24 квітня 2017 р.
817/473/17
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом
Державної служби України з питань праці в особі її територіального органу Управління Держпраці у Рівненській області
до
Підприємства Клевань "Комунсервіс"
про застосування заходів реагування, -
Державна служба України з питань праці в особі її територіального органу Управління Держпраці у Рівненській області Управління Держпраці у Рівненській області звернулася до суду з адміністративним позовом до Підприємства Клевань "Комунсервіс" про застосування заходів реагування.
Справа розглянута в порядку скороченого провадження.
Ухвалою про відкриття скороченого провадження від 31.03.2017 року відповідачу надано десятиденний строк з дня отримання ухвали для подання заперечення.
До закінчення вказаного строку відповідачем не було подано заперечення на адміністративний позов та заяви про визнання позову.
Розглянувши у передбачений статтею 183-2 КАС України строк матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.
Судом встановлено, що Управлінням Держпраці у Рівненській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Підприємства Клевань "Комунсервіс", за наслідками якої складено акт перевірки виробничого об'єкту від 14.03.2017 року №16а/07-4.
Матеріалами перевірки підтверджується, що відповідачем допущено порушення:
-не одержано дозволу на ведення робіт підвищеної небезпеки (газонебезпечних робіт), що є порушенням ч. 3 ст. 21 Закону України "Про охорону праці", Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1107;
-не одержано дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, а саме на трансформаторні підстанції ЗТП-396 та КТП- 229 10/0,4, що є порушенням ч. 3 ст. 21 Закону України "Про охорону праці", Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1107;
-працівники, які виконують газонебезпечні роботи, зокрема профілактичні огляди та ремонти в колодязях, не забезпечені засобами індивідуального захисту: газоаналізатором або лампою, що є порушенням вимог пунктів 4.2.3., 4.3.6 НПАОП 41.0-1.01-79 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання населених місць та пункту 6.5 НПАОП 0.00-5.11-85 Типової інструкції по організації безпечного ведення газонебезпечних робіт);
-відсутній газоаналізатор чи лампа ЛБВК для проведення газонебезпечних робіт та перевірки повітряного середовища у будівлях виробничих споруд очистки стічних вод №1, що порушенням вимог пунктів 6.1.11, 6.2.15, 6.2.17 НПАОП 41.0-1.01-79 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання населених місць та пункту 6.5 НПАОП 0.00-5.11-85 Типової інструкції по організації безпечного ведення газонебезпечних робіт);
-оператори КНС та очисних споруд не отримали у встановленому порядку другу групу з електробезпеки, що є порушенням вимоги пункту 3.2.3 НПАОП 41.0-1.01-79 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання населених місць;
-пристрої для вмикання вентиляції, освітлення та іншого електрообладнання знаходиться в приміщенні решіток КНС № 1,2, що є порушенням вимог пункту 3.3.2 НГІЛОП 41.0-1.01-79 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання населених місць;
-не проведено опосвідчення стану безпеки електроустановок, що вичерпали свій ресурс, а саме: силових трансформаторів, встановлених в ЗТП- 396 в с. Зоря, вул. Клеванська, 4 Рівненського району ("виробнича база") у відповідності до порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 687, що є порушенням вимог пунктів 8.1, 8.6, НПАОП 40.1-1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів та пунктів 4.1, 4.4, 4.5 НПАОП 0.00-6.15-99 Порядку проведення опосвідчення електроустановок споживачів;
-відсутнє Положення про енергетичну службу на підприємстві, що є порушенням вимог пункту 1.3.1, НПАОП 40.1-1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів;
-відсутній графік періодичних оглядів повітряних ліній, що є порушенням вимог пункту 1.6 розділу IV Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів;
-особою, відповідальною за електрогосподарство підприємства призначено працівника, який не має 5 групи з електробезпеки (згідно акту розмежування балансової належності споживач відповідає за обслуговування електроустановки з напругою понад 1000В, що є порушенням вимог пункту 5.1.3, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та пунктів 1.3.1, 2.2.13 НПАОП 40.1-1.21-98;
-в приміщенні ГКНС покрівля в незадовільному стані (наявні пошкодження, крізь які вода потрапляє на обладнання, що перебуває під напругою 0,4 кВ), що є порушенням вимог пункту 6.3.34, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів.
Відомостей щодо усунення виявлених порушень станом на час вирішення даної адміністративної справи відповідачем для суду не надано.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V від 05.04.2007 року, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V від 05.04.2007 року, виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
У свою чергу, частиною 1 статті 38 Закону України "Про охорону праці" №2694-XII від 14.10.1992 року передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Частиною 1 статті 39 Закону України "Про охорону праці" №2694-XII від 14.10.1992 року визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, серед іншого: видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
За приписами частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V від 05.04.2007 року, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Отже, право на звернення до суду виникає у органу державного нагляду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
При цьому, системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що застосування судом заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) обумовлено встановленням порушення вимог законодавства у сфері охорони праці, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. У разі ж, якщо такі порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей, орган Держпраці зобов'язаний самостійно вижити заходів реагування шляхом видання відповідного розпорядчого документа, який спрямований на усунення підконтрольним суб'єктом виявлених порушень.
З урахуванням тих обставин, що під час розгляду даної адміністративної справи було встановлено, що виявлені позивачем порушення є такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, мають місце підстави для застосування судом заходів реагування у сфері державного нагляду, а позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Керуючись ст.ст. 160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді заборони Підприємству Клевань "Комунсервіс" експлуатації: електричного устаткування трансформаторних підстанцій ЗТП-396 (вул. Клеванська, 4, с. Зоря, Рівненського району ("виробнича база") та КТП-229 10/0,4 (вул. Залізнична, 6, смт. Клевань, Рівненського району, Рівненська область) та ведення робіт підвищеної небезпеки, а саме газонебезпечних робіт до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Постанова суду першої інстанції є остаточною, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку.
У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України відповідач зобов'язаний виконати постанову негайно.
Суддя Жуковська Л.А.