про залишення позовної заяви без розгляду
12 травня 2017 року справа № 823/592/17
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Звенигородського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Черкаській області про зобов'язання винити певні дії,
встановив:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 подав позов, в якому просить зобов'язати Звенигородський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Черкаській області зняти накладені арешти на все майно, відповідно до записів про арешт майна позивача: № 5937875 від 10.04.2006, № 5937907 від 22.02.2010, № 5937938 від 05.03.2011.
Вивчивши матеріали позовної заяви суддя вважає, що позовну заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 слід залишити без розгляду з наступних підстав.
Згідно з частинами 1, 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, відповідно до частини 1 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Частина 2 вказаної статті передбачає, що позовну заяву може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
В позовній заяві фізична особа - підприємець ОСОБА_1 просить зобов'язати Звенигородський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Черкаській області зняти накладені арешти на все майно, відповідно до записів про арешт майна позивача: № 5937875 від 10.04.2006, № 5937907 від 22.02.2010, № 5937938 від 05.03.2011.
Як зазначає позивач, про порушення своїх прав, свобод та інтересів фізична особа - підприємець ОСОБА_1 дізнався 04 березня 2017. В матеріалах позовної заяви міститься постанова приватного нотаріуса Н.Б. Побіянської про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 04 березня 2017 року, примірник вказаної постанови позивач отримав 04 березня 2017 року, що підтверджується його підписом на вказаній постанові, а позов подав лише 10.05.2017. Окрім того позивач ніяким чином не обґрунтовує та не надає доказів поважних причин пропуску процесуального строку звернення до Черкаського окружного адміністративного суду.
Частина 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Виходячи з позовної заяви та доданих до неї документів суддя вбачає, що позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Звенигородського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Черкаській області про зобов'язання винити певні дії поданий поза межами строку, встановленого для звернення до суду, та не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Відповідно до частини 2 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 100, 155, 158, 160, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
ухвалив:
Позовну заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Звенигородського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Черкаській області про зобов'язання винити певні дії залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.О. Гаврилюк