Постанова від 18.04.2017 по справі П/811/7/17

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2017 року справа № П/811/7/17

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді: Притули К.М. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління внутрішніх справ України в Кіровоградській області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління внутрішніх справ України в Кіровоградській області, в якому просить суд зобов'язати відповідача видати йому довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, згідно Постанови КМУ від 11.11.2016 року №988 з зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером МВС України з 2013 року та має право на пенсійне забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Однак, при звернені до відповідача з вимогою про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, листом від 12.10.2016 р. відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку та видачі довідки.

Відповідачем подано заперечення на позовну заяву, відповідно до яких позовні вимоги не визнаються у повному обсязі, оскільки посилання позивача в позові на заяву пенсіонера не є підставою, яка визначена законом, щодо здійснення перерахунку. Натомість такий перерахунок пенсій, призначених раніше відповідно до чинного законодавства, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України.

Від позивача та представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні. Суд вважає, що в адміністративній справі достатньо матеріалів для її розгляду в письмовому провадженні.

ОСОБА_1 є пенсіонером з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.7).

Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі за текстом - Закон № 2262-ХІІ) (а.с.5-6).

07.10.2016 року ОСОБА_1 звернувся до голови ліквідаційної комісії Управління внутрішніх справ України в Кіровоградській області із запитом на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення (а.с.39).

Листом від 12.10.2016 року № 235-зі/02/28-2016 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку та видачі довідки, оскільки до Управління внутрішніх справ України в Кіровоградській області не надходило жодних розпорядчих документів з органів Пенсійного фонду та МВС України, які б були підставою для підготовки документів для перерахунку пенсій пенсіонерам ОВС (а.с. 40).

Не погоджуючись з відмовою Управління внутрішніх справ України в Кіровоградській області у видачі довідки, позивач звернувся з позовом до суду, в якому просив визнати такі дії протиправними та зобов'язати видати відповідну довідку.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у частині четвертій статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ в редакції Закону України від 4 лютого 1994 року № 3946-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII, згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до положень Закону № 2262-ХІІ, зокрема статі 63 в редакції Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян", врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402; далі - Порядок).

За правилами пунктів 23-24 цього Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Як встановлено судом, ОСОБА_1, будучи пенсіонером органів внутрішніх справ, у жовтні 2016 року звернувся до відповідача із заявою про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Листом від 12 жовтня 2016 року № 235-зі/02/28-2016 позивача повідомлено про відмову в наданні довідки у зв'язку з відсутністю правових підстав до перерахунку пенсії.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Відповідно до ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

З урахуванням зазначених обставин та норм права суд прийшов до висновку про протиправність такої відмови. При цьому позивач має право на отримання довідки про грошове забезпечення працівника поліції саме за посадою, яку він обіймав при виході на пенсію, а отже з урахуванням приписів ч. 2 ст. 11 КАС України, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав останнього буде визнання протиправної відмови Управління внутрішніх справ України в Кіровоградській області у наданні ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, викладену у листі від 12.10.2016 року № 235-зі/02/28-2016, та зобов'язання відповідача видати таку довідку у відповідності до приписів чинного законодавства.

Відповідна правова позиція викладена і в ухвалі Вищого адміністративного суду від 30 січня 2017 року (справа № К/800/2543/17).

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене вище суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 94, 162, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління внутрішніх справ України в Кіровоградській області у наданні ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, викладену у листі від 12.10.2016 року № 235-зі/02/28-2016.

Зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ в Кіровоградській області видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, згідно Постанови КМУ від 11.11.22015 р. №988 з зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 08592224) судовий збір в розмірі 551,20 грн. на користь ОСОБА_1.

Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду К.М. Притула