Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
05 травня 2017 року Справа №П/811/1709/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку письмового провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до відповідача: Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Фізична особа-підприємець ОСОБА_2
про скасування податкового повідомлення-рішення.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася з позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області про скасування податкового повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області №0000242100 від 30.12.2015 р., яким позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 27 000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що господарську діяльність в кафе «Оксамит» в м. Кіровограді по вул. Героїв Сталінграду, 24/27 безпосередньо здійснює фізична особа-підприємець ОСОБА_2.
Представником відповідача до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки ФОП ОСОБА_1 здійснила реалізацію алкогольних та слабоалкогольних напоїв в порушення вимог ч.12 ст.15, ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, до суду подано заяву про розгляд справи без його участі (а.с.34).
На підставі усної ухвали, прийнятої в судовому засідання 24.04.2017 р. та занесеної до журналу судового засідання (а.с.145), подальший розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ОСОБА_1 24.05.2012 р. зареєстрована як фізична особа-підприємець (а.с.14).
З огляду на наказ Головного управління ДФС у Кіровоградській області №301 від 16.12.2015 р., посадовим особам ГУ ДФС у Кіровоградській області видані направлення на перевірку №220, №221 від 16.12.2015 р. на проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 (а.с.31, 32).
Зазначені направлення та службові посвідчення пред'явлені ФОП ОСОБА_1 до початку проведення фактичної перевірки, а також вручено копію наказу №301 від 16.12.2015 р., що підтверджується підписом в розписках (а.с.31, 32).
Так, 17 грудня 2015 року з 17:05 год. по 19:10 год. у кафе-барі «Оксамит», розташованому за адресою: м. Кіровоград, вул. Героїв Сталінграду, 24/27 посадовими особами ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами за результатами якої складено акт №26/11-28-21/НОМЕР_1 від 18.12.2015 р. (а.с.25-28). Перевіркою встановлено факт реалізації споживачу алкогольних напоїв «Бренді кола» ємністю 0,33 л., вміст спирту 8% обор. у кількості 2 пляшки за ціною 22,00 грн. за пляшку та горілку «Пшенична Олександрія» ємністю 0,5 л., 40% міцності, 2 х 50 грам по ціні 5,00 грн. за 50 грам без видачі фіскального чеку (розрахункового документа), тобто здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії та продаж алкогольних напоїв за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни, чим порушено вимоги ч.12 ст.15, Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та постанову Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. №957 «Про встановлення розмірів мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв».
На підставі зазначеного акта Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення №0000242100 від 30.12.2015 р., яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 27 000,00 грн. (а.с.15).
Згідно з ч.13 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р. №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. №957 «Про встановлення розмірів мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв.
Відповідно до абз.5, 14 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень; оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.
Пунктом 109.1 статті 109 Податкового кодексу України визначено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З огляду на п.110.1 ст.110 Податкового кодексу України платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Таким чином, відповідальність за вчинення податкового правопорушення покладається на платника податків, який допустив вчинення такого правопорушення.
В обґрунтування факту вчинення ФОП ОСОБА_1 податкового правопорушення стосовно реалізації алкогольних напоїв без наявності ліцензії та за цінами нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області надано копії акту проведення контрольної розрахункової операції за місцем реалізації товарів (надання послуг) від 17.12.2015 р. (а.с.29), складського пропуску №КР095043 від 18.11.2015 р. (а.с.24) та письмових пояснень ФОП ОСОБА_1 в яких вона підтверджує факт реалізації алкогольних напоїв продавцем стажером ОСОБА_3 (а.с.30).
В судовому засіданні представник позивача зазначив, що на час проведення перевірки господарську діяльність в кафе-барі «Оксамит» здійснювала ОСОБА_4, а не ФОП ОСОБА_1, а письмові пояснення надані нею під час перевірки на прохання перевіряючих та ОСОБА_2
Суд враховує, що відповідачем до матеріалів справи не надано жодних доказів на підтвердження того, що 17.12.2015 р. в кафе-барі «Оксамит», розташованому за адресою: АДРЕСА_2 здійснювала господарську діяльність ФОП ОСОБА_1
Натомість судом встановлено, що 07.07.2015 р. ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа-підприємець та взята на облік як платник податків (а.с.45-46).
Відповідно до договору №3 оренди нежитлового приміщення від 17.07.2015 р. та акта прийому-передачі об'єкта оренди встановлено, що ОСОБА_4 орендувала у ПП ОСОБА_5 нежитлове приміщення, загальною площею 35 метрів квадратних, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.58-60).
З огляду на повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 23.07.2015 р. №1 (Форма №20-ОПП) встановлено, що ФОП ОСОБА_2 здійснює господарську діяльність в кафе «Оксамит» за адресою: АДРЕСА_1 із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (а.с.79).
20.08.2015 р. ОСОБА_2 видано реєстраційне посвідчення №3000155729 на реєстратор розрахункових операцій (фіскальний номер РРО НОМЕР_2) (а.с.78).
Для повного та всебічного розгляду справи судом вживалися заходи щодо допиту ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_6 як свідків, однак свідки в судові засідання не з'явилися, привід Кіровоградським ВП ГУ НП в Кіровоградській області не виконано (а.с.82, 96, 98, 102, 112, 113, 117, 129-133, 139-141, 147-151).
Оцінюючи докази надані сторонами суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджено факт здійснення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 господарської діяльності в кафе-барі «Оксамит», розташованому за адресою: АДРЕСА_3. При цьому за відсутності будь-яких доказів на підтвердження того, що ФОП ОСОБА_1 станом на 17.12.2015 р. також здійснювала свою господарську діяльність в кафе-барі «Оксамит», розташованому за адресою: АДРЕСА_3 суд вважає безпідставними висновки Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області про порушення позивачем вимог ч.12 ст.15, Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» і постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. №957 «Про встановлення розмірів мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв».
Таким чином, не встановивши місця здійснення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 та особи, яка здійснює господарську діяльність в кафе-барі «Оксамит», податковий орган помилково дійшов висновків про порушення саме позивачем вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та застосував штрафні (фінансові) санкції (штраф) відповідно до податкового повідомлення-рішення №0000242100 від 30.12.2016 р., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 551,20 грн. підлягає присудженню фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000242100 від 30 грудня 2015 року, винесене Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Кіровоградській області, яким фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) в розмірі 27 000,00 грн.
Присудити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, ід. код НОМЕР_1 (25031, АДРЕСА_1) судові витрати в розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт