Справа № 815/7276/16
03 травня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дій, скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду 20.12.2016 року звернулась ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (далі ГУ ДГК), в якому позивач просила:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй (листом від 30.08.2016 р. № Н-11442/0-4803/6-16) у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2.0000 га за рахунок земель сільсько-господарського призначення державної власності на території Вигодянської сільської ради Біляївського району Одеської області (за межами населених пунктів);
- визнати протиправними дії відповідача щодо доповнення переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, не земельною ділянкою, а певною територією (кадастровим кварталом: НОМЕР_1):
- скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16.08.2016 року № 134 «Про доповнення переліку земельних ділянок» в частині лоту № 1029;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути її клопотання від 18.07.2016 року та надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га за рахунок земель сільського-господарського призначення державної власності на території Вигодянської сільської ради Біляївського району Одеської області (за межами населених пунктів).
Позивач зазначила, що вона, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства звернулась до ГУ ДГК із клопотанням від 18.07.2016року, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000га. за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Вигодянської сільської ради Біляївського району Одеської області (за межами населених пунктів).
За результатами розгляду вказаного клопотання вона отримала лист відповідача, яким їй відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, та запропоновано придбати право на земельну ділянку на земельних торгах, посилаючись на те, що Наказом ГУ ДГК від 18.09.2014р. №77, із змінами від 16.08.2016р. №134, затверджено перелік земельних ділянок право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, і до якого включено земельну ділянку, що вказана у її заяві. Згідно з ч.3 ст.136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, у зв'язку з чим їй запропоновано придбати право на земельну ділянку на земельних торгах.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що оскаржуваний нею наказ від 16.08.2016 року № 134, та відповідно відмова у задоволенні клопотання, зазначена в листі відповідача від 30.08.2016 р. № Н-11442/0-4803/6-16, є протиправними, оскільки кадастровий квартал входить до кадастрової зони, та включає в себе земельні ділянки, при цьому площа кадастрового кварталу є значно більшою за площі окремих земельних ділянок, що входять до його складу, а тому, ГУ ДГК наділений повноваженнями включати саме земельні ділянки, яким зокрема присвоєно кадастрові номери, до Переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами. Спірним Наказом ГУ ДГК від 16.08.2016року № 134 доповнено Перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами не земельною ділянкою, як того вимагає чинне законодавство, а певною територією, оскільки замість кадастрового номеру земельної ділянки вказано лише кадастровий квартал.
Ухвалою суду від 15.02.2017 року зупинено провадження по справі №815/7276/16 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області до набрання законної сили рішення по справі №815/7279/16 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, та скасування Наказу від 16.08.2016року №134 "Про доповнення переліку земельних ділянок" в частині лоту №1029, оскільки вказане рішення має преюдиціальне значення в частині позовних вимог, заявлених ОСОБА_1 щодо правомірності прийняття відповідачем Наказу від 16.08.2016року №134 щодо доповнення переліку земельний ділянок, які виставляються на торги лотом №1029, а саме кадастровим кварталом земельних ділянок, до складу якого увійшла земельна ділянка щодо якої надано клопотання позивачем ОСОБА_1
В матеріалах справи наявна заява позивача про розгляд справи у її відсутність (а.с.49).
Представник відповідача не заперечував про розгляд справи у письмовому провадженні.
Представником відповідача надані заперечення на позов (а.с. 53-57), в яких зазначено, що землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Одеської області розпоряджається ГУ ДГК відповідно до вимог ст. 15-1, ч.4 ст. 122 ЗКУ та пп. 13 п.4 Положення про ГУ ДГК в Одеській області, затвердженого Наказом Держгеокадастру №308 від 17.11.2016року.
Позивачу було відмовлено у задоволенні клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, оскільки зазначена нею ділянка наказом від 16.08.2016 року № 134 «Про доповнення переліку земельних ділянок» була включена у складі земельного кварталу лотом № 1029 до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги. Таки земельні ділянки відповідно до ч.3 ст.136 ЗКУ не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. У зв'язку з чим позивачу була також запропоновано придбати право на земельну ділянку на земельних торгах.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1. 18.07.2016року звернулась до ГУ ДГК з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000га. за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Вигодянської сільської ради Біляївського району Одеської області (за межами населених пунктів) (а.с.10).
Позивачу направлений лист від 30.08.2016 року №В-11442/0-4801/6-16 «Про розгляд клопотання», яким ГУ ДГК повідомляло заявника, що відповідно до доручення Віце-прем'єр-міністра України - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України ОСОБА_4 від 08.10.2014року №37732/0/1-14, та наказу Держземагентства України від 15.10.2014року №328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014» Головним управлінням Держземагентства в Одеській області Наказом від 18.09.2014року №77, із змінами від 16.08.2016року №134, затверджено перелік земельних ділянок право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, і до якого включено земельну ділянку, що вказана у заяві позивача.
Оскільки відповідно до ч.3 ст.136 ЗКУ земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, заявниці відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, та запропоновано придбати право на земельну ділянку на земельних торгах (а.с.11).
Спірні правовідносини між сторонами виникли у сфері земельних правовідносин. Статтею 2 ЗКУ визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Згідно зі ст.3 ЗКУ земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.2 ст.123 ЗКУ особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Згідно з ч.3 ст.123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Статтею 134 ЗКУ встановлено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до частин1-3 ст.136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із зеслеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Судом встановлено, що наказом ГУ ДГК №134 від 16.08.2016року «Про доповнення переліку земельних ділянок» доповнено перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами згідно Додатку №1, затвердженого Наказом Головного управління Держземагентства в Одеській області «Про затвердження переліку земельних ділянок» №77 від 18.09.2014року, земельними ділянками, визначеними Додатком №1 цього наказу.
Відповідно до Додатку №1 до Наказу від 16.08.2016року №134 до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, серед іншого, включено лот №1029, котрий має наступні характеристики: місце розташування - Одеська область, Біляївський район, Вигодянська сільська рада (за межами населеного пункту), кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_1 цільове призначення (функціональне використання) земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтовна площа земельної ділянки (га) - 22,30, із них рілля - 22,30. Символ «*» слід розуміти як кадастровий квартал земельної ділянки.
У лот №1029 включена земельні ділянка, відносно якої позивач подала до відповідача клопотання про надати дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, у зв'язку з чим вона просила також скасувати наказ ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 16.08.2016 року № 134 «Про доповнення переліку земельних ділянок» в частині лоту № 1029, оскільки він став підставою для відмови у задоволенні її копотання.
Статтею 72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Ухвалою суду від 15.02.2017 року зупинено провадження по даній справі №815/7276/16 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до набрання законної сили рішення по справі №815/7279/16 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, та скасування Наказу від 16.08.2016року №134 "Про доповнення переліку земельних ділянок" в частині лоту №1029, оскільки вказане рішення має преюдиціальне значення в частині позовних вимог, заявлених ОСОБА_1 щодо правомірності прийняття відповідачем Наказу від 16.08.2016року №134 щодо доповнення переліку земельний ділянок, які виставляються на торги лотом №1029, а саме кадастровим кварталом земельних ділянок, до складу якого увійшла земельна ділянка щодо якої надано клопотання позивачем ОСОБА_1
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30.01.2017 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.04.2017 року, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено повністю, у тому числі відмовлено у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача щодо доповнення переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, не земельною ділянкою, а певною територією (кадастровим кварталом: НОМЕР_1); про скасування Наказу від 16.08.2016року №134 "Про доповнення переліку земельних ділянок" в частині лоту №1029. Постановою суду від 30.01.2017 року встановлено, що вказаний наказ є правомірним, прийнятий ГУ на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивач також пред'явила вимоги про визнання протиправними дії відповідача щодо доповнення переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, не земельною ділянкою, а певною територією (кадастровим кварталом: НОМЕР_1); про скасування наказу ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 16.08.2016 року № 134 «Про доповнення переліку земельних ділянок» в частині лоту № 1029, оскільки у лот № 1029 (кадастровий квартал: НОМЕР_1) увійшла і земельна ділянка щодо якою вона надала клопотання відповідачу.
Враховуючи викладене, положення ст.72 КАС України, а також те, що інші вимоги позивача про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови їй (листом від 30.08.2016 р. № Н-11442/0-4803/6-16) у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2.0000 га за рахунок земель сільсько-господарського призначення державної власності на території Вигодянської сільської ради Біляївського району Одеської області (за межами населених пунктів) та про зобов'язання відповідача повторно розглянути її клопотання від 18.07.2016 року та надати їй вказаний дозвіл, є фактично похідними від вимог щодо правомірності дій та видання наказу від 16.08.2016 року № 134, суд дійшов до висновку, що у задоволенні вимог позивача необхідно відмовити.
Статтею 86 КАС України визначено, що, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
З урахуванням встановлених обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164 КАС України, суд, -
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дії щодо відмови (листом від 30.08.2016 р. № Н-11442/0-4803/6-16) у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2.0000 га за рахунок земель сільсько-господарського призначення державної власності на території Вигодянської сільської ради Біляївського району Одеської області (за межами населених пунктів); визнання протиправними дії щодо доповнення переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, не земельною ділянкою, а певною територією (кадастровим кварталом: НОМЕР_1): скасування наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16.08.2016 року № 134 «Про доповнення переліку земельних ділянок» в частині лоту № 1029; зобов'язання повторно розглянути клопотання від 18.07.2016 року та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га за рахунок земель сільського-господарського призначення державної власності на території Вигодянської сільської ради Біляївського району Одеської області (за межами населених пунктів).
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання постанови у порядку ст.160,167,185-187 КАС України.
Суддя Катаєва Е.В.