г Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/2176/16-ц
Номер провадження 2/213/176/17
19 квітня 2017 року Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі : головуючого судді : Мазуренко В.В., при секретарі судового засідання: Гусаровій О.С., за участю представника позивача ОСОБА_1 та представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривий Ріг цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до КП Кривбасводоканал про визнання неправомірної відмови, дій, зобов,язання скасувати борг, стягнення шкоди,
До суду надійшов зазначений позов відповідно до якого в квартирі позивача встановлений засіб вимірювання витрат холодної води - лічильник крильчастий СВ-15Х. 04.05.2011р. КЖП-20 була дозволена експлуатація вказаного приладу. Строк повірки до травня 2014р. В 2015 році позивач звернулась до відповідача з заявою про необхідність повірки лічильника, але отримала відмову. В 2016 році позивач виявила несправність лічильника, та звернулась до відповідача за ремонтом лічильника, але також отримала відмову. Вважає, що відповідач порушує Постанову КМУ від 21.07.2005р. №630, а саме п. 9 де вказано, що повірка та ремонт здійснюється за рахунок виконавця, яким є відповідач. Просила визнати неправомірною відмову відповідача у повірці лічильника, визнати неправомірними дії відповідача щодо зняття з обліку лічильника, зобов,язати відповідача скасувати борг 456,78грн, стягнути з відповідача моральну шкоду в сумі 1050грн.
Представник відповідача надав письмове заперечення на позов, відповідно до якого просив відмовити у позові, оскільки ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» повірка, обслуговування та ремонт… лічильників здійснюється виконавцем за рахунок тарифів, в які, на час звернення позивача до відповідача, не було включено вартість вказаних робіт, та не було визначено механізм виконання таких робіт, відповідач не мав можливості здійснити повірку та ремонт за власні кошти (а.с.79-82).
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити. Позивач до суду не з,явилась.
Представник відповідача просив відмовити у позові.
Вислухавши сторони, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступного.
Позивач ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.18).
Відповідно акту від 04.05.2011р. за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Сєднєва, 7а/29 було встановлено на систему холодного водопостачання лічильник №0225504, встановлена пломба №8366, наступна повірка - травень 2014р. (а.с.13,115,117). Щодо наданого акту обстеження від 27.12.2016р., - суд зазначає, що це не є повіркою, та не замінює її.
З 26.04.2014р. КП Кривбасводоканал став виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в м. Кривий Ріг.
Як встановлено в судовому засіданні - в травні 2014 року повірка лічильника здійснена не була.
Позивач звертався до відповідача в 2015р. з вимогою провести повірку приладу обліку, та отримав відмову листом №208 від 25.02.2015р., в якій вказано, що повірка приладів обліку, - не включено до тарифів відповідача, тому вони не можуть здійснити такі роботи. Запропоновано за власні кошти здійснити повірку (а.с.17).
Позивач звертався до відповідача в 2016р. з вимогою провести ремонт приладу обліку, та отримав відмову листом №292 від 18.03.2016р., в якій вказано, що ремонтні роботи, повірка, демонтаж, транспортування, монтаж, - не включені до тарифів відповідача, тому вони не можуть здійснити такі роботи. Також вказано, що прилад обліку знятий з обліку у відповідача, оскільки не пройшов періодичну повірку. Запропоновано за власні кошти здійснити повірку, ремонт (а.с.15).
Відповідно до частини другої статті 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Підприємства, організації та фiзичнi особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених мiжповiрочних iнтервалiв) подавати засоби вимірювальної технiки на повiрку.
Частиною третьою статті 28 зазначеного Закону встановлено, що порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, - власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюються Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
З метою забезпечення єдиного для всіх регіонів підходу до формування тарифів у сфері житлово-комунальних послуг постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869 затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Згідно з пунктом 24 цього Порядку (у редакції, чинній до 24 жовтня 2014 року - до дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 532) витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, визначаються відповідно до укладених договорів між виконавцем та субпідрядником, який виконує зазначені послуги, у розрахунку на один квартирний засіб обліку води та теплової енергії і нараховуються щомісяця споживачеві у складі послуги залежно від кількості таких засобів обліку шляхом додавання плати за проведення їх періодичної повірки, обслуговування і ремонту, у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, до загальної вартості послуг.
Розмір плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт одного засобу обліку води та теплової енергії, у тому числі його демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, визначається згідно з кошторисом, затверджується (погоджується) органами місцевого самоврядування і розподіляється за місяцями міжповірочного інтервалу, що встановлюється Держспоживстандартом для відповідного засобу обліку води та теплової енергії.
Аналогічні положення про включення до складу житлово-комунальних послуг, які надаються споживачеві, послуг з періодичної повірки, обслуговування і ремонту приладів обліку (у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) містяться й у Переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який є додатком до затвердженого Порядку.
Отже, у спірний період проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки повинне було здійснюватися за рахунок виконавця зазначених послуг, а витрати, понесені виконавцем, повинні були включатися у тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і сплачуватися споживачем щомісячно у складі цих послуг.
Порядок надання комунальних послуг, права та відповідальність споживачів і виконавців цих послуг регламентується Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630.
Пунктами 9, 30, 32 цих Правил передбачено, що квартирні засоби обліку води і теплової енергії беруться виконавцем на абонентський облік, а їх періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) проводяться за рахунок виконавця, до обов'язків якого входить контроль міжповіркових інтервалів, повірка квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, в той час як обов'язком споживача є своєчасна оплата наданих послуг за цінами і тарифами, встановленими згідно з вимогами законодавства.
Статтями 19, 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року № 1875-IV та пунктом 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення передбачено договірне регулювання відносин у сфері житлово-комунальних послуг та визначено, що послуги, які надаються споживачеві згідно із договором, оформлюються на основі типового договору про надання таких послуг, перелік яких та тарифи (ціни), на які затверджуються уповноваженими органами.
Як зазначалось вище, Порядком та типовим договором про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій до складу таких послуг, з яких розраховуються тарифи для споживачів, входять і послуги з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки.
Отже, підприємства, які надають послуги споживачам з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (виконавці), повинні забезпечити виконання робіт з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії за рахунок включення цих робіт до тарифу на послуги з утримання будинків і споруд відповідно до укладених між ними договорів.
Положеннями частини 3 статті 19, частини 4 статті 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що у разі якщо виконавець не є виробником послуг, то відносини між ним та виробником регулюються окремим договором, який укладається відповідно до вимог цієї статті.
До визначення на законодавчому рівні виконавців певних послуг (Закон від 10 квітня 2014 року № 1198-VIII, який набрав чинності 26 квітня 2014 року) питання визначення виконавців житлово-комунальних послуг (в тому числі з централізованого постачання холодної і гарячої води, водовідведення) статтею 7 Закону № 1875-IV було віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг.
Оскільки у спірний період, до складу тарифів відповідача не було включено послуги з періодичної повірки, ремонту… квартирних приладів обліку води, тому у спірний період КП «Кривбасводоканал» правомірно відмовив позивачу у періодичній повірці приладу обліку.
Відповідно до ст.. 11 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність», засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію. Враховуючи, що прилад обліку не пройшов повірку в травні 2014р., тому його неможливо було застосовувати, використовувати його показання, тому суд вважає правомірним зняття з обліку відповідачем приладу обліку позивача.
Оскільки на момент звернення позивача, в 2016 році, до відповідача, щодо ремонту приладу обліку, - прилад обліку позивача був знятий з обліку у відповідача, то суд вважає правомірною відмову відповідача у ремонті приладу обліку позивача.
Щодо вимоги скасувати борг за період з 01.09.2015р. по 01.11.2016р. в сумі 456,78грн., та стягнути моральну шкоду в сумі 1050 грн, то суд зазначає, що оскільки неправомірність дій відповідача не знайшла свого підтвердження в судовому засіданні, то відсутні підстави для перерахунку нарахованих платежів, та для стягнення моральної шкоди.
Таким чином позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11,28 ЗУ Про метрологію та метрологічну діяльність, ст.ст. 10, 11, 15, 60, 88, 197, 209, 212-215, 218, 224-228, 294 ЦПК України, суд, -
Відмовити у задоволені позову ОСОБА_3 до КП Кривбасводоканал про визнання неправомірної відмови, дій, зобов,язання скасувати борг, стягнення шкоди.
На рішення може бути подана апеляційна скарга в Апеляційний суд Дніпропетровської області через Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу протягом десяти днів з моменту проголошення рішення.
Дата виготовлення повного тексту рішення 24.04.2017р.
Суддя: В.В.Мазуренко