21.04.17
Справа № 336/1659/17
Провадження № 2-а/336/177/2017
21 квітня 2017 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Марко Я.Р., при секретарі Палубінській К.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя, в якому просить суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя (надалі по тексту - УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя) призначити йому пенсію за віком з 22.02.2017 року відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком (2014-2016 рр.) та провести відповідні виплати.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що він, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя та з 10.02.2010 року отримував пенсію за вислугу років, призначену йому у відповідності до вимог статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788.
З 28.01.2015 року позивач набув право на призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058, оскільки йому виповнилось 60 років.
22.02.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком у відповідності до статті 26, частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
10.03.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, який застосовувався при призначенні та розрахунку його пенсії за віком.
У відповідь на вищевказану заяву позивача УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя листом від 13.03.2017 року № 155/С-1 повідомило, що відповідно до частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Отже, на думку позивача, у даному випадку при здійсненні розрахунку пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем неправомірно було застосовано показник середньої заробітної плати в галузях економіки за 2009 рік - 1650,43 грн. відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23.04.2012 року, та вважає, що відповідачем фактично його було переведено з пенсії за вислугу років призначеної у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але при цьому при нарахуванні йому пенсії за віком було взято показник середньої заробітної плати в галузях економіки за 2009 рік відповідно до частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З такими діями відповідача позивач не згоден, вважає їх такими, що порушують його права та суперечать вимогам чинного законодавства.
В судове засідання позивач не з'явився, надіслав на адресу суду клопотання в якому просить розглядати справу без його участі у порядку письмового провадження, на позовних вимогах наполягає в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду письмові заперечення на адміністративний позов та клопотання про розгляд справи без його участі.
У відповідності до частини 4 статті 122, частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
У своїх запереченнях представник відповідача зазначив, що наразі відсутні правові підстави для призначення позивачу пенсії за віком, оскільки йому вже було призначено пенсію за віком розраховану відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та вважав, що пенсія відповідачу розрахована вірно, просив в задоволенні позову відмовити.
Оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 10.02.2010 року перебуває на обліку в УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя та отримував пенсію за вислугу років у відповідності до статі 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Після призначення пенсії позивач продовжував працювати та працює і по теперішній час.
28 січня 2015 року позивачу виповнилось 60 років, відтак, він отримав право на призначення йому пенсії за віком на загальних підставах відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та 22.02.2017 року звернувся до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя з заявою про призначення йому пенсії за віком.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме розпорядження № 810235 від 10.03.2017 року позивачу була призначена пенсія за віком.
10.03.2017 року позивач звернувся до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя з заявою, в якій просив повідомити, який показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, застосувався при розрахунку його пенсії за віком.
Листом від 13.03.2017 року відповідач повідомив, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 10.02.2010 року, 22.02.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про переведення його на пенсію за віком та зазначив, що у даному випадку при переведенні з одного виду пенсії на інший, був застосований показник середньої заробітної плати в галузях економіки за 2009 рік - 1650,43 грн. відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23.04.2012 року.
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що «пенсією» є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Тобто пенсія за вислугу років зазначеним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачена та за рахунок коштів Пенсійного фонду не виплачується.
Відповідно до пункту 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачається лише тимчасова виплата даним категоріям громадян. Крім того кошти Пенсійного фонду України за виплату та доставку пенсій повертаються підприємствами на яких працювали особи, зазначені в абз. 1 даного пункту.
Враховуючи вищевикладене вбачається, що дії відповідача щодо призначення позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в галузях економіки за 2009 рік, є протиправними, оскільки в даному випадку має місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Так, згідно із частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Отже, особам, які звернулись за призначенням пенсій у 2017 році, пенсії повинні призначатися із застосуванням середнього показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в Україні за 2014-2016 роки.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
У разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
Водночас, різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок Державного бюджету.
Таким чином, при призначенні позивачеві пенсії за віком на загальних підставах у відповідності до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ОСОБА_1 має бути розраховано пенсію з урахуванням вимог частини 2 статті 40 даного Закону, із застосуванням показника середньої зарплати з якої сплачено страхові внески в Україні, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2014-2016 роки).
Суд наголошує, що відповідно до частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно з положеннями частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Позивач просить суд призначити йому пенсію за віком у відповідності до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком (2014-2016 рр.), проте оскільки судом встановлено, що позивачу вже призначено пенсію за віком розраховану відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але застосовано показник середньої заробітної плати в галузях економіки за 2009 рік.
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд для повного захисту прав і інтересів позивача, про захист яких він просить, на підставі частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог ОСОБА_1 та зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію за віком з 22.02.2017 року відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2014-2016 рр.) та провести відповідні виплати.
На підставі наведеного, керуючись статтями 26, 40, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтями 2, 6, 8, 9-11, 69-71, 159-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя перерахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком з 22.02.2017 року відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2014-2016 рр.) та провести відповідні виплати.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було прийнято без виклику особи, яка її оскаржує, або у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Я.Р.Марко