Справа: № 760/17238/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Лазаренко В.В.; Суддя-доповідач: Костюк Л.О.
Іменем України
27 квітня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Костюк Л.О.;
суддів: Бужак Н.П., Троян Н.М.;
за участю секретаря: Драч М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - Александрука Романа Анантолійовича на ухвалу судді Солом'янського районного суду м. Києва від 13 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Інспектора роти №27 батальйону №3 Управління патрульної поліції в м.Києві лейтенанта поліції Бобир Р.О. про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
У жовтні 2016 року, представник ОСОБА_2 - Александрук Роман Анантолійович звернувся до Солом'янського районного суду м. Києва з позовом до Інспектора роти №27 батальйону №3 Управління патрульної поліції в м.Києві лейтенанта поліції Бобир Р.О. про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Ухвалою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 13 жовтня 2016 року позовну заяву повернуто позивачеві з усіма доданими до неї документами.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу судді суду першої інстанції, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Відповідно ч.6 ст.12 КАС України, під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, однак в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів відповідно ч.4 ст.196 КАС України визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності сторін та їх представників.
Згідно ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала судді - скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду з наступних підстав.
Згідно зі ст.ст. 199 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її і направляє справу до суду першої інстанції для продовження розгляду, якщо визнає, що судом порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання.
Повертаючи позовну заяву позивачу, суддя суду першої інстанції виходив з того, що позовна заява від імені ОСОБА_2 підписана та подана представником Александруком Р.А., який не має належних повноважень на ведення справи, керуючись п.4 ч.3 ст. 108 КАС України.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не погоджується виходячи з наступного.
Надаючи правову оцінку матеріалам та обставинам справи, а також наданим додатковим поясненням та запереченням, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Положеннями ст. 16 КАС України встановлено, що кожен має право користуватися правовою допомогою при вирішенні справ в адміністративному суді, яка надається в порядку, встановленому законом. Для надання правової допомоги при вирішенні справ у судах в Україні діє адвокатура. У випадках, встановлених законом, правова допомога може надаватися й іншими фахівцями в галузі права. Порядок і умови надання правової допомоги, права й обов'язки адвокатів та інших фахівців у галузі права, які беруть участь в адміністративному процесі і надають правову допомогу, визначаються цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до ст. 56 КАС України сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 48 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.
Згідно ч. 5 ст. 58 КАС України повноваження адвоката як представника можуть також посвідчуватися ордером, дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, або договором про надання правової допомоги. До ордера обов'язково додається витяг із договору, у якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій. Витяг засвідчується підписом сторін.
Положеннями п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі у тексті - Закон) визначено, що договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Відповідно до ст. 19, зазначеного вище Закону, видами адвокатської діяльності є: надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; захист прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення; надання правової допомоги свідку у кримінальному провадженні; представництво інтересів потерпілого під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, прав і обов'язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в іноземних, міжнародних судових органах, якщо інше не встановлено законодавством іноземних держав, статутними документами міжнародних судових органів та інших міжнародних організацій або міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; надання правової допомоги під час виконання та відбування кримінальних покарань. Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.
У відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону, представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов'язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов'язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов'язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону визначені інші види правової допомоги, а саме види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення.
Відповідно до ст. 20 Закону, адвокат під час здійснення адвокатської діяльності має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема: звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб); представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об'єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами; ознайомлюватися на підприємствах, в установах і організаціях з необхідними для адвокатської діяльності документами та матеріалами, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом; складати заяви, скарги, клопотання, інші правові документи та подавати їх у встановленому законом порядку; доповідати клопотання та скарги на прийомі в посадових і службових осіб та відповідно до закону одержувати від них письмові мотивовані відповіді на ці клопотання і скарги; бути присутнім під час розгляду своїх клопотань і скарг на засіданнях колегіальних органів та давати пояснення щодо суті клопотань і скарг; збирати відомості про факти, що можуть бути використані як докази, в установленому законом порядку запитувати, отримувати і вилучати речі, документи, їх копії, ознайомлюватися з ними та опитувати осіб за їх згодою; застосовувати технічні засоби, у тому числі для копіювання матеріалів справи, в якій адвокат здійснює захист, представництво або надає інші види правової допомоги, фіксувати процесуальні дії, в яких він бере участь, а також хід судового засідання в порядку, передбаченому законом; посвідчувати копії документів у справах, які він веде, крім випадків, якщо законом установлено інший обов'язковий спосіб посвідчення копій документів; одержувати письмові висновки фахівців, експертів з питань, що потребують спеціальних знань; користуватися іншими правами, передбаченими цим Законом та іншими законами.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 КАС України адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.
Таким чином, у відповідності до положень ст.ст. 1, 19, 20 Закону, ст.ст. 1, 6, 16, 56, 58 КАС України, адвокат під час здійснення своє адвокатської діяльності, на підставі укладеного з клієнтом договору про надання йому правової допомоги, надаючи визначені ст. 19 Закону види правової допомоги, у тому числі представництво, має право вчиняти будь-які дії для забезпечення реалізації прав і обов'язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, діючи від імені та в інтересах клієнта, у тому числі шляхом складання заяв, скарг, клопотань та інших процесуальних документів і їх подання до суду або інших державних та правоохоронних органів у встановленому законом порядку.
Колегія суддів звертає увагу на те, що 21.09.2016, у відповідності до приписів та положень Закону, між позивачем та адвокатом Александруком P.A. (далі у тексті - Адвокат) укладено Договір про організацію надання правових (адвокатських) послуг №АС-5775 (далі у тексті - Договір).
Згідно п. 1 Договору, Адвокат, в момент підписання цього договору, приймає на себе доручення Позивача надавати йому всебічні, якісні і кваліфіковані правові (адвокатські) послуги та представляти його інтереси у будь-яких кримінальних провадженнях, цивільних, господарських чи адміністративних справах, у справах про адміністративні правопорушенні, на будь-якій стадії, на всій території України, у будь - якому органі досудового розслідування, прокуратурі, суду, чи іншому компетентному органі державної влади, незалежного від процесуального статусу Позивача.
Відповідно до п. 2 Договору, Адвокат, на виконання взятих доручень Позивача, здійснює в інтересах Позивача за кошти Позивача весь комплекс заходів (послуг), передбачених Конституцією України, Цивільним Кодексом України, Цивільним процесуальним Кодексом України, Господарським Кодексом України, Господарським процесуальним Кодексом України, Кримінальним Кодексом України, Кримінальним процесуальним Кодексом України, Кодексом України про Адміністративні правопорушення, Кодексом адміністративного судочинства України, Сімейним кодексом України, КЗпП України, Законом України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», а також Рішенням Конституційного Суду України №23.-рп/2009 від 30.09.2009, іншими законами та підзаконними нормативними актами України; веде справи в судах загальної юрисдикції України, адміністративних судах України, господарських судах України, державних установах, міністерствах, відомствах, в усіх правоохоронних органах України, в органах державної виконавчої служби, органах державної податкової служби, органах нотаріату, в усіх підприємствах, установах і організаціях незалежно від їх форм власності та підпорядкування, а також у відносинах з фізичними особами.
У відповідності до п. 4.5 Договору, Адвокат, при виконанні умов цього Договору, має право реалізувати інші права, передбачені чинним законодавством України та які випливають з цього Договору або його фактичного виконання.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 КАС України адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.
На підставі вище зазначеного, з урахуванням приписів та положень ст.ст. 1, 19, 20 Закону, ст.ст. 1, 6, 16, 56, 58 КАС України, виходячи із положень п.п.1, 2, 4.5 Договору, колегія суддів приходить до висновку, що Александрук Р.А. (Адвокат) під час здійснення своєї адвокатської діяльності мав відповідні процесуальні права та повноваження, а саме діяти від імені позивача, в якості його представника, забезпечувати захист та реалізацію його прав та законних інтересів, як позивача, у тому числі реалізовувати повноваження, визначені ст. 6 КАС України, шляхом складання адміністративного позову, його підписання та подання у встановленому законом порядку до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів приходить до висновку, що суддею суду першої інстанції не в повному обсязі досліджено всі обставини та матеріали справи на підставі, яких суддя прийшов до неправильного висновку щодо повернення позовної заяви позивачу.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
За таких обставин, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала судді Солом'янського районного суду м. Києва від 13 жовтня 2016 року - скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 2, 41, 160, 167, 195, 196, 199, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - Александрука Романа Анантолійовича - задоволити.
Ухвалу судді Солом'янського районного суду м. Києва від 13 жовтня 2016 року - скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає, як така, що не перешкоджає подальшому провадженню у справі.
(Повний текст виготовлено - 28 квітня 2017 року).
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Костюк Л.О.
Судді: Троян Н.М.
Бужак Н.П.