Постанова від 29.03.2017 по справі П/811/300/17

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2017 року Справа № П/811/300/17

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Промагролізинг Плюс", 25006, м. Кіровоград, вул. Калініна, 39/4, кв.16

до відповідача: Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області

про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,

Товариство з обмеженою відповідальністю "Промагролізинг Плюс" звернулось з позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №0003561202 від 26.10.2016 року в частині нарахованого штрафу у розмірі 5666,67 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуване рішення винесено відповідачем без достатніх правових підстав, оскільки податкові накладні № 25 та №27 від 22.02.2016 року були зареєстровані 09.03.2016 року, тобто у перший робочий день, що настав за вихідним днем, що свідчить про дотримання встановлених строків.

Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову, надавши суду заперечення на позов, який обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення прийнято на підставі та в межах норм закону.

Представником відповідача було подано клопотання про розгляд в порядку письмового провадження (а.с.33). Представник позивача проти розгляду справи за відсутності сторін не заперечував та погодив клопотання письмово (а.с.33).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

Посадовою особою Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку щодо питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Промагролізинг Плюс», за результатами якої складено акт №223/11-23-12-02/37297680 від 12.10.2016 р., висновками якого встановлено порушення ТОВ «Промагролізинг Плюс», на думку податкового органу, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ (із змінами та доповненнями), тобто несвоєчасне проведення реєстрації податкових накладних (а.с.4).

Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області на підставі акту перевірки винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0003561202 від 26.10.2016 року (а.с.5).

В ході розгляду справи встановлено, що грошове зобов'язання за вказаним податковим повідомленням-рішенням у розмірі 5666,67 грн. винесено податковим органом, у зв'язку з несвоєчасним, на думку податкового органу, проведенням реєстрації податкових накладних №25 та №27 від 22.02.2016 р.

Як встановлено судом, позивачем 22.02.2016 р. були виписані податкові накладні №25 та №27 на суми 36666,67 грн. та 20000,00 грн. відповідно за взаємовідносинами з Селянським (Фермерським) господарством Опаріна Геннадія Григоровича та ТОВ «Техніка і технології» (а.с.26, 28). Дані накладні були зареєстровані позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних 09.03.2016 року, що підтверджується наданими до суду копіями квитанцій (а.с.27, 29). Реєстрація саме в цю дату на думку податкового органу свідчить про порушення позивачем встановленого строку та обумовлює обґрунтованість застосування штрафних санкцій.

Не погоджуючись з обґрунтованістю прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в частині нарахованого штрафу у розмірі 5666,67 грн., позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Відповідно до п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Приписами п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.

Аналізуючи вищевказані норми вбачається, що приписами податкового законодавства на платника податків покладено обов'язок по реєстрації податкової накладної протягом 15 календарних днів, наступних за датою його складання, невиконання якого має наслідком накладення штрафних санкцій на такого платника у встановленому Законом розмірі.

В п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України визначено зазначено, що порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Згідно п.п.14.1.133 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, операційний (банківський) день - частина робочого дня, протягом якої приймаються документи на переказ та на їх відкликання і, за наявності технічної можливості, здійснюється їх обробка, передача та виконання.

Як вбачається з матеріалів справи, останній день строку реєстрації податкових накладних №25 та №27 від 22.02.2016 року припав на 08.03.2016 року, який був святковим (Міжнародний жіночий день).

Так, відповідно до ст.73 Кодексу законів про працю України встановлено святкові дні, зокрема, 8 березня - Міжнародний жіночий день.

В свою чергу, згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №1155-р, 08.03.2016 року було визнано як вихідний день.

Отже, виходячи з приписів чинного законодавства, вказаний день не був робочим (операційним), що зумовлювало відсутність у позивача належної можливості зареєструвати податкові накладні №25 та №27 від 22.02.2016 року.

Так, враховуючи не врегулювання приписами чинного податкового законодавства конкретного порядку обрахунку строків на подання податкової накладної (в частині якщо останній день строку припадає на вихідний або робочий день), суд вважає можливим застосування аналогії закону, а саме - приписів ст.49 Податкового кодексу України, яка визначає, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається (операційний) банківський день, що настає за вихідним або святковим днем.

Зазначена позиція суду в частині застосування строків також кореспондується з приписами Європейської конвенції про обчислення строків (ETS № 76) від 16 травня 1972 року, яка застосовується до обчислення строків у цивільних, комерційних і адміністративних справах.

Так статтею п'ятою Європейської конвенції ETS № 76 визначено, що при обчисленні строку суботи, неділі та офіційні свята враховуються. Однак, якщо dies ad quem (для цілей цієї Конвенції термін "dies ad quem" означає день, у який строк спливає) строку, до спливу якого має бути здійснена та чи інша дія, припадає на суботу, неділю, офіційне свято чи день, який вважається офіційним святом, встановлений строк продовжується на перший робочий день, який настає після них.

Виходячи з зазначеного, першим робочим (операційним) днем, на який припадав останній день п'ятнадцятиденного строку подання податкової накладної був 09.03.2016 року, в який позивачем фактично і було зареєстровано податкові накладні №25 та №27 від 22.02.2016 р.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що вчинені позивачем дії не суперечать нормам Податкового кодексу України, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003561202 від 26.10.2016 року в частині нарахованого штрафу у розмірі 5666,67 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1600,00грн. підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0003561202 від 26 жовтня 2016 року, винесене Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Промагролізинг Плюс" штрафу у розмірі 10% в сумі 5666,67 грн.

Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю "Промагролізинг Плюс", код ЄДРПОУ 37297680, судовий збір у розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, код ЄДРПОУ 39484073.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.

(Повний текст постанови виготовлено 28 квітня 2017 року).

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду С.В. Дегтярьова