Ухвала від 22.12.2010 по справі 2-а-9477/10/1570

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2010 р.Справа № 2-а-9477/10/1570

Категорія: 2.11.1Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого -Єщенко О.В.

суддів - Романішин В.Л.

-ОСОБА_1

при секретарі -Тулба О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2010 року за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Шторм»до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області про скасування акту та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

04 жовтня 2010 року ТОВ «Шторм»звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області, в якому просив суд скасувати акт від 28.09.2010 року №2092/15-019/31657105 та зобов'язати ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області відновити ТОВ «Шторм»як платника податку на додану вартість в реєстрі платників податку на додану вартість з первинної дати -16.09.2010 року та видати підприємству свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 16.09.2010 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що на момент складання оскаржуваного акту в ЄДРПОУ не було запису про відсутність позивача за його місцезнаходженням. У зв'язку із цим, у ДПІ у Комінтернівському районі були відсутні підстави для анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Шторм»як платника податку на додану вартість. Зважаючи на незаконність вказаний дій відповідача, підприємство звернулося до суду за захистом порушеного права.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив що дії ДПІ у Комінтернівському районі щодо анулювання реєстрації ТОВ «Шторм»як платника податку на додану вартість вчинені у відповідності до вимог чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини. Додатково пояснив, що акту про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість не існує, оскільки він не підписаний членами комісії та не затверджений керівником, при цьому дійсно на теперішній час податковим органом здійснено анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області щодо анулювання реєстрації ТОВ «Шторм»як платника податку на додану вартість. Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Комінтернівському районі Одеської області відновити ТОВ «Шторм»як платника податку на додану вартість в реєстрі платників податку на додану вартість з 16.09.2010 року. Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Комінтернівському районі Одеської області видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Шторм»свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 16.09.2010 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

На вищезазначену постанову Державна податкова інспекція у Комінтернівському районі Одеської області подала апеляційну скаргу, в якій апелянт посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року та винести нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Колегією суддів встановлено, що 29 серпня 2001 року ТОВ «Шторм» зареєстровано Комінтернівською районною державною адміністрацією Одеської області.

30 серпня 2001 року підприємство взято на податковий облік в Державній податковій інспекції у Комінтернівському районі Одеської області за № 896.

12 серпня 2010 року Комінтернівською районною державною адміністрацією Одеської області замінено свідоцтво про державну реєстрацію ТОВ «Шторм»у зв'язку із зміною місцезнаходження юридичної особи, про що вчинено запис в ЄДР № 15381070005015747.

Відповідно до п.13 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року №79, 06.09.2010 року позивач подав до ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області заяву (форма 1-ПДВ). 16.09.2010 року відповідач здійснив реєстрацію ТОВ «Шторм» як платника податку на додану вартість та оформив свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100300585. Зазначені факти представниками сторін в судовому засіданні не заперечувалися.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з наступного.

28 вересня 2010 року комісією, створеною відповідно до розпорядження ДПІ у Комінтернівському районі від 08.09.2010 року № 45, складений акт № 2092/15-019/31657105 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Шторм»на підставі п.п.«є»п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» (а.с. 8-9). В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що зазначений акт по-суті є проектом та фактично не існує, оскільки не підписаний членами комісії та не затверджений керівником податкового органу. В той же час, останній пояснив, що ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області передчасно було внесено відомості до реєстру про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість; підставою для цього слугував саме зазначений проект акту.

Суд першої інстанції зазначив, що підпункту «є»п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість»не існує; натомість, підпунктом «є»п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачено, що реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається, зокрема у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням.

Відповідно до пункту 7 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 року № 79, для реєстрації особи як платника податку на додану вартість потрібно, щоб вона була взята на облік в органі державної податкової служби за її місцезнаходженням або місцем проживання відповідно до Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року № 80, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 року за № 172/2612 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17 листопада 1998 року № 552), із змінами.

При реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково проводиться перевірка його реєстраційних даних з Єдиного банку даних про платників податку -юридичних осіб або Реєстру фізичних осіб - платників податків (засновники, місцезнаходження, види діяльності, підпорядкованість, форма власності, організаційно-правова форма) (п.9 Положення). Тобто, однією з обов'язкових умов для реєстрації платника податку на додану вартість є підтвердження місцезнаходження. Якщо місцезнаходження суб'єкта підприємницької діяльності не підтверджено, податковий орган не має права здійснювати його реєстрацію як платника податку на додану вартість.

16 вересня 2010 року ТОВ «Шторм»було зареєстровано ДПІ у Комінтернівському районі як платник податку на додану вартість, на момент здійснення реєстрації місцезнаходження підприємства відповідало реєстраційним даним Єдиного банку даних про платників податку -юридичних осіб. Зазначене також узгоджується із відповідним записом державного реєстратора від 01.09.2010 року, відповідно до якого ТОВ «Шторм»дійсно знаходиться за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Красноселка ОС «Степове», вул. Двадцять дев'ята, буд. 587. Таким чином, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи -ТОВ «Шторм», які були внесені до Єдиного державного реєстру, вважаються достовірними, оскільки до них не були внесені відповідні зміни.

Частина 12 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»передбачпє, що у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. Частиною 14 тієї ж статті визначено, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Відповідно до п.п.25.2.2. п.25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою № 6-ПДВ (додаток 5). Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону. Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість уважається днем прийняття такого рішення.

Згідно положень частини 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом першої інстанції вірно враховано, що чинним законодавством, що регулює спірні правовідносини, визначено порядок встановлення факту відсутності юридичної особи за місцем її знаходження та відповідна процедура анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Таким чином, враховуючи, що на момент анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Шторм»підстави вважати місцезнаходження підприємства непідтвердженим були відсутні, та беручи до уваги відсутність відповідного акту за формою № 6-ПДВ, суд дійшов висновку, що дії Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області щодо анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Шторм»як платника податку на додану вартість здійснені у непередбачений законом спосіб, у зв'язку із чим підлягають визнанню протиправними. Внаслідок цього ТОВ «Шторм»підлягає відновленню в реєстрі платників податку на додану вартість як платник податку на додану вартість з 16.09.2010 року.

При цьому суд першої інстанції враховував, що оскільки акту ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області №2092/15-019/31657105 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Шторм», як правового акту індивідуальної дії не існує, в задоволенні вимог про його скасування слід відмовити. При цьому належним способом захисту порушених прав позивача буде саме визнання протиправними дій податкового органу щодо анулювання реєстрації ТОВ «Шторм»як платника податку на додану вартість, що відповідає положенням ч.2 ст.11 та ч.2,3 ст.162 КАС України.

Крім того, відповідно до п.14 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість протягом десяти календарних днів від дня отримання заяви про реєстрацію за відсутності підстав, визначених підпунктом 14.1 цього пункту, податковий орган зобов'язаний видати заявнику (відправити поштою з повідомленням про вручення) Свідоцтво, бланк якого виготовлений на спеціальному папері, що забезпечує захист від підробки. При цьому перебіг десятиденного строку, установленого для податкової реєстрації, розпочинається з першого календарного дня, наступного за днем отримання податковим органом заяви про реєстрацію платника податку. Якщо останній день десятиденного строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день у податковому органі, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

З огляду на вищевикладене та враховуючи, що свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «Шторм»видано заявнику у встановлені строки не було, позовні вимоги щодо зобов'язання Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Шторм»свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 16.09.2010 року також є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване рішення винесено з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 199 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 199; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області -залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2010 року за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Шторм»до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області про скасування акту та зобов'язання вчинити певні дії -залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в порядку та строки встановлені чинним законодавством України.

Головуючий:

Суддя:

Суддя: