Постанова від 11.05.2017 по справі 820/1477/17

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

11 травня 2017 р. № 820/1477/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Зінченко А.В.

при секретарі судового засідання - Алавердян Е.А.

за участю представників сторін:

позивача - Нікішиної Ю.О.

відповідача - Руденко С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Головного Управління Держпраці у Харківській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Комсомольський молокозавод» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Головне Управління Держпраці у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Комсомольський молокозавод», в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «Комсомольський молокозавод» код 31465416, розташованого за адресою: 63460, Харківська область, Зміївський район, смт. Слобожанське (Комсомольське), вул. Енергетиків (Фрунзе), б. 20, шляхом зупинення експлуатації (застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: посудина, що працює під тиском (ресивер) для компресорних установок тип РГ 495.600.02 заводський № 872; котлів Е-1,0-9Г-2 заводський № 4244 реєстраційний № 5601 та Е-1,0-0,9Г-3 заводський № 13101 реєстраційний № 6194.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що під час проведення перевірки відповідача було виявлено 90 порушень нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 6 створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Оскільки відповідачем не усунено виявлені недоліки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, з підстав, викладених у письмових запереченнях, та просив в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Головним Управлінням Держпраці у Харківській області в період з 20.03.2017 по 24.03.2017 проведена планова перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням над, їх використанням та охороною ТОВ «Комсомольський молокозавод».

За результатами проведеної перевірки складено акт від 24.03.2017 № 19-03-04-5409/0584, відповідно до якого виявлено 90 порушень нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 6, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- п. 65 акту - відсутній дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці на експлуатацію посудини, що працює під тиском (ресивер) для компресорних установок тип РГ495.600.02 заводський № 872, що є порушенням п.6 «Порядку видачі розводів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107;

- п. 73 акту - не надано проектну та іншу технічну документацію щодо переведення роботи котлів Е-1,0-9Г-2 заводський № 4244 реєстраційний № 5601 та Е-1,0-0,9Г-3 заводський № 13101 реєстраційний № 6194 з природного газу та тверде паливо, що є порушенням ст. 21 Закону України «Про охорону праці»;

- п. 77 - запобіжні клапана котлів Е-1,0-9Г-2 заводський № 4244 реєстраційний № 5601 та Е-1,0-0,9Г-3 заводський № 13101 реєстраційний № 6194 не мають пристрою (відвідного трубопроводу) для захисту обслуговуючого персоналу від опіків при спрацюванні клапана, що є порушенням п. 5.2.15 НПАОП 0.00-1.60-66 «Правила будови і безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів»;

- п. 80 - не призначено відповідального за безпечну експлуатацію котлів, що є порушенням п. 9.1.3 НПАОП 0.00-1.60-66 «Правила будови і безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів»;

- п. 82 - на котлах Е-1,0-9Г-2 заводський № 4244 реєстраційні № 5601 а Е-1,0-0,9Г-3 заводський № 13101 реєстраційні № 6194 не встановлено не менше двох водовказівних приладів прямої дії, що є порушенням п. 5.3.1 НПАОП 0.00-1.60-66 «Правила будови і безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів»;

- п. 88 - на паропроводах перегрітої пари не встановлені прилади для вимірювання температури перегрітої пари, що є порушенням р. 5.5.1 НПАОП 0.00-1.60-66 «Правила будови і безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів».

На підставі висновків акту планової перевірки ГУ Держпраці у Харківські області складено приписи від 24.03.2017 № 19-03-04-5409/0584-0669/5217 та № 19-03-04-5409/0584-0659/5403, з вимогою, зокрема усунути вказані порушення.

Зазначені акт та приписи вручено відповідачу 24.03.2017.

Згідно п. 1 Положення про Державну службу з питань праці України, затвердженого Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, Державна служба з питань праці Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Пунктом 3 Положення про Державну службу з питань праці України, основні завдання Держпраці, зокрема, реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно пункту 4 Положення про Управління Держпраці, відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в і безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до п. 7 Положення про Державну службу з питань праці України, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно ст. 38 Закону України "Про охорону праці", державний нагляд за яким законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Згідно статті 13 Закону України "Про охорону праці", роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Відповідно до положень ст. 21 Закону України "Про охорону праці", роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Статтею 39 Закону України "Про охорону праці" визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Згідно статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Як вже зазначено вище, за результатами проведеної перевірки позивачем складено акт від 24.03.2017 № 19-03-04-5409/0584, відповідно до якого виявлено 90 порушень нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 6, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, на підставі висновків якого складено приписи від 24.03.2017 № 19-03-04-5409/0584-0669/5217 та № 19-03-04-5409/0584-0659/5403, з вимогою усунути вказані порушення.

Судом також встановлено, що дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці на експлуатацію посудини, що працює під тиском (ресивер) для компресорних установок тип РГ495.600.02 заводський № 872 не повинен бути у відповідача, так як виробником ПП «Інжиніринговою компанією «ЛІДЕР» було подано до уповноважених державних органів Декларацію про відповідність продукції вимогам Технічного регламенту безпеки простих посудин високого тиску.

Також переведення роботи котлів Е-1,0-9Г-2 заводський № 4244 реєстраційний № 5601 та Е-1,0-0,9Г-3 заводський № 13101 реєстраційний № 6194 з природного газу та тверде паливо відбулося в березні 2015 року, і відповідачем в квітні 2015 року було отримано Дозвіли №227.15.63 та №228.15.63 територіального управління державної служби гірничного нагляду та промислової безпеки України в Харківській області на їх обслуговування та експлуатацію.

Тобто на момент розгляду справи у суді, відповідачем надано докази усунення виявлених порушень, а відтак усунуто передумови для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Головного Управління Держпраці у Харківській області підлягають залишенню без задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69-71, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Головного Управління Держпраці у Харківській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Комсомольський молокозавод» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова у повному обсязі виготовлена 12 травня 2017 року.

Суддя Зінченко А.В.