11 травня 2017 рокусправа № 396/362/17 провадження №2-а/396/27/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.
суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області
на постанову Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 23 березня 2017 року по справі №396/362/17 (провадження №2-а/396/27/17) за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області про визнання протиправними дій і рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії та прийняття відповідних рішень,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до суду, в якому просив:
1) визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 28.02.2017 року за №32;
2) зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області провести позивачу перерахунок пенсії за віком згідно з довідкою Новоукраїнської районної державної адміністрації Управління агропромислового комплексу вих. №156/01-27 від 24 лютого 2017 року про заробітну плату, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» 3723-12 з розрахунку 90% із середнього заробітку у розмірі 4400 грн. з 01.03.2017 року без обмеження граничного розміру пенсії.
В обґрунтування заявлених вимог посилався на те, що з 2006 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% суми заробітної плати державного службовця. У лютому 2017 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Управління агропромислового комплексу Новоукраїнської райдержадміністрації у Кіровоградській області за №156/01-27 від 24 лютого 2017 року. Відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з чим позивач просив суд задовольнити позов.
Постановою Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 23 березня 2017 року адміністративний позов задоволено частково, а саме:
визнано незаконними дії та рішення управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 28.02.2017 року за №32;
зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця згідно з довідкою Управління агропромислового комплексу Новоукраїнської райдержадміністрації у Кіровоградській області за №156/01-27 від 24 лютого 2017 року відповідно до
ст.37-1 Закону України «Про державну службу» із розрахунку 90% зазначеного у довідці посадового окладу у розмірі 4400 грн. - із 01 березня 2017 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанова суду мотивована наявністю у позивача права на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову. Апеляційна скарга фактично обґрунтована незгодою з висновками суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії. Заявник апеляційної скарги вказує на те, що у зв'язку зі зміною чинного законодавства, раніш призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», не перераховуються у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 2006 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% суми заробітної плати державного службовця
27 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Управління агропромислового комплексу Новоукраїнської райдержадміністрації у Кіровоградській області за №156/01-27 від 24 лютого 2017 року.
Листом від 28 лютого 2017 року за №32 управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям через відсутність на те законодавчих підстав.
Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини та частково задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позивач має право на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, у зв'язку з чим дійшов висновку про те, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» є протиправними.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не погоджується з огляду на наступне.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії (до набрання чинності Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014 року)) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.
Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова №865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.
01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10 грудня 2015 року.
Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В свою чергу, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Таким чином, у період часу, з якого позивач просив здійснити перерахунок пенсії, такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.
З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у відповідача були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 через збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям, у зв'язку з чим відмова управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області є обґрунтованою та правомірною.
Доводи позивача, з якими фактично погодився суд першої інстанції, щодо необхідності, при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніш призначеної пенсії, застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки "право на призначення пенсії" та "право на перерахунок пенсії" не є тотожними за юридичним змістом і підстави для їх виникнення є різними. Оскільки такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, на момент звернення позивача до УПФУ, не існувало, то відповідач обґрунтовано вказав на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.
Відносно посилань позивача на положення Конституції України, зокрема, ст..22 Конституції України, згідно якої при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст..46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За змістом ст..22 Конституції України звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістових характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
В даному випадку наділення в установленому порядку Кабінету Міністрів України повноваженнями щодо встановлення умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям, не є свідченням звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод вказаних осіб.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення при неповному з'ясуванні обставин справи, з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування постанови суду з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись п.3 ч.1 ст.198, ст..ст.202, 205, 207 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області - задовольнити.
Постанову Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 23 березня 2017 року по справі №396/362/17(провадження №2-а/396/27/17) - скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, передбаченому ст..212 КАС України.
(Повний текст постанови виготовлено 12.05.2017р.)
Головуючий: Я.В. Семененко
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк