Справа № 676/971/17
Номер провадження 2-а/676/74/17
11 квітня 2017 року .
Кам”янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі : головуючої судді - Семенюк В.В.
з участю секретаря - Бандури І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам”янець- Подільський адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій, щодо відмови включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії їй, як державному службовцю, інших виплат за період з 01.10.2004 року по 30.09.2006 року в сумі 2679,42 грн. та здійснити перерахунок пенсії за вказаний період, згідно довідки № 05-45/25 від 17.12.2016 року і провести перерахунок пенсії в розмірі 82% з суми заробітної плати з 04.01.2017 року.
В обгрунтування вимог вказує, що з жовтня 2006 року перебуває на обліку в Кам'янець-Подільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, як одержувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказаним законом в редакції чинній до жовтня 2011 року передбачено, що пенсію державним службовцям призначають в розмірі від 80 до 90 відсотків, залежно від стажу роботи на державній службі. З жовтня 2011 року - в розмірі 80 відсотків, з травня 2014 року - в розмірі 70 відсотків, а з січня 2015 року - в ромірі 60 відсотків від суми заробітку державного службовця, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На підставі її заяви, поданої в жовтні 2006 року, перерахунок її пенсії здійснювався в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати. Вподальшому їй стало відомо, що при визначені розміру пенсії, до заробітної плати не було включено матеріальну допомогу в сумі 2679 грн. 42 коп. Тому, в січні 2017 року вона звернулася до відповідача із заявою про прерахунок пенсії, включивши до заробітної плати вказану матеріальну допомогу. Відповідач відмовив їй у перерахуванні пенсії.. У зв'язку з чим вона вимушена звернутися до суду з даним позовом. Справу просить розглядати у її відсутності.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутності. Крім того, звернулась до суду із запереченням на позов, в якому просить в задоволенні позову відмовити.
Суд вважає за можливе справу розглядати у відсутності позивача ОСОБА_1 та представника Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 31 жовтня 2006 року перебуває на обліку в Кам'янець-Подільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, як одержувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
З довідки № 05-45/25 від 17.12.2016 року вбачається, що за період з 01.10.2004 року по 30.09.2006 року ОСОБА_1 було виплачено 2679,42 грн. інших виплат (матеріальна допомога). При цьому, на всі ці виплати нараховані та утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, тому вказана сума повинна бути включена до заробітної плати, з якої позивачці повинно бути визначено розмір пенсії.
Оскільки, відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода,обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної велечини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутуку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно до ст.41 Закону до заробітної плату (доходу) для обчислення пенсії враховується: суми виплат(доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувались зазначені внески (збір) у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалась пенсія, відповідно до Закону України «Про пенсіне забезпечення» і не перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Відповідно до ч.1ст.40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» - для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 01 липня 2000 року, становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 каленндарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Виходячи з цього, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати і за бажанням пенсіонера може враховуватись заробітня плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців (5 років) страхового стажу до 01.07.2000 року , за умови підтвердження його заробітної плати первинними документами.
Відповідно до Прикінцевих положень вказаного Закону - положення цього Закону поширюються на осіб, яким пенсії призначені (перераховані) у період з січня 2016 року до дня набрання чинності цим Законом
Крім того, частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», якою визначено з чого складається заробітна плата державного службовця, якою визначено з чого складається заробітна плата державного службовця, а також статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якою визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років включаються в заробіток для обчислення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» фактичні виплати (надбавка за високі досягнення у праці (інші надбавки) та премії) за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі, а з 24.04.2014 року, відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 року № 112 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення», крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» фактичні виплати (надбавка за висок досягнення у праці (інші надбавки) та премії) за будь- які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
У правовій позиції викладеній в Постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року та в Ухвалі Вищого Адміністративного Суду України від 28.11.2013 року № К/800/43003/13 передбачено переррахунок пенсії, з врахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Пенсія ОСОБА_1 була призначена, як державному службовцю по інвалідності з 31.10.2006 року, і на той час, згідно діючого законодавства, її розмір становив 90 % від суми заробітної плати, з якої нею були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи громадян захищаються судом. Згідно ст. 58 Конституції України яка містить розділ ІІ «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина», в якому закріплені конституційні права, свободи і обов»язки насамперед людини і громадянина та їх гарантії, Закон зворотної сили не має, тобто не поширюється на правовідносини, які виникли до його видання. До конкретного факту чи випадку необхідно застосовувати Закон, що діяв у момент коли трапився цей випадок або мав місце цей випадок, чи факт.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
Враховуючи вищенаведене, дії відповідача, в частині, щодо відмови включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії їй, як державному службовцю, ОСОБА_1, інших виплат за період з 01.10.2004 року по 30.09.2006 року в сумі 2679,42 грн. та здійснити перерахунок пенсії за вказаний період, згідно довідки № 05-45/25 від 17.12.2016 року і провести перерахунок пенсії в розмірі 82% з суми заробітної плати з 04.01.2017 року є неправомірними, а тому, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному об»ємі, з часу звернення позивача до відповідача про перерахунок пенсії, тобто з 04.01.2017 року.
Керуючись ст. ст.158-160 КАС України ,
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови включення до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, інших виплат за період з 01 жовтня 2004 року по 30 вересня 2006 року в сумі 2679,42 грн.
Зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднання управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, інших виплат за період з 01 жовтня 2004 року по 30 вересня 2006 року в сумі 2679,42 грн., згідно довідки № 05-45/25 від 17.12.2016 року та провести перерахунок пенсії в розмірі 82 % із суми заробітної плати з 04.01.2017 року.
На постанову може бути подана апеляційна скарга з направленням її копії апеляційній інстанції до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Кам'янець- Подільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду: ОСОБА_3