Постанова від 12.05.2017 по справі 825/275/17

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2017 року м. Чернігів Справа № 825/275/17

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Лобан Д.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України до публічного акціонерного товариства "Агат" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з публічного акціонерного товариства "Агат" (далі - ПАТ «Агат», відповідач) на користь Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.09.2015 по 31.12.2016 в сумі 93552,46 грн на р/р № 25607300037293, банк отримувач: філія Чернігівського обласного управління Ощадбанк м. Чернігів, код отримувача: 40378544, МФО 353553.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що відповідач зареєстрований в Ріпкинському об'єднаному управління Пенсійного фонду України в якості платника страхових внесків та зобов'язаний відшкодовувати витрати управління Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (у зв'язку з реорганізацією шляхом злиття окремих органів Пенсійного фонду України, що проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1055, управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області, припинило свою діяльність за рішенням засновників 29.03.2016 та було реорганізовано в Ріпкинське об'єднане управління Пенсійного фонду України, новоутворене Ріпкинське ОУПФУ є правонаступником всіх прав та обов'язків припиненого управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області). В порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не відшкодував витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за період з 01.09.2015 по 31.12.2016 громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, які отримують пенсію відповідно до пунктів "а","б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". У зв'язку з цим, за відповідачем утворилась заборгованість в сумі 93552,46 грн, яку позивач просить стягнути.

Відповідачем, у встановлені судом строки, подані заперечення проти позову, в яких зазначено наступне. 23.07.2014 по факту підробки наказів Городнянського телевізійного заводу «Агат» № 225-ка від 28.03.1991 та № 48-ка від 28.01.1993 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України слідчим Городнянського ВП ГУНП в Чернігівській області було внесено до СРДР кримінальне провадження № 12014270110000275. Матеріали кримінального провадження містять експертні висновки за результатами експертиз щодо підробки наказів Городнянського телевізійного заводу «Агат» № 225-ка від 28.03.1991 та № 48-ка від 28.01.1993.

Згідно висновків експерта, тексти вказаних наказів не відповідають за способом друку аналогічному тексту наказів, підписи на вищезазначених наказах також не відповідають підписам директора та голови профкому. У дату і номер наказу № 48-ка від 28.01.1993 вносились зміни шляхом друкування нових записів поверх попередніх та шляхом підчистки першої цифри № «48-ка», зокрема біля розміщення цифри «4». Першочерговий запис дати та номеру наказу був «28 марта 1991 года» (записи «марта1991» виправили шляхом друкування поверх нового запису «январь 1993», а цифри «28» повторно надрукували) № «325-ка» (цифру «З» підчистили, а цифри «25» виправили шляхом друкування поверх нового запису «48»).

Враховуючи зазначене інформація викладена головним державним експертом області з умов праці в листі від 23.06.01 за № 310/13, що первинна атестація була проведена у відповідності з вимогами нормативних документів, за її результатами видано наказ від 28.01.93 №48-ка, яким підтверджено право працівників на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 1 та списком № 2 не відповідає дійсності, так як в її основу покладені фальшиві накази Городнянського телевізійного заводу «Агат» № 225-ка від 28.03.1991 та № 48-ка від 28.01.1993. Наказів Городянського телевізійного заводу «Агат» № 225-ка від 28.03.1991 та № 48-ка від 28.01.1993 не існувало, відповідно і жодних досліджень і атестації робочих місць не проводилось.

Крім того, фахівці органів Пенсійного фонду також мають право перевіряти наявність первинних документів, на підставі яких видано документи, що підтверджують право працівника на пільгову пенсію, в тому числі документи, на підставі яких видано наказ про результати атестації робочих місць, яким затверджується перелік робочих місць, виробництв, професій (посад) з пільговим пенсійним забезпеченням. Висновки щодо підтвердження (скасування) права працівників на пенсію за віком на пільгових умовах (доповнено згідно з постановою КМУ від 11.04.2002 № 497) складається за результатами експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідних працівників і надається на вимогу органів Пенсійного фонду.

Зважуючи, що перевірка органами Пенсійного фонду наявності висновку не проводилась, а нарахування пенсії відбулося без неї, та так як вищезазначені накази фальшиві, то абсолютно відсутні підстави для виплати пенсії і відповідно для відшкодування.

01.03.2017 від відповідача надійшла заява про зупинення провадження у справі у зв'язку з знаходженням в провадженні судді Поліщук Л.О. Чернігівського окружного адміністративного суду справи № 825/50/17 за позовом ПАТ «Агат» до Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Ріпкинське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Головне управління Держсанепідслужби України про скасування висновку щодо атестації умов праці, так як без вирішення вказаної справи по суті неможливо розглянути по суті справу № 825/275/17.

Ухвалою суду від 02.03.2017 провадження у справі № 825/275/17 зупинено набрання законної сили судовим рішенням по справі № 825/50/17.

Ухвало суду від 25.04.2017 за клопотанням представника Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду Украине провадження у справі № 825/275/17 поновлено у зв'язку з набранням законної сили ухвали суду від 05.04.2017 про залишення позовної заяви без розгляду по справі № 825/50/17.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ПАТ "Агат" (вул.1 Травня, 46, м. Городня, Городнянський район, Чернігівська область, 15100, код 14310951) зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Городнянському районі як страхувальник, платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за № 00018.

Як вбачається з матеріалів справи, у відповідача працювали громадяни ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, яким призначена пенсія на пільгових умовах згідно пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 24-35).

За період з 01.09.2015 по 31.12.2016 управлінням Пенсійного фонду в Городнянському районі витрачено 93552,46 грн, на доставку пільгових пенсій за списком №1 та №2 громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с. 6, 12, 16-17, 19) та розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів ""б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за 2015 рік (а.с. 7, 9, 11, 14, 21-22).

Вказані розрахунки у встановленому законом порядку надсилалися відповідачу, що підтверджується копіями супровідних листів та повідомлень про вручення поштових відправлень, наявних в матеріалах справи (а.с. 8, 10, 13, 18, 23)

Досліджуючи правильність нарахування ПАТ "Агат" фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, необхідно врахувати норми ст. 5 Закону України від 09.07.2003 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058), яка регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.

За змістом п. 2 розділу Прикінцевих положень вказаного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

За правилами абзацу 4 пп.1 п.2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком №1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що із набранням чинності Законом № 1058-IV (з 1 січня 2004 року) витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі пункту "а" ч.1 ст.13 Закону № 1788-XII особам, які були зайняті на роботах за списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями. Обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених Пенсійним фондом України після 1 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

Винятком із цього правила є лише відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог ст. 14 Закону № 1788-XII.

Отже, згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 та ст. 4 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" фактичні витрати пенсійного органу на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підлягають відшкодуванню у розмірі 100 відсотків.

Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається п. 6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.

Підпунктом 6.1 п. 6 цієї Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України у розмірі 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Пунктом 6.4 Інструкції визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з пп. 6.7 п. 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунках місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

З матеріалів справи вбачається, що місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з травня 2016 року по списку № 1 складає 2764,74 грн та по списку № 2 - 4194,67 грн, всього 6959,41 грн, що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "а", "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", наявними в матеріалах справи.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Пунктом 6 частини першої статті 1 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами ПФУ у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 15 статті 106 Закону № 1058- ІV строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Таким чином, в разі звернення до суду із позовом про стягнення заборгованості (недоїмки), яка виникла через несвоєчасне нарахування та/або сплату суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, до відносин щодо стягнення такої заборгованості (недоїмки) застосовуються положення частини 15 статті 106 Закону № 1058-ІV. Водночас строки звернення до суду із позовом про стягнення цієї заборгованості (недоїмки), передбачені статтею 99 КАС України, не застосовуються.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25.11.2015 у справі № 213122а15 (№ 803/2199/14), яка відповідно до частини 1 статті 244-2 КАС України є обов'язковою для врахування в судовій практиці.

Виходячи із аналізу правових норм, що регулюють обов'язки відповідача, під час дослідження позовних вимог судом встановлено, що за період з 01.09.2015 по 31.12.2016 заборгованість ПАТ "Агат" по відшкодуванню фактичних витратах на виплату і доставку пенсій, призначених за списком № 1 та № 2 громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, відповідно до пунктів "а", "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", становить 93552,46 грн.

Судом встановлено, що, з урахуванням вимог п. 10.11 розділу 10 Інструкції, відповідачем до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 93552,46 грн внесені не були, чим порушено вимоги розділу 6 Інструкції.

На час розгляду судом цієї адміністративної справи зазначена заборгованість відповідачем не сплачена, доказів на спростування цієї обставини суду не надано.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, з урахуванням того, що сума заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 3564,43 грн, відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачена, доказів погашення зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд вважає, що позовні вимоги Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно із п. 8 ч. 6 ст. 183-2 та ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158-163, 167, 183-2, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Агат" (вул. 1 Травня, 46, м. Городня, Городнянський район, Чернігівська область, 15100, код 14310951) заборгованість по відшкодуванню пільгових пенсій за період з 01.09.2015 по 31.12.2016 в сумі 93552,46 грн на р/р № 25607300037293, банк отримувач: філія Чернігівського обласного управління Ощадбанк м. Чернігів, код отримувача: 40378544, МФО 353553.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в порядку та строки, передбачені статтями 1832, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.В. Лобан