Постанова від 10.05.2017 по справі 822/757/17

Копія

Справа № 822/757/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2017 року 12:15 м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.

при секретаріБачку А.М.

за участі:представників сторін та третьої особи

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "АКРІС АГРО" до Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" , Головного управління Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру у Хмельницькій області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Горинь Агро" про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "АКРІС АГРО" звернулось в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру", Головного управління Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру у Хмельницькій області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Горинь Агро" про визнання протиправними та скасування рішень, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру":

- від 11 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000076 про реєстрацію договору оренди землі від 25 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_3, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1;

- від 10 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000069 про реєстрацію договору оренди землі від 24 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_4, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2;

- від 10 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000055 про реєстрацію договору оренди землі від 25 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_5, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3;

- від 20 грудня 2007 року реєстраційний номер 040776000052 про реєстрацію договору оренди землі від 15 жовтня 2007 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_6, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_4;

- від 30 вересня 2008 року реєстраційний номер 040876000003 про реєстрацію договору оренди землі від 28 лютого 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_7, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_5

- від 11 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000121 про реєстрацію договору оренди землі від 24 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_8, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_6

- від 20 грудня 2007 року реєстраційний номер 040776000089 про реєстрацію договору оренди землі від 15 жовтня 2007 року, укладений ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_9, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_7

- від 11 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000111 про реєстрацію договору оренди землі від 25 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_10, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_8

- від 11 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000113 про реєстрацію договору оренди землі від 25 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_11, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_9;

- від 20 грудня 2007 року реєстраційний номер 040776000109 про реєстрацію договору оренди землі від 16 жовтня 2007 року, укладений ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_12, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_10

- від 10 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000066 про реєстрацію договору оренди землі від 15 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_13, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_11

- від 10 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000067 про реєстрацію договору оренди землі від 15 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_14, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_12;

- від 02 жовтня 2008 року реєстраційний номер 040876000137 про реєстрацію договору оренди землі від 15 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_15, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_13

- від 10 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000017 про реєстрацію договору оренди землі від 15 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_16, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_14

- від 11 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000075 про реєстрацію договору оренди землі від 24 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_17, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_15;

- від 10 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000059 про реєстрацію договору оренди землі від 15 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_18, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_16

- від 10 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000009 про реєстрацію договору оренди землі від 25 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_19, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_17

- від 11 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000110 про реєстрацію договору оренди землі від 15 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_20, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_18;

- від 10 квітня 2008 року реєстраційний номер 040876000057 про реєстрацію договору від 18 січня 2008 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_21, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_19;

- від 20 грудня 2007 року реєстраційний номер 040776000132 про реєстрацію договору від 15 жовтня 2007 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_22, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_20;

- від 20 грудня 2007 року реєстраційний номер 040776000161 про реєстрацію договору від 16 жовтня 2007 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_23, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_21

- від 20 грудня 2007 року реєстраційний номер 04077600006 про реєстрацію договору від 15 жовтня 2007 року, укладеного ТОВ "Горинь Агро" з ОСОБА_24, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_22.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуваними рішеннями відповідача зареєстровані договори оренди землі, укладені між ТОВ "Горинь Агро" та вищевказаними громадянами, зареєстровані у період з 2007 по 2010 рік Хмельницькою регіональною філією Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" за відсутності законних підстав та повноважень, а тому, дані договори оренди землі є такими, що не пройшли державну реєстрацію у порядку, встановленому законом.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити з підстав, що зазначені в позовній заяві.

Представники відповідачів в судовому засіданні заперечили вказали, що позовні вимоги вважають необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з огляду на те, що при прийнятті оскаржуваних рішень не порушено вимоги чинного на момент реєстрації договорів оренди землі законодавства України.

Представник третьої особи - ТОВ "Горинь Агро" в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, вказала, що вони є необґрунтованими, під час вивчення документів поданих ТОВ "Горинь Агро" відповідачем не встановлено підстав для відмови у проведенні державної реєстрації договорів оренди, а тому прийняті правомірні рішення про їх реєстрацію. Детально позиція третьої особи викладена в письмових запереченнях, копія яких долучена до матеріалів справи.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідачів та третьої особи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 січня 2017 року відкрито провадження по справі №822/138/17 за позовом ТОВ "Горинь Агро" до Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області, державних реєстраторів Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області ОСОБА_25, та ОСОБА_26, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Акріс Агро", ТОВ "Шепетівка Агро", селянського фермерського господарства "Клепачі" про визнання протиправними та скасування рішень державного реєстратора.

За твердженнями позивача, ознайомившись в січні 2017 року із матеріалами справи №822/138/17, йому стало відомо, що вищевказані договори оренди землі, на які ТОВ "Горинь Агро" посилається, як на підставу поданого позову, зареєстровані Хмельницькою регіональною філією державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру".

Надаючи оцінку правомірності рішень Хмельницькою регіональною філією державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру", суд виходить з наступного.

Згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, далі - КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.3 КАС України адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.

Згідно зі частиною 2 статті 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Згідно доданих до матеріалів адміністративного позову копій вищевказаних договорів оренди землі, останні зареєстровані відповідачем в період з грудня 2007 року по жовтень 2008 року.

Статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме та їх обтяжень" передбачено, що інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до ч.4 ст.3 цього ж Закону, права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Згідно з ч.1 ст. 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (тобто, в редакції, чинній на момент проведення державної реєстрації договорів оренди), систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (Центр Державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав.

Статтею 7 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що місцеві органи державної реєстрації прав є відділеннями державної госпрозрахункової юридичної особи з консолідованим балансом (Центру Державного земельного кадастру). Частиною 2 даної статті встановлено, що місцеві органи державної реєстрації прав проводять реєстрацію прав на нерухоме майно, їх обмежень, правочинів щодо нерухомості або відмовляють у реєстрації.

Відповідно до п.7 Прикінцевих положень вказаного закону, до приведення законів та інших нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно з п.4 Прикінцевих положень вказаного Закону, Кабінет Міністрів України зобов'язано привести свої нормативно-правові акти у відповідність із Законом.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1088 "Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру", установлено, що державне підприємство "Центр Державного земельного кадастру" при Державному Комітеті по земельних ресурсах проводить реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних Державного реєстру прав на землю (і комунальні підприємства - бюро технічно інвентаризації - вносять дані про об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках, та права на них до бази даних Державного реєстру прав власності на нерухоме майно), тобто є адміністратором Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно, здійснює його формування, ведення, збереження.

Порядок проведення державної реєстрації договору оренди землі в період укладення договорів оренди між ТОВ "Горинь Агро" та фізичними особами-власниками був визначений Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №174 від 02 липня 2003 (далі - Порядок №174).

Згідно з пунктом 4.2 Порядку №174, державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.

Відповідно до пункту 4.5 Порядку №174, державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі у книзі реєстрації здійснює оператор (реєстратор), у межах повноважень якого є земельна ділянка.

Згідно з пунктом 1.2 Порядку №174 оператори державного реєстру земель (далі - оператори) - структурні підрозділи Центру Державного земельного кадастру, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК.

Реєстратори державного реєстру земель (далі - реєстратори) - структурні підрозділи Центру Державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.

Таким чином обов'язок державної реєстрації договорів оренди землі покладався виключно на державне підприємство "Центр Державного земельного кадастру" та його територіальні органи шляхом внесення записів до бази даних Державного реєстру земель та вчинення записів у відповідних книгах реєстрації.

Відомості щодо реєстрації договорів оренди землі містяться в реєстраційних написах на самих договорах оренди ТОВ "Горинь Агро", копії яких містяться у матеріалах справи.

Також доказами державної реєстрації договорів оренди землі ТОВ "Горинь Агро", крім відомостей, що містяться в кожному договорі оренди землі є дані Книг реєстрації договорів оренди землі, витяги з яких, та, листи управління Держгеокадастру у Славутському районі Хмельницької області вих. №32-28-99.4-2469/2-16 від 13 грудня 2016 року, №32-28-99.4-2415/2-16 від 07 грудня 2016 року, № 32-28-99.4-2414/2-16 від 07 грудня 2016 року.

Постановою Кабінету міністрів України від 25 грудня 1998 року №2073 затверджено Порядок державної реєстрації договорів оренди землі (далі - Порядок №2073) пунктами 3, 4 якого встановлено, що державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки. Забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів: районні відділи земельних ресурсів; управління (відділи) земельних ресурсів у містах обласного і районного підпорядкування; Київське та Севастопольське міське управління земельних ресурсів.

Проте, згідно п.4 постанови Кабінету Міністрів України №1088 від 17 грудня 2003 року "Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" до створення Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно державне підприємство "Центр Державного земельного кадастру" проводить реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних державного реєстру земель та є адміністратором бази даних державного реєстру земель.

Пунктом 7 вказаної постанови доручено Державному комітету по земельних ресурсах забезпечити функціонування державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" як юридичної особи з консолідованим балансом, ліквідувавши з цією метою регіональні, міські та районні центри державного земельного кадастру.

Таким чином, враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України №1088 від 17 липня 2003 року "Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" до створення Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно структурні підрозділи ДП "Центр Державного земельного кадастру" правомірно проводили реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних державного реєстру земель та відповідних книг реєстрації, які велись цими структурним підрозділами.

При цьому, станом на момент укладення договорів оренди земельних ділянок між ТОВ "Горинь Агро" та фізичними особами-власниками земельних ділянок Державний реєстр прав на землю та нерухоме майно не був створений, а тому державну реєстрацію договорів оренди здійснював Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах.

Законодавцем не було розроблено механізму реалізації Порядку №2073 для здійснення державної реєстрації договорів оренди виконавчими комітетами сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки, а книги реєстрації договорів оренди землі протягом 2007-2010 років органами місцевого самоврядування не велись.

Постанова Кабінету Міністрів України №1088 від 17 липня 2003 року "Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" прийнята пізніше, ніж Порядок державної реєстрації договорів оренди землі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року №2073, тому, саме нею визначається орган, який має здійснювати державну реєстрацію договорів оренди землі, оскільки застосовуванню підлягає нормативно- правовий акт, який прийнятий пізніше.

Відповідно до Порядку №174, реєстраторами державного реєстру земель є структурні підрозділи Центру Державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.

Отже, з урахуванням вищевказаного, посилання ТОВ "АКРІС АГРО" на той факт, що договори оренди, укладені між ТОВ "Горинь Агро" та фізичними особами-власниками земельних ділянок не були зареєстровані належним чином відповідно до законодавства України, чинного на момент укладення таких договорів, оскільки таку реєстрацію повинні були проводити виконавчі комітети органами місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки, а не структурні підрозділи Центру Державного земельного кадастру, є безпідставними.

З приводу доводів позивача щодо зупинення дії вказаного наказу Державного комітету України по земельних ресурсах №174 від 02 липня 2003 року необхідно зазначити наступне.

Так, в повідомленні Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, опублікованому у газеті "Урядовий кур'єр" від 27 червня 2007 року №113, зазначено, що відповідно до рішення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 18 квітня 2007 року №35 "Про необхідність усунення порушень принципів державної регуляторної політики Державним комітетом України по земельних ресурсах" зупинено дію наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 02 липня 2003 року № 174 "Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель" з 18 червня 2007 року.

Проте, ухвалою Господарського суду міста Києва від 12 липня 2007 року у справі №6/534-А зупинено дію вищевказаного рішення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 18 квітня 2007 року №35 "Про необхідність усунення порушень принципів державної регуляторної політики Державним комітетом України по земельних ресурсах".

Вказані заходи забезпечення позову були скасовані 09 жовтня 2014 року ухвалою Господарського суду міста Києва у справі №6/534-А, а тому Порядок №174 в період з 12 липня 2007 по 09 жовтня 2014 року продовжував свою дію та відповідно підлягав застосуванню при здійсненні державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок.

Посилання ТОВ "АКРІС АГРО" на постанову Верховного Суду України від 31 жовтня 2012 року у справі №6-105цс12, в якій Верховний Суд України не погодився з тим, що державна реєстрація договорів оренди землі повинна була проводитись за Порядком №174 у силу того, що він є підзаконним нормативним актом спростовується наступним.

Правовідносини, які були предметом розгляду Верховним Судом України та спірні правовідносини, що склались між сторонами та є предметом розгляду у даній справі, не є подібними, з огляду на те, що вони виникли в січні 2004 року, відтак питання реєстрації договору оренди землі були врегульоване Законом України "Про місцеве самоврядування", статтею 33 якого було передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить реєстрація суб'єктів права власності на землю, реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі, видача документів, що посвідчують право власності і право користування.

Також судами до спірних правовідносин були застосовані положення п.3 постанови Кабінету міністрів України від 25 грудня 1998 року №2073 "Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі", відповідно до якого передбачено, що державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки.

Отже, в спорі, розглянутому Верховним Судом України у справі №6-105цс12, правовідносини між сторонами виникли до прийняття Закону України від 1 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", який набрав чинності 3 серпня 2004 року.

Таким чином, вказана постанова Верховного Суду України не може бути застосована для врегулювання спірних правовідносин у даній справі.

Крім того, суд вважає безпідставними посилання позивача на скасування Вищим адміністративним судом України п. 3.2 Інструкції та виходить з того, що постановою Вищого адміністративного суду України від 20 квітня 2010 року №К-В025/09, було скасовано окремі пункти Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04 травня 1999 року №43, зокрема, п.3.2, однак залишився чинним п.3.3 Інструкції, в якому зазначено, що порядок ведення книги записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі встановлюється наказом Держкомзему України (Порядком №174).

Згідно з п.1.2 Порядку № 174, оператори державного реєстру земель - структурні підрозділи Центру Державного земельного кадастру, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу.

Таким чином, державна реєстрація договорів оренди земельних ділянок ТОВ "Горинь Агро" здійснювалася на підставі Закону України від 01 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1088 "Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру", Порядку №174, та Інструкції.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, позивачем не доведено, а судом не встановлено протиправності рішень Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру", а тому, позовні вимоги ТОВ "АКРІС АГРО" до Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру", Головного управління Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру у Хмельницькій області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Горинь Агро" про визнання протиправними та скасування рішень необхідно залишити без задоволення.

На підставі положень ст.94 УКАС України, в зв'язку із відмовою в задоволення позову, судові витрати не стягуються.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 158, 163, 167, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "АКРІС АГРО" до Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру", Головного управління Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру у Хмельницькій області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Горинь Агро" про визнання протиправними та скасування рішень: №040876000076 від 11 квітня 2008 року, №040876000069 від 10 квітня 2008 року, №040876000055 від 10 квітня 2008 року, №040776000052 від 20 грудня 2007 року, №040876000003 від 30 вересня 2008 року, №040876000121 від 11 квітня 2008 року, №040776000089 від 20 грудня 2007 року, №040876000111 від 11 квітня 2008 року, №040876000113 від 11 квітня 2008 року, №040776000109 від 20 грудня 2007 року, №040876000066 від 10 квітня 2008 року, №040876000067 від 10 квітня 2008 року, №040876000137 від 02 жовтня 2008 року, №040876000017 від 10 квітня 2008 року, №040876000075 від 11 квітня 2008 року, №040876000059 від 10 квітня 2008 року, №040876000009 від 10 квітня 2008 року, №040876000110 від 11 квітня 2008 року, №040876000057 від 10 квітня 2008 року, №040776000132 від 20 грудня 2007 року, №040776000161 від 20 грудня 2007 року, №040776000006 від 20 грудня 2007 року - залишити без задоволення.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 12 травня 2017 року 12:15.

Суддя/підпис/О.П. Шевчук

"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук