Справа 380/528/17
Суддя доповідач Собків Я.М.
27 квітня 2017 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Собків Я.М. перевіривши апеляційну скаргу начальника відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Тетіївської міської ради Сидоріної О.В. на постанову Тетіївського районного суду Київської області від 10 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до начальника відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Тетіївської міської ради Сидоріної Ольги Володимирівни про визнання протиправною та скасування постанови №06-07/06 по справі про адміністративне правопорушення від 09.03.2017 року,-
Постановою Тетіївського районного суду Київської області від 10 квітня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із зазначеною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу.
Перевіривши апеляційну скаргу, вважаю, що вона підлягає залишенню без руху, оскільки оформлена без дотримання вимог, встановлених ст. 187 КАС України.
Згідно ч.2 ст. 189 КАС України, отримавши апеляційну скаргу, суддя-доповідач протягом трьох днів перевіряє її відповідність вимогам статті 187 цього Кодексу і за відсутності перешкод постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 187 КАС України та з урахуванням змін до Закону України «Про судовий збір», що набрали чинності з 01.09.2015 року, до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Розмір судового збору, що підлягає сплаті при поданні апеляційної скарги в адміністративній справі визначено Законом України «Про судовий збір», з урахуванням змін до вказаного Закону, що набрали чинності з 01.09.2015 року.
Згідно п.п.2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, судовий збір справляється у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Розмір судового збору за подання юридичною особою до адміністративного суду позову майнового характеру фізичною особою або фізичною особою - підприємцем в редакції Закону України «Про судовий збір» станом на дату подання адміністративного позову становив 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 2017 рік становить 1600,00 грн.
Виходячи з цього, сума судового збору за подання апеляційної скарги, що підлягає сплаті, становить 704,00 грн.
Реквізити для сплати судового збору за подачу апеляційних скарг:
Одержувач: УДКСУ у Печерському районі м. Києва, ЄДРПОУ одержувача: 38004897.
Банк одержувача: ГУДКСУ у м. Києві, МФО банку: 820019, рахунок: 31211206781007.
Код класифікації доходів бюджету: 22030001.
У своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на Постанову Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року № 2 «Про судовий збір», де зазначено, що перегляд судових рішень у справах про адміністративні правопорушення судовим збором не оплачується.
Проте, зі змісту положень ст.ст. 3, 5 Закону України «Про судовий збір», особи, які звертаються до суду із позовом про оскарження постанови про адміністративне правопорушення не звільняються від сплати судового збору за подання позовної заяви.
Так, за наявності декількох нормативно-правових актів однакової юридичної сили, норми яких по-різному регулюють одну і ту ж сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах застосовуються положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Суд звертає увагу, що державне мито - це плата за дії (послуги) уповноважених законом на те органів, що справляється на всій території України за вчинення дій та видачу документів, що мають юридичне значення.
Судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Таким чином, поняття «державне мито» є відмінним від судового збору, оскільки останній справляється саме за звернення із позовною заявою, скаргою до суду.
З урахуванням наведеного, приходжу до висновку, що за подання до суду адміністративного позову, в тому числі й про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, судовий збір сплачується у порядку та розмірах, встановлених Законом України «Про судовий збір».
А відтак апелянт не звільняється від сплати судового збору за подачу апеляційної скарги на постанову Тетіївського районного суду Київської області від 10 квітня 2017 року.
Відповідно до п. 5 ст. 189 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 187 цього Кодексу, застосовуються правила ст.108 цього Кодексу, згідно з якою вказана апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, а апелянту встановлюється строк для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 108, ст.189 КАС України, суддя,
Апеляційну скаргу начальника відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Тетіївської міської ради Сидоріної О.В. на постанову Тетіївського районного суду Київської області від 10 квітня 2017 року залишити без руху.
Встановити начальнику відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Тетіївської міської ради Сидоріній О.В. десятиденний строк з моменту отримання копії даної ухвали для усунення вказаних в ній недоліків.
У разі не усунення недоліків у зазначений вище строк, апеляційна скарга буде повернута апелянту.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя: Собків Я.М.