Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
Харків
12 травня 2017 р. № 820/1024/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Старосєльцева О.В.,
при секретарі судового засідання - Цабеки К.Є.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області до Приватного підприємства "Латус" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
Позивач, Державна екологічна інспекція у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив: застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ПП «Латус» у вигляді повного зупинення роботи джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: лабораторної шафи (розташова в дослідницькій лабораторії, кімната 32, поверх 3), Термобоксу (розташований в випробувальній лабораторії кімната 32, поверх 3), двох змішувачів для приготування робочих паст (розташованих в дільниці виготовлення паст, 3 поверх, кімната 24), Вакууму формовочному машина автоматична (розташована в пакувальній дільниці на 2 поверсі, кімната 25), Термотонелю БС-450 (розташований в пакувальній дільниці на 2 поверсі, кімната 26), Котлу "Росс" для плавки воску (розташований в восковому відділені на 1 поверсі, кімната 16), Реактора ( розташований в восковому відділені на 1 поверсі, кімната 16), Парафінонагрівачу Каскаду ( розташований в восковому відділені на 1 поверсі, кімната 16), трьох Міксерів (розташованих в дільниці виготовлення Колсифлекс на 1 поверсі, кімната 18), Млину (розташований в дільниці помолу), Котлу АОГВ-96Р з електричним насосом (розташований в топковій), Котлу АОГВ-96Р (розташований в топковій) до отримання ПП «Латус» відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела викидів, шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державною екологічною інспекцією у Харківській області в термін з 17.02.2017 року по 02.03.2017 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства. За насідками перевірки складено акт дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами № 57/01-04/02-09, який підписано відповідачем. Актом перевірки встановлено, що ПП "Латус" здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". З метою усунення порушень виявлених під час здійснення планової перевірки, позивачем винесено припис від 02.03.2017 року за № 02-25/19, яким, зокрема, зобов'язано ПП "Латус" отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Крім того, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області складено протокол про адміністративне правопорушення від 23.02.2017 року № 000124 на інженера ПП "Латус" Бок А.П. за порушення ст.ст.10,11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст. 17 Закону України "Про відходи", та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 23.02.2017 року № 02-26-33, якою інженера ПП "Латус" Бок А.П. визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 78, ст. 82-1,82-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
В судове засідання представник позивача не прибув, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що Припис Державної екологічної інспекції у Харківській області № 02-25/19 від 02.03.2017р. виконав в повному обсязі у відведений термін, а тому у позові просив відмовити.
Оскільки визначене ч.1 ст.2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи і дотримання вказаного завдання є обов'язковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, а також подане позивачем клопотання про розгляд справи за його відсутності, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, дійшов висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Згідно ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 454/2011 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр). Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. (далі Положення).
На підставі п.4.2 Положення, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про охорону атмосферного повітря щодо: виконання запланованих і затверджених загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання; порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 № 429 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2011 за № 1347/20085, наказу по Державній екологічній інспекції у Харківській області від 16.02.2017 року № 57/01-04, у термін: з 17.02.2017 року по 02.03.2017 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
За наслідками перевірки ПП "Латус" Державною екологічною інспекцією у Харківській області складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами № 57/01-04/02-09 (а.с. 12-19).
Акт було складено у присутності інженера ПП "Латус" А.П. Бок та диретора ПП "Латус" Бок Ю.В. Дані посадові особи від підписання даного акту відмовилися.
Актом перевірки зафіксовано, що м. Харків, вул. Текстильна, 82, для виробництва матеріалів стоматологічного призначення та допоміжної діяльності ПП «ЛАТУС» використовує наступне обладнання, що є стаціонарними джерелами викидів (утворення) забруднюючих речовин в атмосферне повітря, зокрема: лабораторна шафа (розташована в дослідницькій лабораторії, кімната 32, поверх 3), Термобокс розташований в випробувальній лабораторії кімната 32, поверх 3), 2 змішувача для приготування робочих паст (розташованих в дільниці виготовлення паст 3 поверх, кімната 24), Вакуум формовочна машина автоматична (розташована в Пакувальній дільниці на 2 поверху, кімната 25), Термотонель БС-450 (розташований в пакувальній дільниці на 2 поверху, кімната 26), Котел РОСС для плавки воску (розташований в восковому відділені на 1 поверху, кімната 16), Реактор (розташований в восковому відділені на 1 поверху, кімната 16), Парафінонагрівач Каскад (розташований в восковому відділені на 1 поверху, кімната 16), Міксер (3 од.) (розташованих в дільниці виготовлення КОЛСИФЛЕКС на 1 поверху, кімната 18), Млин (розташований в Дільниці помолу), Котел АОГВ-96Р з електричним насосом (розташований в топковій), Котел АОГВ-96Р (розташований в топковій).
Також, актом перевірки зафіксовано, що здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від вказаного обладнання - стаціонарних джерел викидів, також підтверджується розрахунками податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення до Податкової декларації екологічного податку за 2014-2016р.р. (розрахунок екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин при згорянні природного газу проводився за формулами Методики №67 (згідно пояснень керівника підприємства, наданих в ході проведення перевірки), довідкою ПП «ЛАТУС» про кількість часів роботи стаціонарних джерел викидів (обладнання) забруднюючих речовин в атмосферне повітря, протоколами досліджень повітря робочої зони від 30.11.2016р. №22979/ВПРЗ, від 30.11.2016р. №22980/ВПРЗ, від 30.11.2016р. №22981/ВПРЗ, від 31.05.2016р. №11029/ВПРЗ, від 31.05.2016р. №11031/ВПРЗ наданими в ході проведення перевірки, тощо.
Отже, згідно акту перевірки, ПП "Латус" здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від вказаного обладнання за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст.ст. 10, 11Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Відповідно до ст.10 Закону України "Про атмосферне повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Згідно до ст.11 Закону України "Про атмосферне повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Крім того, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області складено протокол про адміністративне правопорушення від 23.02.2017 року № 000124 на інженера ПП «ЛАТУС» Бок А.П. за порушення ж ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. ст. 17 Закону таїни «Про відходи» (згідно пояснень Бок А.П. з протоколом згодна) та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 23.02.2017 року 2-26/33, відповідно до якої інженера ПП «ЛАТУС» Бок А.П визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст. 78, 2-1, 82-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
З метою усунення порушень виявлених під час здійснення позапланової перевірки, Державною екологічною інспекцією у Харківській області винесено припис від 02.03.2017року за № 02-25/19, яким, зокрема, зобов'язано ПП "Латус": одержати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до 02.05.2017 року.
Відповідно до ч. 7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. За змістом ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", Невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
Разом з тим., з матеріалів справи вбачається, що відповідачем станом на 12.05.2017 року Припис Державної екологічної інспекції у Харківській області № 02-25/19 від 02.03.2017 р. виконано в повному обсязі , а саме: одержано в Департаменті екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації дозвіл № 6310138800-3067 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; розроблено довідку про кількість часів роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з дати вводу в експлуатацію по дату отримання дозволу окремо по кожному джерелу викидів в годинах; забезпечено здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних та пересувних джерел; складений Звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві; розроблено план організації роботи у сфері поводження з відходами та погоджено і затверджено реєстрову карту об'єкта утворення, оброблення та утилізації відходів ПП «ЛАТУС»; зареєстровано в Департаменті екології та природних ресурсів Харківськоїобласної державної адміністрації декларацію про відходи.
Відповідачем долучено відповідні докази до матеріалів справи.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Отже, предметом даного позову було застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ПП "Латус" у вигляді повного зупинення роботи джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря до отримання ПП «Латус» відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Оскільки, ПП "Латус" на час розгляду справи в суді вже отримало вищезазначений дозвіл, то в даному випадку відсутній предмет спору, а відтак, у задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції у Харківській області до ПП "Латус" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду суд відмовляє.
Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст.94 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Харківській області до Приватного підприємства "Латус" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 12.05.2017 року.
Суддя Старосєльцева О.В.