Постанова від 04.05.2017 по справі 822/1157/17

Копія

Справа № 822/1157/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіСалюка П.І.

при секретаріДубіній Н.Ю.

за участі:представника позивача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Віньковецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Віньковецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в якому просить: зобов'язати Віньковецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести виправлення національності нареченого ОСОБА_3 з "українець" на "поляк" в актовому записі про шлюб №22 від 30 червня 1971 року складений виконавчим комітетом Зіньківської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що його дід та мати були поляками. Зазначає, що сповідує римо-католицьку віру, святкує всі польські свята.

Зазначає, що доказом приналежності до польської національності є архівна довідка №К-2751/01.01-14/2016 від 05 грудня 2016 року, яка свідчить про те, що його дід ОСОБА_4 за національністю був поляком.

Вказує на те, що в даний момент виникла необхідність відновлення дійсної національності та внесення змін в актовий запис про шлюб, правильно вказавши національність.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити з підстав викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Подав до суду клопотання в якому просить розгляд справи просить провести без їх участі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, врахувавши клопотання відповідача, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що з метою внесення змін до актового запису про шлюб №22 від 30 червня 1971 року ОСОБА_3 звернувся до Віньковецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про внесення змін, а саме внести зміни в національність - виправивши національність нареченого з "українець" на "поляк" в актовому записі про шлюб №22 від 30 червня 1971 року складений виконавчим комітетом Зіньківської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.

15 березня 2017 року висновком Віньковецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області ОСОБА_3 відмовлено в задоволенні заяви у зв'язку з відсутністю підстав для її задоволення згідно з вимогами ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".

Позивач не погодившись із таким рішенням відповідача, звернувся до суду з вказаними позовними вимогами.

Досліджуючи спірні правовідносини, суд виходив з наступного

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно ч.1 ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5 (далі - Правила).

Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

За приписами п. п. 1.7 та 1.15 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Згідно п. 2.12. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2 до цих Правил.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження свого етнічного походження позивач посилається на архівну довідку №К-2751/01.01-14/2016 від 05 грудня 2016 року, яка свідчить про те, що його дід ОСОБА_4 за національністю був поляком, водночас позивач не вказує на помилку, допущену відповідачем при реєстрації акту цивільного стану про шлюб, а аргументує свій позов лише бажанням реалізації права на самовизначення за етнічним походженням.

Позивачем не було надано суду жодного доказу на підтвердження того, що під час складання документів (актового запису про шлюб) було помилково зазначено його національність, а вказаний документ не містить ознак виправлень чи підчищень.

Крім цього, позивачем не надано суду жодного документу в якому було б зазначено його національність поляк, а матеріали справи не містять належних та обґрунтованих доказів на підтвердження іншої національності позивача, аніж зазначені в актових записах.

Судом встановлено, що у жодному документі позивача, або його батьків, які є первинними і похідними від них не вказано іншої національності ніж "українець", а тому на думку суду немає можливості внести відомості про національність особи у похідних документах без виправлення відомостей щодо національності цієї ж особи в документах первинних (свідоцтво про народження та ін.).

У зв'язку з наведеним, відсутні підстави для зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_3, оскільки позивачем не було надано суду жодного доказу того, що його національність поляк, надано тільки архівну довідку №К-2751/01.01-14/2016 від 05 грудня 2016 року, яка свідчить про те, що його дід ОСОБА_4 за національністю був поляком Проте вказана довідка не містить даних стосовно національності позивача.

Крім цього, позивачем не було надано суду жодного первинного документу, в якому б було зазначено та підтверджено його приналежність до польської національності.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до вимог частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи викладене, те, що позивачем не надано суду доказів на підтвердження помилкового зазначення відповідачем відомостей щодо його національності, а актові записи про видачу первинних документів (свідоцтво про народження, паспорт) не містять відомостей про належність відповідача до польської національності суд вважає, що викладені у позовній заяві обставини є необґрунтованими та такими, що не підтверджуються належними доказами, а тому у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 12, 41, 71, 128, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Віньковецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 04 травня 2017 року

Суддя/підпис/

"Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк