Справа № 161/3927/17
Провадження № 2-а/161/550/17
28 квітня 2017 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі:
головуючого - судді Рудської С.М.
при секретарі - Марчак Е.Є.
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання повернути утримані з пенсії кошти
Позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, заяву про зменшення позовних вимог на обґрунтування вказавши, що він перебуває на обліку в ОСОБА_3 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Листом від 03.01.2017 року відповідач повідомив його про переплату пенсії за період з 28.09.2016 року по 31.12.2016 року в сумі 3277,61 грн. Як правову підставі для визначення переплати пенсії, відповідач зазначив Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 01.03.2015 року, зокрема те, що положеннями вказаного Закону передбачене відрахування в період роботи в розмірі 15 % пенсії працюючого пенсіонера. Одночасно з цим, його було повідомлено, що відповідно до ст. 50 Закону України «Про загальнодержавне пенсійне страхування» надміру виплачені через зловживання пенсіонера суми пенсії підлягають поверненню. Йому було запропоновано добровільно повернути переплачені кошти, а у разі невиконання цієї пропозиції у місячний строк дана переплата буде утримуватися з 01.02.2017 року за рішенням ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області в розмірі 20 % пенсії за віком щомісяця до повного погашення. У січні 2017 року з його пенсії відповідачем було утримано 1043,82 грн., у лютому 2017 року - 2223,38 грн., а всього 3267,2 грн. Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними, оскільки зловживань з його боку допущено не було, відповідачем не були досліджені реальні обставини, що викликали утворення переплати пенсії, наявності в його діях (бездіяльності) злого умислу чи розрахунку. Так, дійсно, про своє працевлаштування він відповідача не повідомив, проте це сталося з поважних причин: 28.09.2016 року, у день свого працевлаштування, він потрапив до кардіологічного відділення обласної клінічної лікарні, де перебував на стаціонарному лікуванні по 03.10.2016 року, звідти вибув до санаторія «Лісова пісня» для реабілітації, де знаходився у період з 04.10.2016 року по 27.10.2016 року. Крім того, в період з 07.11.2016 року по 05.12.2016 року він перебував на стаціонарному лікуванні в обласній клінічній лікарні та на амбулаторному - КЗ «ОСОБА_3 центр первинної медичної допомоги № 3». Після цього у зв'язку з тривалим розладом здоров'я був змушений звільнитися з роботи. У березні 2017 року відповідачем йому було здійснено перерахунок і повернуто 1254,87 грн. раніше утриманої пенсії. Вважає, що відповідач повинен у триденний строк з дня прийняття судом рішення повернути йому 2517,63 грн. та сплатити пеню на цю суму із розрахунку 120 % річних облікової ставки НБУ. Просить суд визнати дії ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо утримання з належної йому пенсії у січні-лютому 2017 року 2517,53 грн. неправомірними; скасувати рішення ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про стягнення з нього зазначеної суми як таке, що прийняте з порушенням Законів України; зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області у триденний термін перерахувати на відкриту у банківській установі на його ім'я для виплати пенсії банківську картку 2517,53 грн. неправомірно утриманої пенсії та пеню у розмірі 95,66 грн.
В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні до викладених в адміністративному позові.
Представник відповідача позов не визнала, просила у його задоволенні відмовити з підстав наведених у письмових запереченнях.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 10.06.2010 року перебуває на обліку в ОСОБА_3 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (а.с. 6).
В січні 2017 року позивачем було отримано лист ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 03.01.2017 року № 01/02-15 в якому повідомлено, що згідно даних системи персоніфікованого обліку індивідуальних відомостей застрахованих осіб він (позивач) працевлаштований з 28.09.2016 року, про що не повідомлено Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області. Внаслідок чого виникла переплата пенсії, а саме відрахування в період роботи в розмірі 15 №, відповідно до п. 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за період з 28.09.2016 року по 31.12.2016 року в сумі 3277 грн. 61 коп. Позивачу було запропоновано добровільно повернути переплачені кошти, а у разі невиконання цієї пропозиції, у місячний строк дана переплата буде утримуватися з 01.02.2017 року за рішенням ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області в розмірі 20 % пенсії за віком щомісяця до повного погашення (а.с. 7).
Рішенням начальника ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 30.12.2016 року б/н про утримання надміру виплачених сум пенсій було установлено, що ОСОБА_1 за період з 28.09.2016 року по 31.12.2016 року переплачена сума пенсії і розмірі 3277,61 грн. у зв'язку з неповідомленням про працевлаштування на роботу. У разі ненадходження коштів від пенсіонера протягом місяця з дня його повідомлення про прийняття цього рішення утримувати переплату в розмірі 20 % пенсії щомісячно, починаючи з 01.02.2017 року до повного погашення (а.с. 42).
На підставі вищевказаного рішення ОСОБА_3 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області у січні-лютому 2017 року з пенсії ОСОБА_1 були проведені утримання на загальну суму 3277,61 грн. (а.с. 48-49).
У березні 2017 року ОСОБА_3 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області ОСОБА_1 були повернуті 15 % від пенсії як непрацюючому з 09.12.2016 року в сумі 772,2 грн. (а.с. 52).
Суд вважає, що дії відповідача ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення утримань з пенсії ОСОБА_1 у січні-лютому 2017 року є неправомірними з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застрахована особа зобов'язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення.
Відповідно статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Вищенаведена норма кореспондується також з приписами частини 1 статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою, зокрема, встановлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 року № 6-4 (далі Порядок № 6-4).
Так відповідно до пункту 3 Порядку № 6-4, повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, проводиться відповідно до статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у випадках виявлення подання громадянами недостовірних відомостей про заробітну плату чи інший дохід, стаж роботи, несвоєчасного подання відомостей про зміни у складі сім'ї тощо.
Як встановлено, позивач не повідомив відповідача про своє працевлаштування.
Вказана обставина впливає на розмір пенсії, оскільки позивач отримував пенсію, саме як непрацюючий пенсіонер.
Механізм правового захисту інтересів позивача у даному випадку регулюється приписами ст. 50 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Зі змісту даних норм закону вбачається, що необхідною умовою повернення надмірно виплачених сум пенсії є, зокрема, зловживання з боку пенсіонера щодо підроблених документів або подання свідомо неправдивих відомостей.
Представником відповідача, згідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, суду не надано і судом в ході розгляду даної справи по суті не отримано доказів підробки документа та використання підробленого документа позивачем.
Одночасно з цим, судом встановлено, що позивач працевлаштувавшись 28.09.2016 року в той же день потрапив докардіологічного відділення Волинської обласної клінічної лікарні, де перебував на стаціонарному лікуванні по 03.10.2016 року (а.с. 14).
В період з 04.10.2016 року по 27.10.2016 року позивач проходив реабілітацію в санаторії «Лісова пісня» (а.с. 15).
В подальшому, в період з 07.11.2016 року по 05.12.2016 року, ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні в Волинській обласній клінічній лікарні та на амбулаторному - КЗ «ОСОБА_3 центр первинної медичної допомоги № 3» (а.с. 18-20).
Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_3 об'єднаним управлінням пенсійного фонду України не доведений факт зловживань з боку позивача ОСОБА_1
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання дій відповідача неправомірними, визнання незаконним та скасуваня рішення начальника ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 30.12.2016 року б/н, зобов'язання відповідача повернути безпідставно утриману суму пенсії у розмірі 2517,53 грн. є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
Суд вважає, що інші позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 72, 158-163, 185, 186 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання повернути утримані з пенсії кошти - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення утримань з пенсії ОСОБА_1 у січні-лютому 2017 року.
Визнати незаконним та скасувати рішення начальника ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 30.12.2016 року б/н.
Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області повернути ОСОБА_1 безпідставно утриману суму пенсії у розмірі 2517 (дві тисячі п»ятьсот сімнадцять) грн. 53 коп.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необгрунтованністю.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області ОСОБА_4