подання недостовірної інформації або перекручення даних, що відображаються у відповідній декларації, якщо такі дії свідчать про приховування резидентами валютних цінностей та майна, що знаходяться за межами України.

Неподання або несвоєчасне подання резидентами України декларації (за відсутності валютних цінностей та майна за межами України) не тягне за собою застосування фінансових санкцій.

Відповідно до ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд оцінює належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З матеріалів справи слідує, що 03.07.2013 між ДП «Камінь-Каширське ЛГ» як продавцем та фірмою «ZORTEX BUSINESS LLP» (Великобританія) як покупцем укладено зовнішньоекономічний контракт №ZB-KK-1, предметом якого є поставка на умовах CPT, Одеса (згідно правил Інкторемс 2010) пиловника соснового в кількості 300 куб.м (в подальшому доповненнями до цього контракту було збільшено кількість поставки лісоматеріалів). Платежі за поставлену партію товару (100% передоплата) здійснюються в доларах США шляхом банківського переказу на валютний рахунок продавця. Поставка товару здійснюється залізничним транспортом. Зміни і доповнення до даного контракту дійсні тільки у тому випадку, якщо зафіксовані в письмовій формі і підписані сторонами. Після підписання контракту всі попередні переговори і переписка втрачають силу. Контракт та всі доповнення, які передані засобами факсимільного зв'язку, дійсні при наявності однієї оригінальної печатки. Строк дії контракту до 31.12.2013 (відповідно до доповнень до контракту строк дії контракту продовжувався до 31.03.2014, до 31.12.2014 та до 28.02.2015) (а.с.96-97).

До вказаного контракту вносились зміни і доповнення відповідно до умов додаткових угод від 17.10.2013 №1, від 06.11.2013 №2, від 11.11.2013 №3, від 30.12.2013 №4, від 15.01.2014 №5, від 28.02.2014 №6, від 28.02.2014 №7, від 31.03.2014 №8, від 09.04.2014 №9, від 15.04.2014 №10, від 06.05.2014 №11, від 07.05.2014 №12, від 02.06.2014 №13, від 02.06.2014 №14, від 15.07.2014 №15, від 23.07.2014 №16, від 14.10.2014 №17, від 28.10.2014 №18, від 14.01.2015 №19 (а.с.98-116).

Правомірність здійснення господарських операцій позивача із фірмою-нерезидентом «ZORTEX BUSINESS LLP» (Великобританія) по контракту від 03.07.2013 №ZB-KK-1 встановлено постановою Волинського окружного адміністративного суду від 07.12.2016 у справі №803/1638/16 за позовом ДП «Камінь-Каширське лісове господарство» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень (а.с.79-90).

Так, під час розгляду адміністративної справи №803/1638/16 судом було встановлено, що на виконання умов контракту від 03.07.2013 №ZB-KK-1 позивачем протягом 2014 - 2015 років здійснювались поставки деревини, що підтверджується вантажними митними деклараціями (ВМД), рахунками-фактурами. Оплата за придбану деревину проведена шляхом перерахування на рахунки позивача у банках іноземної валюти у сумі 91944,60 доларів США, про що свідчать платіжні доручення в іноземній валюті. Таким чином, досліджені судом первинні документи повністю підтверджують факт здійснення господарських операцій між ДП «Камінь-Каширське ЛГ» та фірмою «ZORTEX BUSINESS LLP» щодо поставки деревини протягом 2014 - 2015 років згідно з умовами укладеного контракту від 03.07.2013 № ZB-KK-1.

Слід зазначити, що ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року постанову Волинського окружного адміністративного суду від 07.12.2016 у справі №803/1638/16 за позовом ДП «Камінь-Каширське лісове господарство» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень залишено без змін.

Згідно з ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Також колегія суддів враховує, що згідно з ч. 1 ст. 72 цього Кодексу обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, доводи податкового органу про наявність у позивача за межами України простроченої дебіторської заборгованості у сумі 91944,60 дол. США по контракту від 03.07.2013 №ZB-KK-1 та порушення позивачем порядку декларування валютних цінностей в повній мірі спростовуються постановою Волинського окружного адміністративного суду від 07.12.2016 у справі №803/1638/16, яка набрала законної сили.

Отже, викладений в акті від 24.10.2016 №503/03-20-14-03/00991568 висновок податкового органу про недотримання позивачем термінів розрахунків із фірмою-нерезидентом «ZORTEX BUSINESS LLP» (Великобританія) по контракту від 03.07.2013 №ZB-KK-1 є необґрунтованим та помилковим, а винесене на його підставі податкове повідомлення-рішення від 04.11.2016 № 0002431400 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 803/133/17 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя І. В. Глушко

судді О. О. Большакова

В. Я. Макарик

Ухвала складена в повному обсязі 12.05.2017.